Strzelby, zarazki i stal Krótka historia ludzkości

Czasem zdarzają się takie książki, które potrafią przenieść nie tylko na wyższy poziom świadomości, ale i sprawić, że zawędrujemy w odległe czasy czy epoki. Choć może się to wydawać nieco infantylne, z czymś takim miałem miejsce, gdy sięgnąłem po „Strzelby, zarazki i stal. Krótka historia ludzkości” autorstwa Jadera Diamonda. Początkowo zakładałem, iż będzie to przygoda związana raczej z historią bardziej nam współczesną, ale już po kilku stronach okazało się, że Autor sięgnął aż po zaranie dziejów ludzkości. Co warte uwagi, przedstawił nam historię nie oczami Europejczyka czy Amerykanina, ale człowieka pochodzącego z innego kręgu kulturowego. Od razu widać, że jest zafascynowany ludami prymitywnymi, z którymi styka się w regionie wysp Pacyfiku. Co więcej, pisze w taki sposób, że sami – mimo naszych wrodzonych uprzedzeń – zaczynamy dostrzegać ich inność jako coś wspaniałego, ale i zaczynamy im zazdrościć pod pewnymi względami. No, ale nostalgię pozostawmy w sferze niedomówień i przejdźmy do rzeczy.

Książka Jareda Diamonda to istny wehikuł czasu. Zakres informacji tam zawartych jest iście imponujący, bo sięga od zamierzchłej przeszłości po czasy nam współczesne. To nie tylko przygoda antropologiczna. Śmiało można powiedzieć, że to również lektura podróżnicza, historyczna, czasem nawet filozoficzna. Z kart tej pozycji dowiecie się o tym, jakie czynniki sprawiły, że kultura, nazwijmy ją ogólnie zachodnią, zdominowała cały glob. I to mimo faktu, że nasi przodkowie wcale nie mieli żadnych forów, czy to od natury, czy innych czynników związanych z położeniem geograficznym. Co więcej, Europę niejednokrotnie gnębiły katastrofy naturalne, epidemie, głód, wojny i to w stopniu większym od innych regionów świata. W porównaniu do innych kontynentów nie mamy nawet większego zasobu surowców naturalnych, który mógłby nas predestynować do roli hegemona. A jednak stało się tak, że to Europa zdominowała świat. Pominę milczeniem fakt, w jakim stylu to zrobiła, ale fakt jest faktem. Zawsze frapowało mnie dlaczego Chińczycy, którzy wyprzedzali naszych antenatów pod niemal każdym względem, nie zdominowali świata. Diamond w tej książce dał na to dosadną odpowiedź. Jaką? Sprawdzicie sami. Autor nie skupił się tylko na Chinach czy Hindusach. Opisał tutaj mieszkańców Australii, Indian, mieszkańców wysp Pacyfiku czy Afrykanów.

Momentami miałem wrażenie, jakbym czytał podręcznik mówiący o tym, jak dokonać podboju innych cywilizacji. I co ważne, wcale nie potrzeba nam najnowszych zdobyczy technologii, choć zdecydowanie mają one spore znaczenie. Największą bronią ludzkości jest nasz umysł, nasze idee i umiejętność przekazywania ich dalej, na przykład poprzez literaturę. Przyznam, że było to dla mnie największym zaskoczeniem, niby oczywistym, ale jednak nieuświadomionym. Tak, właśnie. Posiadanie literatury, nie ważne w jakiej formie, stało się przyczyną ekspansji Europejczyków. Oczywiście nie tylko to, byłoby to zbytnim uproszczeniem. Niemniej taki wniosek uderzył mnie tak bardzo, że nadal nie potrafię wyjść z podziwu, bo ja nigdy bym czegoś tak rozsądnego nie wydedukował.

Cała ta synteza dziejów ludzkości jest naprawdę przekonywująca, dosadna, niemal kompletna. Niemal, bo uważam, że Autor powinien rozwinąć swą pracę na kilka tomów. Niemniej doceniam cały ogrom włożonej przez niego pracy. Jako historyk, jestem mu ogromnie wdzięczny, bo przypomniał mi o jednej sprawie – historia nie kończy się na Europie, Chinach, Indiach czy Amerykach. Są jeszcze inne regiony, równie fascynujące, a niestety, pomijane w naszej rodzimej historiografii. I zdecydowanie uważam, że stan ten należy szybko naprawić.

Książkę czyta się naprawdę genialnie. Jestem nią niesamowicie oczarowany i śmiało twierdzę, że każdy człowiek, który interesuje się, choćby odrobinę, dziejami świata, powinien po nią sięgnąć. Nie znajdziecie tam wielu przypisów, jakiś supernaukowych wywodów, które utrudnią lekturę. Jest wręcz przeciwnie, czyta się ją szybko, niemal jak objawienie. Co rusz, pełno cennych obserwacji, konkluzji, przypuszczeń ocierających się o pewniki… Tak, zdecydowanie to jedna z najciekawszych książek jakie kiedykolwiek przeczytałem.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Informacje dodatkowe o Strzelby, zarazki i stal Krótka historia ludzkości:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-05-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788382029024
Tytuł oryginału: The Guns, Germs and Steel: The Fates of Human Societies
Dodał/a opinię: Ryszard Hałas

Zobacz opinie o książce Strzelby, zarazki i stal Krótka historia ludzkości

Kup książkę Strzelby, zarazki i stal Krótka historia ludzkości

Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem
Jared Diamond0
Okładka ksiązki - Trzeci szympans. Ewolucja i przyszłość zwierzęcia zwanego człowiekiem

My, ludzie, dzielimy 98 procent naszych genów z szympansami. Jesteśmy dominującm gatunkiem na planecie - rozwinęliśmy naukę, skomplikowane i różnorodne...

Strzelby, zarazki, maszyny
Jared Diamond0
Okładka ksiązki - Strzelby, zarazki, maszyny

Jak to się stało, że pewne ludy uzyskały przewagę nad innymi? Dlaczego strzelby, zarazki i maszyny pomogły właśnie Europejczykom w podboju świata, a...