To, czego pragniesz

Nigdy się nie poddawaj, bo to, czego pragniesz możesz osiągnąć nawet wówczas, gdy zupełnie się tego nie spodziewasz. Do takich wniosków przekonuje czytelnika w swojej najnowszej powieści amerykańska pisarka Katherine Center. "To, czego pragniesz" to opowieść o pokonywaniu lęków, zmaganiu się z traumą, docenianiu prawdziwej przyjaźni i otwieraniu się na miłość. To historia obyczajowa, która porusza ważkie kwestie o charakterze ponadczasowym przez co staje się na swój sposób kluczowa i znacząca.
Bibliotekarka Samantha Casey po przejściach trafia do niewielkiego miasteczka Glaveston, które staje się jej miejscem na ziemi. Znajduje tu pracę w szkole marzeń prowadzonej przez Babette i Maxa Kempnerów, zyskuje sobie grono najlepszych przyjaciół, a to pozwala jej otworzyć się na świat i ludzi. Wszystko wspaniale się układa do czasu, gdy los postanawia zakpić sobie z bohaterów... Na skutek tragicznych okoliczności na stanowisku dyrektora szkoły zostaje zatrudniony Duncan Carpenter - dawny znajomy Samanthy i jej platoniczna miłość. Mężczyzna od samego początku przeprowadza w placówce prawdziwą rewolucję i nie są to niestety zmiany na lepsze...
Czy jeden człowiek może mieć dwie, zupełnie różne twarze? Co sprawiło, że spontaniczny i żywiołowy facet zmienił się w służbistę i sztywniaka?
Odpowiedzi na te pytania poszukuje Samantha i razem ze swoimi przyjaciółkami stara się rozgryźć postepowanie nowego dyrektora. Czy bohaterki poznają prawdę o przeszłości Duncana i czy uda im się ocalić dawną, przyjazną uczniom i nauczycielom szkołę przeczytacie w książce. Wrażeń i niespodzianek na pewno nie zabraknie.
Uwielbiam powieści Katherine Center i na wszystkie kolejne oczekuję z niecierpliwością. W każdej swojej dotychczasowej opowieści autorka serwuje czytelnikom emocjonalny rollercoaster, a tymczasem "To, czego pragniesz" okazała się historią bardziej stonowaną i nie wzbudzającą aż tak ekstremalnych doznań. Początek opowieści to prawdziwa "bomba", w którą niemal trudno uwierzyć, ale później tempo akcji znacznie zwalnia, żeby na sam koniec znów przyspieszyć i w konsekwencji kompletnie zaskoczyć czytelnika.
Fabuła powieści bardzo przypadła mi do gustu. Zainteresowałam się tą osobliwą szkołą podstawową, ukierunkowaną przede wszystkim na uczniów. Nauczyciele są przede wszystkim dla dzieci, które uczą się przez zabawę. Wesołe, kolorowe otoczenie i życzliwa atmosfera naprawdę działa cuda. Biblioteka, która już samym swoim wystrojem i zasobami przyciąga uczniów i jest dla nich pewnego rodzaju oazą głęboko zapadła mi w pamięć. Szkoda, że mogła zaistnieć tylko w fikcyjnym świecie powieści.
Powołani do życia bohaterowie bardzo mi się spodobali. Ciekawe, barwne osobowości wzbudziły moją sympatię. Empatyczni ludzie, skorzy do pomocy, gotowi do działania i oddani sprawie tworzą grupę osób pozytywnie zakręconych, z którymi można przysłowiowe konie kraść. Miło było spędzić trochę czasu w ich towarzystwie.
Autorka przedstawiła nam wydarzenia z punktu widzenia Samanthy tworząc dość subiektywny obraz rzeczywistości. Bibliotekarka z zapamiętaniem opowiada o swoim przeszłym życiu oraz dzieli się wszystkimi przemyśleniami, rozterkami i wątpliwościami dotyczacymi teraźniejszości. Jej relacja tworzy dosyć spójną i interesującą opowieść, która w najmniejszym nawet stopniu mnie nie znudziła, ani nie znużyła. Inteligentne dialogi, ciekawe spostrzeżenia i sporo humorystycznych sytuacji sprawia, że opowieść Sam wcale nie jest monotonna i męcząca. Ale jednak wydała mi się niepełna. Zabrakło mi spojrzenia na zdarzenia ze strony Duncana i jego oceny sytuacji. Myślę, że dzięki temu zyskalibyśmy większy obiektywizm, a opowieść stałaby się jeszcze ciekawsza.
Katherine Center pisze prostym, ale eleganckim językiem. Opowieść jest dobrze przemyślana i tworzy spójną, zintegrowaną całość. Pomimo swoich ponad czterystu stronic czyta się ją lekko, szybko i przyjemnie. Na pewno z zainteresowaniem sięgnę po następne powieści autorki, ponieważ jestem przekonana, że Katherine Center jeszcze nie raz mnie zaskoczy.
Jeśli tylko gustujecie w powieściach obyczajowych zmuszających do przemyśleń, pełnych ciepła i wrażliwości to najnowsza powieść Katherine Center już od 21 kwietnia czeka na Was w księgarniach. "To, czego pragniesz" sprawi, że poczujesz się zrelaksowana i pozytywnie nastawiona do świata i ludzi. Zachęcam do lektury.

Informacje dodatkowe o To, czego pragniesz:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-04-21
Tytuł oryginału: What You Wish For
Dodał/a opinię: Poczytajka

Tagi: Romans współczesny bóg

Zobacz opinie o książce To, czego pragniesz

Kup książkę To, czego pragniesz

To, co bliskie sercu
Katherine Center0
Okładka ksiązki - To, co bliskie sercu

Cassie Hanwell wiedzie spokojne i poukładane życie. Pracuje w straży pożarnej w teksańskim mieście Austin i jako jedna z nielicznych kobiet regularnie...

Będę twoim bodyguardem
Katherine Center0
Okładka ksiązki - Będę twoim bodyguardem

Nowa książka autorki powieści: Milion nowych chwil, To, co bliskie sercu, To, czego pragniesz Hannah Brooks przypomina raczej przedszkolankę niż kogoś...