W cieniu Everestu

Everest to prawdopodobnie jeden z najbardziej znanych szczytów świata, jednocześnie będący tym najbardziej pożądanym i powszechnie uważanym za najłatwiejszy z ośmiotysięczników. Żaden inny ośmiotysięcznik nie jest tak dobrze przygotowany do zdobycia, jak Everest – jest zaporęczowany niemal do samego wierzchołka, a każdy turysta chcący go zdobyć ma przy sobie całą armię ludzi, która im to ułatwi. Jednak nie są to tematy powszechnie znane, a jak dowiemy się z tej książki niemal każdy kto twierdzi, że zdobył szczyt samodzielnie kłamie.

Autorka sporządziła portret Everestu poprzez przegląd motywacji jej zdobywców, z którymi spędziła kilka miesięcy. Sama przekroczyła większą część Everestu, ale nie weszła na sam szczyt – jej praca polegała na zdobyciu informacji o osobach, które zdecydowały się zdobyć en ośmiotysięcznik. Autorka skupiła się na motywacjach i osobowościach ludzi, którzy dążyli do spełnienia swoich marzeń, a także na tym dlaczego ta góra jest tak pożądana .

Książka zawiera wiele ludzkich historii prowadzących do marzeń, a każdy czytelnik mógłby odnaleźć w nich cząstkę siebie. Podczas czytania wraz z autorką zastanawiałam się czy to dobrze, że Everest jest dostępny niemal dla każdego, czy to bezpieczne, że nieprzygotowani technicznie turyści mogli go zdobyć? Dzięki tej książce zrozumiemy, że wejście na tę górę jest okupione cierpieniem, strachem, niejednokrotnie wieloma chorobami, a byłoby niemożliwe bez armii ludzi, którzy wykonując swoją pracę wprowadzają turystów na szczyt – są tu kucharze, szyprowie, przewodnicy i wielu innych, którzy pojawiają się w drodze na szczyt. Jednak o nich powszechnie się nie mówi, dlatego cieszę się, że dowiedziałam się o nich z tej książki.

Dodatkowo znajdziemy tutaj mnóstwo pięknych zdjęć z drogi na szczyt, zdjęcia widoków, ale także ludzi, którzy tę drogę przebyli. Spotkanie z tą książką to mile spędzony czas pełny nowej wiedzy, którą zapewne będę zgłębiać dalej. Zdecydowanie książka godna uwagi.

Informacje dodatkowe o W cieniu Everestu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: zaczytanalala

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Zobacz opinie o książce W cieniu Everestu

Kup książkę W cieniu Everestu