Przygody Tomka Sawyera

Tom 1 cyklu Przygody Tomka Sawyera
Zabawy w piratów i rabusiów, wagary, pierwsze miłości, ale też ucieczki z domu i spotkania z prawdziwymi bandytami, słowem - dzieciństwo w pełnej krasie. "Przygody Tomka Sawyera" przypomną dorosłym ich młode lata, dzieciom zaś pokażą, jak fajnie można bawić się bez Facebooka i iPhonów.

Wstyd się przyznać, ale nigdy wcześniej nie czytałam tej książki. W dzieciństwie wolała powieści o perypetiach słodkich dziewczynek, a w wieku późniejszym czułam się już do takich historii za stara. Jakże się myliłam! Bo - choć książka Marka Twaina teoretycznie adresowana jest do młodszych nastolatków - to przesłania, które ze sobą niesie przeznaczone są dla wszystkich grup wiekowych. Pełna złotych myśli, takich jak: "Jeśli chcesz obudzić w kimś pragnienie osiągnięcia czegokolwiek, musisz to coś przedstawić jako rzecz bardzo trudną do osiągnięcia.", "Jak nie ma nikogo, kto by mi zabraniał włazić do wody, to wcale mnie to nie kusi.", czy "Być bogatym to wcale nie takie fajne, jak się wydaje", odzwierciedlają ludowe mądrości i przewrotność człowieczej duszy.

Książka zachwyca w swej prostocie - nie ma tu skomplikowanych intryg, wielowątkowości, nagłych zbiegów akcji - cała fabuła ogranicza się do opisu dziecięcych zabaw podczas pewnych wakacji, a jednak nie sposób się od niej oderwać.

Akcja toczy się w latach 40-tych XX-wieku w jednym z sennych miasteczek Stanów Zjednoczonych. Świat tutejszej dzieciarni skoncentrowany jest wokół szkoły, szkółki niedzielnej, sąsiadów i znajomych. Wraz z Tomkiem poznajemy lokalne zwyczaje i przesądy, zasady zabaw i relacje panujące w tej mikrospołeczności. I choć być może w obecnych czasach wydają nam się one śmieszne i niedzisiejsze (choć siedzenie za karę z dziewczynką było obciachem jeszcze w czasach mojej podstawówki) to czasami aż żal, że prawdopodobnie odeszły one już na zawsze. Nie pisze się już takich książek, jakie tworzył Mark Twain. Od czasów Harry'ego Pottera młodzieżowa literatura zdominowana została przez świat magii i innych zjawisk nadprzyrodzonych, a teraźniejszość występuje w niej jedynie pod postacią utworów dokumentujących różnorodne patologie tego świata. Czyżby zwyczajne, codzienne życie było dziś nieatrakcyjne?

Sięgnęłam niedawno ponownie do "Ani z Zielonego Wzgórza" i niestety nie byłam w stanie jej dokończyć, tak naiwna i pret3ensjonalna wydała mi się po latach. Z "Tomkiem..." nie miałam tego problemu. Być może dlatego, że tytułowy bohater nie jest nadmiernie egzaltowaną dziewczynka, lecz konkretnym, pełnym życia chłopcem, któremu zaradności i pomysłowości mógłby pozazdrościć niejeden dorosły. Potrafi poradzić sobie na bezludnej wyspie, uratować koleżankę zagubioną w grocie, pozyskać "pracowników", którzy odrobią za niego zadaną przez ciotkę karę. I nie potrzebuje do tego stosu najnowszych gadżetów, lecz jedynie sprytu, kilku przedmiotów codziennego użytku i ogromnej wyobraźni. Oprócz fantazji, samodzielności i odwagi książka promuje też takie wartości jak prawdomówność, szacunek wobec kobiet i lojalność. Tomek i jego przyjaciel Huck Finn są świadkami przerażającego morderstwa o które zostaje posądzony niewinny człowiek. Chłopcy znają tożsamość prawdziwego sprawcy i choć panicznie boją się jego zemsty decydują się wyjawić ją władzom, potem zaś pomagają w ujęciu zbrodniarzy. Tomek chroni także damę swego serca przed gniewem nauczyciela i bierze na siebie jej przewinienia (jest to wprawdzie kłamstwo, ale jakże honorowe!). I nigdy też, przenigdy, nie opowiada dorosłym o postępkach i planach - nawet tych najbardziej szelmowskich - swoich kolegów. W dziecięcym kodeksie skarżenie jest bowiem najgorszym świństwem.

Mimo iż Tomek nie wpisuje się w dzisiejsze literackie trendy ani tym bardziej w styl życia współczesnych nastolatków, mam nadzieję że skuszą się oni na spotkanie z tym przesympatycznym chłopcem i być może zachęci on ich do oderwania się od komputerów i smartfonów i zabawy tym, co dał im rozum, natura lub też stara szuflada.   Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści": http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Przygody Tomka Sawyera:

Kup książkę Przygody Tomka Sawyera

Przygody Hucka
Mark Twain0
Okładka ksiązki - Przygody Hucka

Czy znacie tego psotnego urwisa? Macie ochotę na niebezpieczną wyprawę tratwą po Missouri w towarzystwie wiernego służącego Jima, fałszywego księcia i wędrownego oszusta?...

Pod gołym niebem
Mark Twain0
Okładka ksiązki - Pod gołym niebem

Autobiograficzna powieść Twaina, która zabiera nas na Dziki Zachód drugiej połowy XIX wieku, gdzie główny bohater spędza siedem lat. Fikcja splata się...