Star Stable Przebudzenie legendy

Kategoria wiekowa: 9-12 lat
ISBN: 978-83-240-5224-0
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Natalia Szczypuła

Każda z nich jest wyjątkowa, ale tylko razem mogą stawić czoła złu.
Pradawna legenda zaczarowanej wyspy Jorvik głosi, że cztery przyjaciółki i czwórka ich obrońców ocalą świat przed złem. Po odnalezieniu tych słów w starej księdze, Lisa ze zdumieniem odkrywa, że ta przepowiednia jest właśnie o niej.
Rozpoczyna się wyścig z czasem – kto pierwszy odprawi Ceremonię Światła: cztery młode dziewczyny i ich ukochane konie, czy pozaziemski potwór Garnok mający na usługach mrocznych wojowników? Czy przebudzone w nich moce i siła przyjaźni wystarczą, by uratować wyspę?
"Star Stable" to spektakularna międzynarodowa gra online, którą pokochało już ponad 70 000 dziewczyn z Polski. Przeczytaj drugi tom powieści osadzonej w tym magicznym uniwersum, i przekonaj się sama, jak potężna jest przyjaźń.

Tagi: Fantastyka książki młodzieżowe

Kup książkę Star Stable Przebudzenie legendy

Opinie o książce - Star Stable Przebudzenie legendy

Avatar użytkownika - melkart1
melkart1

Magia, przyjaźń, walka dobra ze złem – to wszystko znadziecie w tej książce. Choć, ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że jest to książka dla nastolatek – przeczytałem ją z chęcią. Przyznam, że początek nie był porywający – być może wpłynął na to fakt, że nie byłem wtajemniczony w pierwszą część StarStable. Niemniej, z każdym kolejnym rozdziałem książka stawała się coraz ciekawsza.
Ale do rzeczy. "Przebudzenie legendy" to ziszczenie się starożytnej legendy o czwórce odważnych dziewczyn, które mają ocalić świat. Tym razem muszą stawić czoła Garnokowi, prastaremu potworowi morskiemu, odbierającemu ludziom dusze. Po tysiącach lat niewoli w głębinach morskich, stwór usiłuje zerwać swe kajdany i wrócić na Ziemię, by siać pustkę i zniszczenie.
W realizacji tego planu pomaga mu niejaki pan Sands. To postać dosyć interesująca. Niegdyś pokochał dziewczynę, która została niesłusznie oskarżona o uprawianie czarów. Poddano ją kilku próbom (wymyślnym torturom...), które wprawdzie przyniosły jej uniewinnienie, ale nadwerężyły jej zdrowie. Nic przeto dziwnego, że wkrótce opuściła ten nieszczęsny padoł. Sands, zakochany w niej do szaleństwa nie potrafił pogodzić się ze śmiercią ukochanej. Za wszystko obwiniał mieszkańców Jarvik, których postanowił ukarać. Zrozpaczony i pełen nienawiści, oddał się na usługi wspomnianego Garnoka, który obiecał pomóc zrealizować jego marzenia (o przywróceniu ukochanej do życia), ofiarowując mu równieś nieśmiertelność, w zamian za... uwolnienie morskiej czeluści. Tak więc, Sands od kilkuset lat snuje plany uwolnienia bestii, oraz wywarcia zemsty na ludziach. Tworzy mroczną organizację – Dark Core – z którą współpracują inne dziewczyny obdarzone magiczną mocą oraz końmi ciemności.
Temu wszystkiemu stawić czoła muszą nasze cztery niezwykle odważne i oddane sobie przyjaciółki – Alex, Linda, Lisa oraz Anne. Są one Jedźcami Dusz, mającymi za zadanie ochronę ludzkości oraz niezwykłych koni – Tin-Cana, Starshine'a, Meteora oraz Concorde'a. I to właśnie ich konie są przyczyną czy motywem głównym powieści. Dziewczęta muszą je ocalić przed łapami Sandsa, który pragnie wykorzystać moc Starbreed'ów, aby uwolnić legendarnego Garnoka. Jeśli nie podołają, świat czeka apokalipsa...
W książce spodobało mi się to, że opowiada o tym, że niezależnie od opresji, w naprawdę beznadziejnych sytuacjach, nadal pozostaje w nas iskierka nadziei. Wydaje mi się, że celem Autorki było właśnie pokazanie, że ten mały promyk nadziei jest w stanie wszystko zmienić, i to na lepsze. To ona jest naszym napędem, to ona trzyma nas przy życiu. I sądzę, że powinny o tym pamiętać zwłaszcza młode dziewczyny, do których skierowana jest powieść. Przecież zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie chciał was wesprzeć. Zawsze można się podnieść i pójść do przodu. Zawsze.
Star Stable Przebudzenie legendy to nie tylko opowieść o magicznych mocach, kosmicznych stworach czy potworach. Moim skromnym zdaniem, to również uniwersalna opowieść o prawdziwej przyjaźni, takiej przekraczającej granice, bezgranicznie oddanej, czasem skomplikowanej, ale zawsze niesamowicie potrzebnej.
Z chęcią zdradziłbym wam zakończenie, ale byłoby szkoda pozbawić was ponętnej przygody. Spytacie czy poleciłbym ją waszym córkom – zdecydowanie. StarStable to nie tylko przygoda, ale nauka o tym, co powinno być ważne w życiu każdego człowieka. Gorąco polecam.

Ps – moja 12-letnia córka była oczarowana. I sam nie wiem czy bardziej zajęły ją przygody dziewczyn, czy przyjaźń pomiędzy człowiekiem a końmi.

"Książkę otrzymałem/otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl"

mniej

Star Stable. Tajemnica Złotych Wzgórz
Helena Dahlgren0
Okładka ksiązki - Star Stable. Tajemnica Złotych Wzgórz

Rudowłosa Lisa przeprowadza się na odległą wyspę Jorvik. Dawniej kochała konie, ale odkąd jej mama uległa strasznemu wypadkowi, boi się choćby zbliżyć...

Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka