Szmal pachnący ziołem

Monotonność i rutyna w życiu, a zwłaszcza w związku czasem u niektórych ludzi wyzwala frustrację i zniechęcenie do obecnego stanu rzeczy. Jedni będą próbowali naprawić sytuację mobilizując do większej aktywności otoczenie, a drudzy po prostu uciekną przy najbliższej okazji. Niestety nie zawsze dane działanie przyniesie zamierzone efekty i może tylko pogłębić w danym człowieku poziom niezadowolenia.

Zarys fabuły

W książce spotykamy Walerię tkwiącą w nieudanym małżeństwie, bowiem Alek jej małżonek cały czas ją kontroluje i wymaga ciągłej obecności w domu. Para ma kilkuletniego syna Mikołaja i tylko dzięki niemu ten związek jeszcze trwa do momentu powrotu na wolność jej brata Maksa. Mężczyzna ponownie zaczął zajmować się narkotykami, tyle że w Dublinie i poprosił siostrę o pomoc oczywiście za opłatą. Kobieta się zgodziła i po przylocie z Polski do swego brata najpierw mocno imprezowali, by nacieszyć się wolnością Maksa, czego efektem była wspólna noc z Patrykiem przyjacielem Maksa. Waleria rozstała się z Alkiem, w miarę w zgodzie utrzymując z nim kontakt, za to romans z Patrykiem się pogłębiał wraz z każdym jej przylotem na parę dni do Dublina. Maks w tym czasie zaczął spotykać się z jej sąsiadką Donatą. Jakie dalsze losy czeka związek Patryka i Walerii? Co Waleria odkryje na temat Patryka? Jakie wpadki czekają bohaterów oraz co im za nie będzie grozić? Jak zakończy się ta historia? O tym w książce „Szmal pachnący ziołem” autorstwa Eweliny Pałeckiej.

Bohaterowie

Waleria jako osoba tłamszona i ograniczana na każdym kroku w końcu postanowiła zmienić swoje życie i zaszaleć. Jej postępowanie było podyktowane poczuciem nagle odzyskanej wolności, choć oczywiście czasem przekraczała pewne granice, co mogło pozbawić jej kontaktów z synem. Kobieta uległa urokowi Patryka, gdyż otrzymała od niego wszelkie przejawy uczuć oraz zachowań, których od dawna mąż jej nie okazywał. Kochanek, jako doświadczony zawodnik wiedział, jak ją podejść, co jej mówić by poczuła się lepiej i jadła mu cały czas z ręki. O jego egoistycznym podejściu przeczytacie już sami w książce. Zachowanie Alka jest także godne pogardy, gdyż nie można kogoś wiecznie i przesadnie kontrolować i narzucać swoich wizji według siebie odpowiedniego stylu życia, bo to prowadzi do konfliktów i nieszczęścia. Takie postacie, jak te i pozostali bohaterowie mają swoje odzwierciedlenie w prawdziwym życiu, dzięki czemu mamy możliwość przeanalizowania konkretnych zachowań i ich skutków oraz możemy wyciągnąć z tego odpowiednie wnioski.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się szybko dzięki wspaniałemu stylowi pisarskiemu autorki, który jest łatwy w odbiorze, a tekst pozbawiony jest zbędnych opisów i w zamian za to jest nacechowany różnymi emocjami, a sama akcja potrafi wciągnąć już od pierwszych stron trzymając wciąż w napięciu. Każdy rozdział zaczyna się jakimś cytatem odnoszącym się do jego treści, co jest fajnym dodatkiem do lektury. Kolejnym plusem jest tłumaczenie w przypisach dość sporadycznych zwrotów zapisanych w języku angielskim, co jest mile widziane, gdyż nie każdy musi znać języki obce lub ten konkretny i zawsze takie podejście ułatwia lekturę danej książki. Muszę też wyrazić uznanie za to, że autorka zabrała się za tematykę niby powszechnie znaną, a jednak dosyć często pomijaną w tego typu książkach przez co nawet ciężko, o jakąkolwiek dokładną klasyfikację (chyba że romans narkotykowy lub dilerski, bo mafijny jednak jest zbyt ogólny i bardziej dotyczy do klanów różnych rodzin i ich interesów lub porachunków między sobą.). Zdarzają się też pikantne sceny erotyczne, które nadają książce ostrzejszego charakteru. Okładka dzięki swej kolorystyce przykuwa wzrok czytelnika i zdecydowanie pasuje do treści, jak i samego tytułu pozycji. Gorąco polecam książkę wszystkim fanom romansów, które trzymają czytelnika w niepewności i skłaniają ich do refleksji, dzięki życiowym problemom występującym u głównych bohaterów.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Ewelinie Pałeckiej.

Informacje dodatkowe o Szmal pachnący ziołem:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-12-15
Dodał/a opinię: GrzechuCzyta

Zobacz opinie o książce Szmal pachnący ziołem

Kup książkę Szmal pachnący ziołem

Szmal pachnący koksem
Ewelina Pałecka0
Okładka ksiązki - Szmal pachnący koksem

Kontynuacja powieści Szmal pachnący ziołem. Zmęczona sześcioma latami prowadzenia nielegalnych interesów Waleria ma nadzieję, że wreszcie odnalazła w...