Tamta dziewczyna

Kłamstwa i sekrety

Książkę wypożyczyłam w ciemno, bo moją uwagę przyciągnęła bardzo ładna okładka. Nie pierwszy raz zdarza mi się, że przy wyborze lektur kieruję się szatą graficzną książki. Wiadomo, że z różnym skutkiem, bo prawda stara jak świat, że nie po okładce powinno oceniać się książkę, ale ładna oprawa jednak kusi.

Twórczość Ericy Spindler nie była mi do tej pory znana, nawet o autorce nie słyszałam, chociaż napisała ponad trzydzieści powieści, które w większości są dostępne na naszym rynku. „ Tamtą dziewczynę „ przeczytałam w dwa wieczory nie poświęcając jej zbyt dużo czasu. Autorka nie stworzyła zbyt odkrywczej zagadki kryminalnej, ale mimo to lektura książki wciągnęła mnie bez reszty i odcięła od rzeczywistości, przenosząc do miasteczka Harmony, w którym brutalnie zamordowano znanego profesora, syna rektora Uniwersytetu Luizjany. Na miejsce zbrodni przybywa Miranda Rader, stanowcza i uczciwa policjantka z burzliwą przeszłością. Jako nastolatka żyła na bakier z prawem i była notoryczną kłamczuchą, której nikt nie wierzył. Pewnego razu jej nieprzemyślane działanie kończy się tragedią. Randi zostaje porwana, a kiedy budzi się w środku lasu, stwierdza, że znajduje się tam również inna dziewczyna. Mirandzie udaje się zbiec, ale niestety nie potrafi pomóc Cathy. Nikt nie chce wierzyć słowom nastolatki, a policja prowadzi śledztwo bardzo nierzetelnie.

Miranda Rader próbuje zapomnieć o przeszłości, o tamtej dziewczynie, którą była. Odcięła się od wszystkich i wszystkiego włącznie z rodziną, starając się być godną zaufania policjantką. Niestety przeszłość nie da o sobie zapomnieć, bo na miejscu zbrodni kobieta znajduje wycinek z starej gazety z artykułem na temat porwania i próby gwałtu nastoletniej Randy. Dlaczego wycinek z gazety znalazł się właśnie w tym miejscu ? Co ma wspólnego ceniony profesor z tamtymi zdarzeniami? Miranda stara się to wyjaśnić i coraz bardziej wikła się w rozgrywkę, ale na polu walki zostaje sama, bo ludzie, którym ufała obracają się przeciwko niej. Cóż nie da się Mirandzie uciec od przeszłości, czy tego chce czy nie musi się z nią zmierzyć.

„ Tamta dziewczyna „, to dość dobrze skonstruowany kryminał, który opowiada równolegle dwie historie, dotyczące Mirandy Rader. Konstrukcja powieści w dwóch płaszczyznach czasowych ( przeszłości i teraźniejszości) pozwala na zdobycie informacji o bohaterce i powoduje, że jej postać nabiera charakteru. Przypadł mi do gustu prosty, rzeczowy styl autorki bez udziwnień, skupiający się na akcji, dzięki czemu książkę czyta się błyskawicznie, ale nie przeżyłam tej historii, tak jak oczekiwałam. Niby wszystko jest w porządku, lecz zabrakło mi pokazania uczuć bohaterów. Trochę szkoda, bo może wtedy odczułabym więź emocjonalną z postaciami, a tak ich losy byłyby mi obojętne.

W ramach rozrywki można przeczytać. Powieść jak dla mnie jest mocno przewidywalna, nie ma nagłych i niespodziewanych zwrotów akcji, ani zaskakującego zakończenia. Przeczytałam, dobrze się bawiłam, ale w pamięci pozostanie mi chyba jedynie ta piękna okładka, która w zasadzie nie ma związku z treścią książki.

„ Nie da się uciec od przeszłości. Ona zawsze Cię dopadnie. „

Informacje dodatkowe o Tamta dziewczyna:

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2018-02-28
Tytuł oryginału: The Other Girl
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Tamta dziewczyna

Kup książkę Tamta dziewczyna

Piątka
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Piątka

Policja. Wstęp wzbroniony ,,Paranormalny cykl, obok którego nie sposób przejść obojętnie" - ,,Fresh Review" Nieliczni przedstawiciele Strażników...

Taka sama
Erica Spindler0
Okładka ksiązki - Taka sama

Porywający thriller psychologiczny o kobiecie, która uważa, że uciekła przed brutalnym morderstwem sprzed lat. Ale czy ktoś jej w to uwierzy? Sienna...