Tajemnica Lost Lake

„Duchy są częścią przeszłości, która jeszcze się nie zakończyła (…) To niedokończone sprawy.”

Bohaterką książki jest jedenastoletnia Fiona, której rodzina podejmuje decyzję o przeprowadzce do Lost Lake. Dziewczynki nikt nie pyta o zdanie. Dla rodziców i starszej siostry dziewczyny, ta „zapyziała mieścina” zdaje się być spełnieniem marzeń, zaś bohaterka czuje, że nie pasuje do tego miejsca.
Dziewczynka decyduje się pójść do miejscowej biblioteki. Znajduje tam, na półce, powieść kryminalną, która opowiada o miasteczku, rodzinnej tajemnicy i tragicznym zniknięciu dziecka. Historia ją wciąga… Fiona dostrzega podobieństwa między miejscem, w którym przyszło jej mieszkać, a opisanym w książce, co sprawia, że zaciera się granica między fikcją a rzeczywistością. Bohaterka dostrzega, że to nie jest powieść, tylko dziennik, intymne wyznanie kogoś, kto przed laty żył w Lost Lake. W najbliższym otoczeniu dziewczyny zaczynają się dziać dziwne rzeczy… Jak skończy się ta mroczna historia?

To mroczna historia, którą dobrze czyta się późnym wieczorem. Zagadka kryminalna łatwa była do odgadnięcia, przynajmniej dla mnie, ale uświadomiła mi ona, że warto mieć pozamykane tematy, bo „(…) przeszłość zostawia po sobie ślady” na ziemi, kiedy tego nie zrobimy.
Ta książka pokazuje, że nie należy ukrywać przed najbliższymi swoich uczuć i odczuć. Trzeba być szczerym i otwartym w stosunku do nich, bo kto jak nie oni nas zrozumieją i nam pomogą.
Jestem jedynaczką więc nie wiem, co to znaczy żyć w cieniu rodzeństwa, ale domyślam się, że to nic przyjemnego. „Wieczne czekanie i przyglądanie się z boku. Szukanie resztek wolnej przestrzeni, by wcisnąć w nie własne życie” miłe być nie może.
Historia ta uczy rodziców, że każde dziecko jest wartością, należy poświęcać jednakową uwagę wszystkim i nie różnicować ich, a wówczas miłość między rodzeństwem będzie rozwijała się prawidłowo. Przecież o to chodzi, aby rodzeństwo nie rywalizowało ze sobą, ale by mogło liczyć na siebie w każdej sytuacji.

Okładka przyciąga wzrok. Zaś zawartość, w mojej ocenie, warta jest sięgnięcia po tę pozycję. Polecam.

Informacje dodatkowe o Tajemnica Lost Lake:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie