Tease

Sara Wharton wraz z trojgiem innych uczniów zostaje oskarżona o znęcanie się psychiczne nad nową dziewczyną w ich klasie - Emmą Putman. Dziewczyna już od pierwszych dni w nowej szkole musiała zmagać się z nieprzyjemnymi komentarzami swoich nowych kolegów oraz koleżanek, a z każdym następnym dniem sytuacja wyglądała coraz gorzej. Emma nie potrafi pogodzić się z wrogością, jaka spotyka ją od strony innych, a okrutne plotki jakie są rozpowszechniane na jej temat całkowicie niszczą jej życie. Dziewczyna pewnego dnia już nie wytrzymuje i popełnia samobójstwo ... ,,- Mówisz, że wszyscy w szkole dokuczali Emmie. Przytakuję. Potem dodaję: - Wszyscy dokuczali. W końcu to liceum. Ty coś powiesz, ludzie coś powiedzą. - Czyli nazywanie kogoś dziwką czy szmatą jest normalne. Wzruszam ramionami i dopowiadam: - Jeśli ktoś się tak zachowuje." Sara wraz ze swoją przyjaciółką Brielle już od początku nie przepadały za nową koleżanką w klasie. A kiedy dowiedziały się o niej pewnech rzeczy, to od razu przystąpiły do planu uprzykrzenia jej życia. Jednak dziewczyny zupełnie nie spodziewały się tego, że Emma z ich powodu postanowi odebrać sobie życie. Co tak naprawdę kierowało Sarą oraz Brielle? Dlaczego aż tak bardzo uwzięły się na Emmę? Teraz toczy się wobec dziewczyn oraz ich dwójki znajomych proces. Jak potoczą się ich losy? Czy uda im się kiedyś zapomnieć o tym, jaką rolę odegrali w tym wszystkim? ,, - Życie Emmy się skończyło z jej własnej winy - mówię. Ja jej nie zabiłam." W wakacje Sara musi dzielić czas pomiędzy szkołę letnią, spotkania z prawniczką oraz z psychoterapeutką. Dziewczyna została napiętnowana przez całą pobliską społeczność i gdzie się nie pokaże, to spotyka się ze spojrzeniami pełnych nienawiści oraz odrazy. Wszyscy głęboko przeżywają samobójstwo zaledwie szesnastoletniej Emmy, która doświadczała jedynie upokorzenia oraz okrucieństwa od strony całej swojej klasy. Teraz Sara ma czas na przemyślenie całej tej okropnej tragedii oraz zastanowienie się, jaką rolę odegrała w tym wszystkim. Co tak naprawdę stało się dzień przed śmiercią Emmy? Co ją pchnęło do odebrania sobie życia? Czy Sarze uda się zrehabilitować oraz uzyskać przebaczenie? ,,Jest po prostu tak, jak powiedziała Brielle zaraz po całej tej aferze: Emmie udało się wyjść z tego bez szwanku. Wszyscy powtarzają: ,,Nie ma jej, więc nie może się bronić". Ja natomiast jestem i to jest naprawdę do dupy. Krótko mówiąc: ktoś umiera, więc wszyscy żywi automatycznie są od razu winni." Debiut Amandy Maciel pt. ,,Tease" jest został zainspirowany prawdziwymi zdarzeniami. Nigdy nie czytałam jeszcze książki o podobnej tematyce i byłam niezwykle ciekawa całej tej historii. Nie spodziewałam się, że ta pozycja aż tak bardzo na mnie wpłynie oraz sprawi, że nie jestem w stanie przestać roztrząsać całej tej sprawy. Poznajemy losy głównej bohaterki zarówno przed samobójstwem Emmy, jaki i po, kiedy to Sara czeka na rozprawę sądową. Sama historia jest niezwykle wstrząsająca oraz naszpikowana ogromną dawką emocji. Pokazuje, że nic nie jest tylko czarne albo białe, a każda opowieść ma dwie strony ... ,,Tease" czyta się niezwykle szybko i jest to tak naprawdę lektura na jeden wieczór. Ponadto jest ona niezwykle intrygującą oraz zmuszającą do refleksji lekturą. Historia Emmy bardzo mnie poruszyła i na pewno tak szybko nie zapomnę o tej książce. Amanda Maciel w swojej książce porusza niezwykle ważne tematy, takie jak brak akceptacji, zazdrość oraz dostawanie drugiej szansy. Nie można obok tej lektury przejść obojętnie. Z całego serca polecam ją wszystkim! :))

Informacje dodatkowe o Tease:

Ilustracje:Izabela Marcinowska/Mehmet Hilmi Barcin/JoseASReyes
Dodał/a opinię: addictedtobooks

Zobacz opinie o książce Tease

Kup książkę Tease

Emma wpakowała się w sam środek wszystkiego. O ile to nie było widoczne, ona była aż za bardzo widoczna - po prostu ultrafioletowa. Była wybuchem jądrowym, który niszczył wszystko i wszystkich. A teraz ja utknęłam w szkole, która nadal jest w żałobie, w świecie ludzi, którzy uważają, że to ja jestem przyczyną śmierci tej dziewczyny. Zachowują się tak, jakby chcieli, żebym ja też umarła, żebym też się zabiła, bo Emma to zrobiła - i nikt nie widzi, że to nie ma sensu.

- Wiem, co wszyscy mówią. Ale czasami to, co wszyscy mówią, to nie wszystko.

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz