Tylko ona została

Jakiemu autorowi daliście drugą szansę? Ja byłam łaskawa dla Ridleya Sagera. Po, moim zdaniem, niezbyt dobrym “Domu po drugiej stronie jeziora” i temu absurdalnemu zakończeniu, które autor zafundował, pomyślałam, że każdy w życiu popełnia błędy i zdecydowałam się przeczytać “Tylko ona została” , tym samym dając Sagerowi szansę na zrehabilitowanie się. Czy mu się udało?

Siedemnastoletnia Lenora Hope w 1929 roku została oskarżona o zabicie rodziców i siostry. Wina nie została jej udowodniona, a ona sama na lata zaszyła się w posiadłości na klifach, w której doszło do zbrodni. Teraz Lenora ma siedemdziesiąt lat. Nie mówi, porusza się na wózku, potrzebuje stałej opieki. Po tym, jak z dnia na dzień zniknęła jej dotychczasowa opiekunka, gospodyni domu postanawia zatrudnić Kit, która zajmie miejsce zaginionej dziewczyny. Pewnego dnia staruszka zaczyna spisywać na maszynie swoją historię. Od tego momentu Kit za wszelką cenę będzie chciała poznać prawdę o historii sprzed lat.

Nie zawiodłam się! Ta książka to złoto! Sager chyba przemyślał sprawę i po ostatnim literackim wypadku przy pracy wziął się do roboty. Autor napisał świetną, wciągającą od pierwszych stron książkę, w której mrok i klimat gotyckiej powieści są wszechobecne. Trudno oderwać się od historii Lenory i Kit, bo wierzcie, ona też ma swoje za uszami.

“Tylko ona została”, to sprytnie rozpisany, rasowy thriller. Nieco przerażający, budzący niepewność, zawiły, pełen silnych postaci, manipulacji i zaskoczeń. Zwłaszcza zaskoczeń! Bałam się, że autor przekombinuje, ale pięknie wybrnął z całej tej pajęczyny zdarzeń i osób, które utkał w misterną sieć zamkniętą za skrzypiącymi drzwiami starej posiadłości.

Najczęściej książki, które wydają z siebie odgłosy, kojarzą nam się z tymi dziecięcymi, gdzie kotek miauczy, a piesek robi hau hau. Otóż proszę Państwa, Riley Sager stworzył thriller, w którego zdaniach ukryte są dźwięki i odgłosy. Hulający za oknami wiatr, fale oceanu odbijające się od klifów, skrzypiące schody, stłumione głosy zza ściany, miarowe uderzanie o klawiaturę maszyny. A to wszystko w połączeniu z zagadką sprzed lat tworzy niesamowity klimat grozy, thrillera psychologicznego i kryminału.

A to, z czego cieszę się najbardziej, to, że zakończenie miało racjonalne wytłumaczenie. Odetchnęłam z ulgą! Polecam bardzo!

Informacje dodatkowe o Tylko ona została:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-11-08
Tytuł oryginału: The Only One Left
Dodał/a opinię: zaczytania

Zobacz opinie o książce Tylko ona została

Kup książkę Tylko ona została

Dom po drugiej stronie jeziora
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Dom po drugiej stronie jeziora

,,Dom po drugiej stronie jeziora" Riley Sager, autor bestsellerowych powieści ,,Tylko przetrwaj noc" i ,,Zamknij wszystkie drzwi", wraca ze swoim najbardziej...

Tylko przetrwaj noc
Riley Sager0
Okładka ksiązki - Tylko przetrwaj noc

Dziewczyna. Morderca. Samochód. Listopad 1991 roku. George H. W. Bush jest prezydentem, w radiu leci Nirvana, a Charlie Jordan jedzie w samochodzie mężczyzny...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;