W umyśle mordercy

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-09-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788328718340
Liczba stron: 384
Tytuł oryginału: Murderous Minds
Dodał/a opinię: Ashka

Ocena: 4.67 (3 głosów)

Szacuje się, że na świecie żyje ok. 70 milionów psychopatów. Lecz co sprawia, że człowiek może zostać określony jako psychopata? Skąd w ogóle się oni biorą, jak żyją i jak funkcjonują ich mózgi? Czy każdy psychopata musi zabijać? Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć Dean A. Haycock, doktor w dziedzinie neurobiologii, w swoim najnowszym reportażu zatytułowanym „W umyśle mordercy”.

Choć podjęta w książce problematyka może wydawać się trudna, zwłaszcza dla laika, autor starał się podawać informacje w sposób przystępny nawet dla osób nieobeznanych z tematem. Niezwykle pomocne okazały się ilustracje i grafiki, takie jak choćby przedstawienie budowy ludzkiego mózgu. Jednak co przemówiło do mnie najbardziej, to przytoczone rzeczywiste przykłady psychopatów, zarówno tych, którzy w swoim życiu wkroczyli na ścieżkę kryminalną, jak i tych, którzy normalnie funkcjonują w społeczeństwie. Co więcej, autor podjął także próby wyjaśnienia zachowań psychopatycznych, przytaczając opisy prowadzonych na przestrzeni lat badań.

W poszczególnych rozdziałach poznajemy zagadnienia takie jak: kim jest psychopata i co odróżnia go od socjopaty, jak wygląda obrazowanie mózgu i jak za jego pomocą można zrozumieć psychopatię, czy psychopatię można przewidzieć, jak objawia się psychopatia, czy jak psychopaci funkcjonują w społeczeństwie. Jest to jednak ułamek wiedzy, z którą zapoznamy się podczas lektury.

Książka ta nie jest jednak prostym zbiorem definicji i przykładów. Jak wskazuje autor, nawet w dziedzinie neuronauki nie wszyscy zgadzają się z zebranymi danymi, a ich interpretacja często jest przedmiotem dyskusji. Dr Haycock stara się rzetelnie przedstawić wszystkie strony danego problemu, przeanalizować je, wesprzeć przykładami.

Choć nie jest to łatwa lektura, warto po tę książkę sięgnąć choćby w celu rozszerzenia swojej wiedzy. Z pewnością dowiemy się z niej wiele na temat funkcjonowania ludzkiego mózgu, a na psychopatów spojrzymy nie tylko okiem reportaży kryminalnych czy filmowych i książkowych kryminałów. Jako iż autor jest znanym i cenionym doktorem zajmującym się neuronauką, możemy mieć pewność, że przedstawione przez niego informacje zostały opracowane rzetelnie.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Zobacz opinie o książce W umyśle mordercy

Kup książkę W umyśle mordercy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także