Uprowadzone

Natasha Preston jest liderem, jeśli chodzi o literaturę YA. Jej książki wywołują dużo emocji – oraz komentarzy – u osób, które już dosyć dawno przekroczyły tę „magiczną granicę”.

Jej kolejna książka pt. „Uprowadzone” to to samo danie, co wcześniej, przybrane tylko nieco innymi składnikami. Owszem, mamy tu wciągającą od samego początku fabułę – biorąc pod uwagę, że jest to książka przeznaczona dla nastoletniego czytelnika (młodego dorosłego) możemy się spodziewać wielu wzmianek dotyczących wyglądu bohaterów – oraz rozwijającą się powoli intrygę. Im dalej, tym więcej sekretów. Pojawia się kilku nowych bohaterów, dowiadujemy się też coś niecoś o tych starych. A fabuła wyraźnie opiera się na tak popularnych w ostatnich czasach: Igrzyskach śmierci, Battle Royale, czy innych historiach, w których nastolatki rywalizują ze sobą, walcząc o życie. Pojawiają się nawet przypominające tamte sceny.

A cała historia rozpoczyna się w monecie, gdy dwie nastolatki – przerażone tym, co się wokół nic dzieje – zaczynają szukać zaginionych rówieśników. Wkrótce staje się jasne, że i one trafiły w ręce młodocianych psychopatów zamykających porwane nastolatki w budynku o wielu drzwiach. Niektóre z tych pomieszczeń to cześć mieszkalna, inne stanowią – oznaczone numerami od 1 do 5, jest też sala 0 – stanowią miejsce różnych tortur: dźwiękiem, światłem, wodą, brakiem snu, a nawet walką na śmierć i życie z innym, nastoletnim uczestnikiem gry.

Pomysłodawcami tego chorego przedsięwzięcia są miejscowi filantropii. Znani z uczestnictwa w wielu charytatywnych zbiórkach i akcjach. Często są ich organizatorami. To małe miasteczko i wszyscy znają ich tu od jak najlepszej strony. Nie mają pojęcia, że skrywają bardzo mroczny sekret.

Czytając opisy umieszczane przez autorkę, w których główną rolę odgrywają uczucia – często na zasadzie kocha mnie, czy nie kocha, kto mi powie – czynią tę pozycję średnio zjadliwą.

O ile nie przeszkadza mi umieszczanie w tekście tego rodzaju wzmianek, o tyle sposób w jaki to zrobiono pozostawia wiele do życzenia.

Jedna z głównych bohaterek, Piper, wydaje się być naprawdę twarda i odważna, pełni nieformalną rolę przywódcy grupy (razem z Theo), ale tak naprawdę, kiedy tylko może, ucieka pod opiekuńcze skrzydła kogoś silniejszego, takiego jak Evan.

Druga z głównych bohaterek, Hazel, choć z początku wydaje się sympatyczniejsza, w gruncie rzeczy, okazuje się tchórzem i maruda, który wszyscy dookoła muszą pocieszać.

Obie są mało kłopotliwymi nastolatkami; rzadko wychodzą z domu, głównie oglądają Netflixa i jedzą śmieciowe żarcie.

Z pozostałych postaci najbardziej pozytywne wrażenie zrobił na mnie Theo; był dorosły, jak na swój wiek, poważny i podejmował dojrzałe decyzje, nie pod wpływem chwili czy emocji, ale swego umysłu i doświadczenia.

Pryia, Luce czy Kevin byli tylko wygodnym tłem dla autorki, bo tak naprawdę niewiele można było o nich powiedzieć, poza tym, że byli przerażeni miejscem, do którego się dostali i gdyby mogli, to chcieliby stamtąd uciec.

Również psychopaci zostali słabo zarysowani. Widzimy ich tu zaledwie w kilku scenach. Zwykle w chwili, w której albo porywają niczego nieświadome nastolatki albo zmuszają je, bezpośrednio, lub pośrednio, do zrobienia okropnych rzeczy, z którymi będą musieli później żyć.

Dużo scen jest niepotrzebnych; opisują życie nastolatków stłoczonych na małej przestrzeni, próbujących poradzić sobie z bólem, strachem i paniką, ale robią to w bardzo prosty sposób.

Autorka stara się zainteresować czytelnika swoją historią, pozbywając się niektórych postaci, a innym pozwalając w tym samym momencie wkroczyć na scenę.

Jest też kilka zupełnie niezrozumiałych dla mnie zdarzeń. Być może nie powinnam tego czytać, bo nie jestem targetem, a historia powinna być w dużej mierze dostosowana do wieku czytelnka, by się mógł z nią w pełni utożsamiać.

Otwarte zakończenie pozwala dostrzec nieco jaśniejszą stronę tej historii. I postawić autorce mały plusik za pomysł.

Dobra książka na raz. I dla nastoletnich czytelników. Drugi raz bym raczej jej nie przeczytała.

Informacje dodatkowe o Uprowadzone:

Kup książkę Uprowadzone

Bliźniaczka
Natasha Preston0
Okładka ksiązki - Bliźniaczka

Po rozwodzie rodziców drogi dziesięcioletnich bliźniaczek Ivy i Iris się rozeszły. Ivy zamieszkała z ojcem, a Iris z matką. Kilka lat później...

Będziesz moja
Natasha Preston0
Okładka ksiązki - Będziesz moja

Lylah i jej przyjaciele wprost nie mogą się doczekać, aby spędzić razem wieczór. Imprezato idealny sposób na odstresowanie i wyluzowanie...