Troskliwa

„Troskliwą" miałam okazję czytać jeszcze przed premierą i pod roboczym tytułem „Powrót Rose Gold”, który według mnie znacznie lepiej pasował do tej książki. Historia w niej przedstawiona zaciekawiła mnie od pierwszych stron. Obie bohaterki, czyli Rose Gold i jej matka Patty, momentami nieźle namieszały mi w głowie. Czasami nie wiedziałam, która jest ofiarą, a która perfidną kłamczuchą.

Autorka przedstawiła intrygującą i toksyczną relację matka-córka, która zaskakuje i szokuje. Patty przez kilkanaście lat oszukiwała swoją córkę, znajomych i resztę otoczenia. Regularnie truła Rose Gold, wmawiając jej, że cierpi na różne choroby. Przez to Rose Gold całe swoje życie spędziła z dala od rówieśników, ucząc się w domu, na wózku inwalidzkim, karmiona przez rurkę. Kiedy działania Patty wreszcie wyszły na jaw, została osadzona w więzieniu, a Rose Gold w końcu mogła cieszyć się normalnym życiem. Po odsiedzeniu wyroku Patty trafia do domu Rose Gold. Jest bardzo zdziwiona, że córka chce mieć z nią kontakt i nie żywi do niej urazy za przeszłość. Ale czy na pewno intencje Rose Gold są szczere?

Obie bohaterki zostały świetnie wykreowane. Raz narratorka jest matka, a raz córka, dzięki czemu poznajemy oba punkty widzenia. Autorka tak żongluje emocjami i odkrywa coraz to nowe fakty z życia obu kobiet, że raz jesteśmy po stronie Patty, by za chwilę kibicować Rose Gold. Zarówno Patty, jak i Rose Gold, stwarzają pozory tego, że szanują się wzajemnie i chcą dla siebie jak najlepiej. To, co Patty robiła córce przez wiele lat, jest nie do wyobrażenia. Jednak w jej odczuciu, wszystko co robiła dla Rose Gold, było wielkim poświęceniem, a córka powinna być jej za to wdzięczna. Rose Gold jednak nie popiera zdania matki, która według niej wyrządziła jej okropną krzywdę. Po kilku latach nieobecności matki, Rose Gold stanęła na własne nogi, znalazła pracę, mieszkanie, zadbała o siebie. Przyjmując matkę pod swój dach, ma z góry ustalony plan, który ma sprawić, że Patty poniesie kolejną karę.

Historia okazała się być bardzo wciągająca i ciekawa. Czytając ją z każdą stroną zagłębiałam się w nietypową relację Patty i Rose, poznawałam ich przeszłość, emocje i plany. Zakończenie, chociaż nie było przepełnione akcją, było zaskakujące. Podsumowując nie mam do czego się przyczepić w tej powieści, poza okładką i tytułem, które według mnie nie do końca odzwierciedlają treść książki.

Za możliwość przeczytania tej książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte.

Informacje dodatkowe o Troskliwa:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2020-07-20
Tytuł oryginału: Darling Rose Gold
Tłumaczenie: Anna Dobrzańska
Dodał/a opinię: wmoichkregach

Zobacz opinie o książce Troskliwa

Kup książkę Troskliwa

“Dawno, dawno temu, mówili, nikczemna matka urodziła córeczkę. Wszystko wskazywało na to, że dziewczynka jest bardzo chora i spotykały ją rozmaite nieszczęścia. Karmiono ją przez sondę, włosy wypadały jej garściami i była taka słaba, że poruszała się na wózku. Przez osiemnaście lat żaden lekarz nie potrafił stwierdzić, co jej właściwie dolega”