Szepty i tajemnice. Tom 1

Ocena: 5 (1 głosów)
opis

Pewnie się zdziwicie, ale w szkole średniej bardzo lubiłam czytać te znienawidzone przez uczniów wielotomowe pozytywistycznie i młodopolskie sagi rodzinne, takie jak "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czy "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej. Poświeciłam im nawet swoją maturalną prezentację, a potem poszukiwałam innych im podobnych publikacji. Niestety, ich współczesne następczynie w rodzaju "Domu nad rozlewiskiem" Małgorzaty Kalicińskiej lub "Rodziny z Sosnówki" Marii Ulatowskiej nie dorastają im do pięt. Zbudowane są praktycznie z samych dialogów, a problemy w nich poruszane wydają mi się błahe          i sztucznie rozdmuchiwane. No i klimat pensjonatów to już niestety nie to samo co dawne szlacheckie dworki... Dlatego z wielkim zaciekawieniem zabrałam się za lekturę pierwszego tomu "Szeptów i tajemnic" Agnieszki Janiszewskiej, którego akcja toczyć się miała właśnie w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku, głównie w ziemiańskim majątku Zaborów, ale też w Paryżu i Warszawie. "Moje klimaty" - pomyślałam, i nie zawiodłam się, bo powieś nie ustępuje w niczym sagom Orzeszkowej i Dąbrowskiej.


Oś akcji powieści stanowią losy Barbary Majewicz i Alicji Matzer, przyszywanych sióstr (matka Barbary jest drugą żoną ojca Alicji) wychowujących się w zupełnie odmiennych środowiskach które - zdawać by się mogło - na lata determinują ich charaktery. Jak na sagę rodzinną przystało poznajemy także perypetie ich bliższych i dalszych krewnych oraz przyjaciół.


Główne bohaterki "Szeptów i tajemnic" stanowią doskonałą ilustrację powiedzenia "pozory mylą". Początkowo autorka przedstawia obie dziewczyny dość stereotypowo - wychowana w sielskim Zaborowie Basia, jak przystało na pannę z dobrego domu jest pracowita, sercem i duszą oddana rodzinie, a przy tym słodka i niewinna niczym anioł. Za to dorastająca w rozpustnym Paryżu Alicja stanowi jej całkowite przeciwieństwo - mieszka sama, sama zarabia na swoje utrzymanie, głosi odważne poglądy, zaklina się iż nigdy nie założy własnej rodziny, a i z tą zaborowską kontakt utrzymuje niechętnie. Czytając kilka pierwszych rozdziałów byłam przekonana, że pewna siebie Ala kpi sobie z zapatrzonej w nią kuzynki            z wiejskiego majątku i tylko myśli jak wykorzystać ją do własnych, niecnych celów, a Basia wyleje przez nią jeszcze wiele łez. Tak się jednak nie stało, bo wraz z kolejnymi stronicami przekonywałam się, że tak naprawdę to niby zahartowana przez samodzielne życie panna Matzer jest zagubioną i potrzebującą wsparcia istotą. Choć przez rodzinę postrzegana jako wyniosła, niedostępna, w gruncie rzeczy potrafiła ofiarować innym więcej wsparcia i współczucia niż skupiona wyłącznie na swoich emocjach, popędach          i wewnętrznych rozterkach Basia. Wbrew temu co mówiła czekała też na miłość, ale taką prawdziwą, dającą spełnienie nie tylko w wymiarze cielesnym, ale przede wszystkim intelektualnym i duchowym. Przy wrażliwej, inteligentnej i subtelnej Ali Basia mimo wszystko, mimo tego jak bardzo stara się by za taką osobę nie zostać posądzoną, wydaje się być postacią mocno ograniczoną - miłość to dla niej przede wszystkim seks, rozważając nad swoimi związkami zastanawia się jedynie czy mężczyznom jest z nią dobrze w łóżku, w ogóle nie stara się być dla nich towarzyszką do rozmów, błysnąć intelektem, sama przyznaje wręcz, że nie lubi książek ani gazet, a jedyny wysiłek umysłowy do którego jest przyzwyczajona to prowadzenie ksiąg rachunkowych swojego majątku. Tak więc w trakcie czytania powieści moja sympatia do głównych bohaterek zmieniła się o 180 stopni. Nie widziałam już w Ali wyrodnej egocentryczki, lecz samotną, wrażliwą, kochającą młodą damę, Basia zaś z dobrze wychowanej panny na włościach przeistoczyła się w zwykłą chłopkę, której pieniądze i dobre pochodzenie dały nieco ogłady, nie zmieniły jednak tak typowego dla ludzi nie opuszczających nigdy swojego grajdołka nieco prymitywnego zachowania i sposobu myślenia.


Oprócz rodzinnych i miłosnych perypetii na zmianę charakteru bohaterek (lub też mojego ich postrzegania) miały także wpływ wydarzenia historyczne, a zwłaszcza I Wojna Światowa, podczas której dzieje się akcja ostatnich rozdziałów powieści. Na wojennych perypetiach znów zyskuje w moich oczach Ala, opiekująca się chorymi w szpitalach polowych Paryża i wiernie czekająca na człowieka, którego jednak zdecydowała się pokochać. Za to Basia, której mąż również jest na wojnie, dość szybko przystaje na zaloty przebywającego w jej domu rosyjskiego oficera, bo - jak sama stwierdza - znowu czuje się kobietą            w pełnym tego słowa znaczeniu. Na szczęście w porę się opamiętuje i zaczyna trochę rozmyślać nad swoim postępowaniem i stosunkiem do innych ludzi, więc może w następnym tomie nieco się zrehabilituje...


Niezwykle rozbudowany i dogłębny portret polskich przedstawicielek bogatego ziemiaństwa i nieco uboższego mieszczaństwa w ostatnich latach zniewolonej Polski nakreślony na podstawie losów                    i charakterów Ali i Basi to nie jedyny plus tej powieści. Jest ona także bardzo dopracowana pod względem literackim i edytorskim. Proporcje pomiędzy dialogami a opisami są zrównoważone, opisy zaś dotyczą zarówno stanów wewnętrznych bohaterów, jak i ich wyglądu oraz otoczenia w którym się znajdują. Treść, zwłaszcza pod konie książki, wzbogacają również liczne fakty historyczne. Narracja, prowadzona w trzeciej osobie, urozmaicona jest pisanymi w osobie pierwszej fragmentami listów oraz urywkami z pamiętników, które pozwalają postaciom wypowiedzieć się na temat własnego postępowania więcej niż mógłby to uczynić bezstronny z zasady narrator. W obszernej dość książce (508 stron) nie znalazłam też - poza może dwiema-trzema literówkami - żadnych niedoróbek edytorskich typu pomylone imiona czy nieadekwatny do treści podział na akapity, także i w tym względzie powieść została dopracowana wzorowo.


"Szepty i tajemnice" to jedyna napisana współcześnie rodzinna saga, która mogłaby się równać ze swoimi pozytywistycznymi i młodopolskimi poprzedniczkami, z powieściami należącymi dziś do klasyki polskiej literatury. Tom pierwszy mnie zachwycił, czy tak samo będzie z jego kontynuacją? 

Recenzja pochodzi z mojego bloga :"Świat powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Szepty i tajemnice. Tom 1:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2015-02-20
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788379429448
Liczba stron: 510
Dodał/a opinię: Thalita

więcej
Zobacz opinie o książce Szepty i tajemnice. Tom 1

Kup książkę Szepty i tajemnice. Tom 1

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Aż po horyzont. Tom 1
Agnieszka Janiszewska 0
Okładka ksiązki - Aż po horyzont. Tom 1

Czasem rodzinne więzy bardziej dzielą, niż łączą. Warszawa, lata 70. Weronika Piontkowska niedawno rozwiodła się, uczy francuskiego w liceum i wychowuje...

Po drugiej stronie
Agnieszka Janiszewska0
Okładka ksiązki - Po drugiej stronie

Drugi tom pasjonującej powieści o losach zawiedzionej przyjaźni i nieodwzajemnionej miłości. A także o tym, czy można, na przekór wszystkiemu, a...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Virion. Legenda miecza. Krew
Andrzej Ziemiański ;
Virion. Legenda miecza. Krew
Kołatanie
Artur Żak
Kołatanie
W rytmie serca
Aleksandra Struska-Musiał ;
W rytmie serca
Mapa poziomów świadomości
David R. Hawkins ;
Mapa poziomów świadomości
Dom w Krokusowej Dolinie
Halina Kowalczuk ;
Dom w Krokusowej Dolinie
Ostatnia tajemnica
Anna Ziobro
Ostatnia tajemnica
Hania Baletnica na scenie
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica na scenie
Lew
Conn Iggulden
Lew
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Niegasnący żar
Hannah Fielding
Niegasnący żar
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy