W umyśle mordercy

Czy każdy morderca to psychopata? Czy każdy psychopata to potencjalny morderca? Czy istniejące w człowieku zło ma podłoże genetyczne? Od czego zależy? Od wychowania? Od urodzenia w określonej rodzinie?

Dean Haycock w opracowaniu W umyśle mordercy stara się nam wyjaśnić, skąd się biorą mordercy i psychopaci. Krok po kroku odkrywa przed nami tajniki ludzkich zachowań, zwłaszcza ludzi złych, potrafiących łatwo i bez skrupułów zabijać. Autor specjalizuje się w tematyce związanej ze zdrowiem psychicznym człowieka, jest znanym i cenionym specjalistą w swojej dziedzinie. Informacje, które uzyskujemy z pierwszej ręki są intrygujące, często trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Dla takiego laika jak ja w tej dziedzinie, nie było łatwo przebrnąć przez tę lekturę. Trudny i dość specjalistyczny język sprawiał, że wiele opisywanych zagadnień było dla mnie niezrozumiałych i bardzo odległych. Mogę śmiało powiedzieć, że to nie jest lektura dla każdego. Odrobina wiedzy w tym zakresie jest wymagana, aby zrozumieć to, co autor chciał nam przekazać. Na co chciał nas uwrażliwić, ale również przed czym przestrzec. Dowiadujemy się jak działa mózg mordercy i czym różni się od mózgu człowieka, nie będącego przestępcą. Owszem, są to ciekawe informacje, na pewno nie zdawaliśmy sobie sprawy z rangi zagadnień, które autor porusza.

To nie jest lektura, którą się chłonie w jeden wieczór. Z tą tematyka trzeba się powoli zapoznawać, analizować i wyciągać stosowne wnioski. Uważam, że nawet chwilowa przerwa w czytaniu jest wskazana, aby utrwalić sobie nową wiedzę, którą autor nam zapewnił.

Autor opisywaną tematykę bardzo dogłębnie przeanalizował, swoje spostrzeżenia i wnioski poparł dowodami. Praca wykonana bardzo rzetelnie i precyzyjnie. Pozycja może stanowić doskonałą pomoc nie tylko dla osób specjalizujących się w tej tematyce, ale również dla tych, którzy pasjonują się zachowaniami psychopatów i są ciekawi, dlaczego człowiek staje się mordercą. Na pewno jedni i drudzy będą usatysfakcjonowani. Ale ta książka to również ostrzeżenie. Trzeba uważać, bo psychopata potrafi świetnie się maskować i zmylać ludzi, przy bliższym poznaniu nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy mamy z nim do czynienia. Ale dzięki temu opracowaniu będziemy potrafili więcej i nie będzie można łatwo nas wprowadzić w błąd.

Autor daje nam taką malutką pigułkę wiedzy na temat funkcjonowania umysłu sprawcy, prowokuje nas do wnikliwej analizy osobowości sprawcy, jego zadaniem jest zaciekawić czytelnika i sprawić, aby pragnął swoją wiedzę w tym zakresie doskonalić. I jest na bardzo dobrej drodze w swoim dążeniu … Teraz wszystko zależy od czytelnika ...

Informacje dodatkowe o W umyśle mordercy:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-09-22
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Murderous Minds
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Tagi: Biografie i literatura faktu bóg

Zobacz opinie o książce W umyśle mordercy

Kup książkę W umyśle mordercy

Forget Me Not