Trzynaście

Tom 1 cyklu Eddie Flynn

Powieść pt. „Trzynaście”, której autorem jest Steve Cavanagh jest kolejnym tomem cyklu: Eddie Flynn, co nie jest wyraźnie zaznaczone na okładce. W każdym razie nie jest zaznaczone w widocznym miejscu, bo ja takiej informacji się nie doszukałam. Uważam, że to trochę nieuczciwe ze strony wydawcy.

Sam autor, według tego, co jest napisane na okładce, jest godnym następcą Johna Grishama, autora wielu powieści rozgrywających się na sali sądowej.

Z wykształcenia jest prawnikiem, uznanym przez krytyków i obsypywanym nagrodami. Jego debiutem w Polsce był właśnie cykl o Eddie Flynn’ie.

Sprawa nie wydaje się z punktu czytelnika za bardzo skomplikowana. Młody aktor, rozpoczynający swoją karierę Robert Soloman zastaje po powrocie do domu swoją żonę w łóżku z kochankiem.

W konsekwencji zabija oboje. Jego wina jest ewidentna.

Eddie, prawnik, o bogatej, niezwiązanej z jego aktualnym zawodem przeszłości – wydawać by się mogło, że z taką przeszłością powinien stać po drugiej stronie barykady i w pewnym momencie swego życia zostać schwytany, osądzony, a następnie skazany – zostaje zatrudniony przez bogatą firmę adwokacką do jego obrony. Dużo później prezes firmy wycofuje się z ich układu i Eddie zostaje sam na polu bitwy. Wcale jednak nie zamierza się poddawać. Zamiast tego uruchamia stare kontakty.

Jego koleżanka, pracująca aktualnie jako prywatny detektyw i zapisana na liście jego kontaktów, jak „Pieprz się” ma kontakty w FBI. Dopiero razem udaje im się nie tylko uratować Bobby’ego, ale również schwytać seryjnego mordercę, działającego w wielu stanach już od kilkunastu lat. Ratują też przy okazji życie adwokata.

Robert „wpadł w oko” komuś, kto jest równie, lub znacznie lepszym aktorem od niego. Osoba ta nie dopuszcza do siebie faktu, że inni mieli więcej szczęścia w życiu, niż jego rodzina i postanawia po kolei takie osoby odnajdywać i eliminować. Osoby, które przeszły długą drogę od życia wegetatywnego do życia bardzo bogatego i wpływowego człowieka.

Autor skutecznie wodzi czytelnika za nos. Ukazanie historii z kilku różnych stron miało i tę zaletę, że pozwoliło wgłębić się czytelnikowi nie tylko w myśli głównego bohatera, ale i tych pobocznych, odgrywających znacznie mniej znaczące role.

Rozdziały w książce nie są długie i często stosowane są w nich cliffingerry. Czytelnik dociera do najciekawszego momentu zdarzenia, długo przez niego wyczekiwanego, nie mogąc się doczekać, co będzie dalej, a autor „bezwstydnie” na tym kończy.  Następnie opisuje wydarzenia z innego punktu widzenia.

Główny bohater, Eddie, bardzo skrupulatnie zbiera dowody, mając do pomocy wielu partnerów i przyjaciół,  i krok po kroku niszczy linię oskarżenia, które chętnie widziałoby Roberta Solomona za kratkami albo w celi śmierci.

Koniec jest tak nieprzewidywalny, jak to tylko możliwe i rozgrywa się poza salą sądową.

Postaci są bardzo wiarygodne i dobrze zbudowane. Wielowymiarowe. Niczego im nie brakuje.

Autor nie stworzył ani jednej postaci, która wydaje się nieciekawa. Jednowymiarowa.

Ukazuje wyraźnie, że większość ludzi albo jest umoczonych w ciemne interesy, przez które straciła pracę, rodzinę i oszczędności albo oszukuje, bo tak jest po prostu łatwiej. Tak da się dorobić i wyjść na czysto, coś tam dla siebie konfiskując. Nie ma tu dobrych czy złych ludzi. Wszyscy mają jakieś grzeszki w zanadrzu, bo są po prostu zwykłymi ludźmi.

Akcja toczy się bez większych przeszkód;  czasami wzbogacana szybkimi jazdami na miejsce zdarzenia,  strzelaninami, czy bójkami.

Nie wiem, czy można uznać autora za następcę Grishama. Wydaje mi się, że ich styl, sposób opisywania ludzi i sytuacji jest zupełnie różny. Grisham pisze w dużo bardziej wyważony, spokojniejszy sposób. Jego książki ocierają się nieco o te obyczajowe.

Wiem natomiast, że jeszcze z pewnością sięgnę po inne książki tego autora.

A tak na marginesie:

Cavanagh ociera się niemal  w takim samym stopniu o thriller i sensację.

Książki tego drugiego bardziej pasują do współczesnych czasów.

Zaś Grishama do czasów, które już trochę odeszły w zapomnienie.

Informacje dodatkowe o Trzynaście:

Kup książkę Trzynaście

Wkręceni
Steve Cavanagh0
Okładka ksiązki - Wkręceni

ZANIM PRZECZYTASZ TĘ KSIĄŻKĘ, MUSISZ WIEDZIEĆ TRZY RZECZY:Po pierwsze, szuka mnie policja, żeby oskarżyć o morderstwo.Po drugie, nikt nie wie, kim...

Obrona
Steve Cavanagh0
Okładka ksiązki - Obrona

Eddie Flynn, niegdyś działał jako artysta oszust i kanciarz, po latach został prawnikiem. Uznał, że między tymi dwoma zawodami nie ma wielkiej różnicy...