Tomek w krainie kangurów

Tom 1 cyklu Przygody Tomka Wilmowskiego

Za sprawą Instagramowego wyzwania — powróciłam do mojej ukochanej serii z dzieciństwa. Czy był to miły powrót do cudownych wspomnień, czy może rozczarowanie po latach?

Pierwsza część serii o Tomku stała od zawsze w domowej biblioteczce. Jako dziecko często chorowałam (i już wtedy czytałam nałogowo), więc gdy nie miał kto iść mi do biblioteki po nową dostawę — po kilka razy w roku wracałam do „Tomka w krainie kangurów”. Nie ważne czy miałam lat 6, 10 czy 12: wciąż na nowo zachwycałam się jego przygodami. Teraz — ponad 20 lat od pierwszego spotkania ze Szklarskim — książka wciągnęła mnie równie mocno!

Autor bardzo plastycznie opisuje zarówno (jakże charakterystyczne) postacie bohaterów, jak i też państwa i kontynenty, na których dzieje się dana opowieść. Niewątpliwym atutem serii o Wilmowskim są szczegółowe opisy fauny, flory i miejscowych zwyczajów. Chociaż przypuszczam (niestety nie sprawdzałam), że część informacji zawartych w książce może być już nieaktualna, to z uważny czytelnik z pewnością wyniesie z niej wiele ciekawostek. Odnośnie do szczegółowych informacji zawartych w „Tomku...” - doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w przypisach, dlatego czytelnik ma wybór: czytać każdą drobnostkę, czy też zadowolić się ogólnikami.

W pierwszym tomie serii Tomek po wielu latach rozłąki w końcu spotyka się z tatą, który musiał uciekać z pozostającej pod carskim zaborem Warszawy, aby uniknąć zesłania. W ciągu tych kilku lat zdążył zdobyć sławę cenionego łowcy żywych okazów egzotycznych zwierząt, które wówczas dopiero powoli zaczynały pojawiać się w europejskich ogrodach zoologicznych.

Jak przystało na prawdziwą powieść przygodową — na naszych bohaterów za każdym rogiem czekają niespodzianki wymagające wykazania się odwagą, opanowaniem, rozwagą. Jak to w książkach bywa: zawsze wychodzą cało z największych nawet opresji. Nasz główny bohater, nastoletni Tomek jest wręcz wyidealizowany — chociaż sporadycznie zdarzają mu się nieprzemyślane wyskoki, to na tle swoich rówieśników wygląda na zdecydowanie starszego: mądrzejszego, bardziej opanowanego. Już po pierwszej przygodzie jego towarzysze przestają traktować go jak „nowicjusza” i dzieciaka (którym jakby nie patrząc jest), lecz stawiają go na równi z sobą i traktują jak pełnoprawnego członka zespołu.

Informacje dodatkowe o Tomek w krainie kangurów:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2006-01-11
Kategoria: Przygodowe
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Wiesław Zięba
Dodał/a opinię: NieTylkoBestsell

Zobacz opinie o książce Tomek w krainie kangurów

Kup książkę Tomek w krainie kangurów

Tomek w Gran Chaco
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tomek w Gran Chaco

W ósmej części swych przygód Tomek z żoną, ojcem i Karskimi wraca w okolice tajemniczego miasta Inków - dawnej stolicy Imperium Słońca...

Tomek u źródeł Amazonki
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tomek u źródeł Amazonki

Naszych bohaterów odnajdujemy w Brazylii. Jan Smuga pracuje w kompanii eksploatującej kauczuk w dorzeczu Amazonki. Indianie, wynajęci przez konkurencję...