W cieniu Everestu

Gdy ujrzałam tę książkę w mediach społecznościowych, pomyślałam: fajnie, że ktoś ją napisał, ale w sumie co mnie interesuje najwyższa góra świata i historie z jej cienia. Po tygodniu jednak zabrałam się za jej czytanie, gdyż coś mnie do niej ciągnęło i nie dawało zapomnieć. Po lekturze wiem, że ja prędko tej książki nie zapomnę i będę ją polecać komu się da. Choć zdecydowanie jest to pozycja dla osób fascynujących się górami oraz himalaizmem, gdyż one lepiej ją zrozumieją. Myślę jednak, że niesie ona również uniwersalne przesłanie dla każdego z nas. Przesłanie by walczyć o swoje marzenia, nie poddawać się i umieć stawiać sobie coraz to nowe wyzwania. Jest też ogromną lekcją pokory- pokory, której nie brakuje autorce, uczestniczce wyprawy pod Everest. Kawał rzetelnej roboty wykonała pani Magdalena, by napisać tę książkę. Pokonała swoje ograniczenia, lęki i „zamieszkała” pod największą górą świata. Zrobiła to by przybliżyć nam historie i motywacje osób wspinających się na Everest, organizatorów ekspedycji, przewodników, pracowników kuchni, szpitala, punktu telekomunikacyjnego, wreszcie samej siebie. Pozycja okraszona jest pięknymi fotografiami autorki. Przenoszą mnie one w tamto miejsce. Sam sposób narracji sprawia, że ja czułam się jakbym była na miejscu tej wyprawy. Ogrom przydatnych informacji takich jak na przykład wygląda cała wyprawa, ile kosztuje, z iloma procedurami trzeba się zmierzyć, ile etapów pokonać. Samo wejście na szczyt, to przecież tylko moment. Samo przygotowanie się do wejścia to czasem lata przygotowań. Nie bez powodu mówi się, iż nie ważny jest cel podróży, a sama podróż. Na Evereście w ułamek sekundy można zdobyć sławę, prestiż i poczuć się wyjątkowo. Niestety równie łatwo otrzeć się o śmierć i z Everestu już nigdy nie wrócić. I jak pisze autorka: „i mimo że rzeczywiście tak jest, że najpierw człowiek się boi, marznie, cierpi, a potem schodzi, otrzepuje się i chce więcej”. Góry uzależniają i kto raz w tym świecie się znalazł nie będzie chciał łatwo i bez walki go opuścić.

Informacje dodatkowe o W cieniu Everestu:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2020-11-12
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: MariaAntonina

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Zobacz opinie o książce W cieniu Everestu

Kup książkę W cieniu Everestu