W ustach sól

"Morze jest delikatne i potężne, formuje planetę, kształtuje pogodę, z niego się wywodzimy, ono dostarcza wszystkiego, czego planeta potrzebuje do życia. Nawet jeśli mieszkamy setki kilometrów od słonej wody, morze jest w nas. Tak właśnie zawsze się czułam. Miałam poczucie, że nieważne, jak bardzo oddalę się od morza, ono będzie mnie przyzywać."

"W ustach sól" Charlotte Runcie to osobliwa opowieść o kobiecie i morzu. Główna bohaterka jest miłośniczką morza, ciągle o nim czyta i pisze. Morze towarzyszy jej przez całe życie. Morze jest dla niej symbolem opowieści i wyobraźni. W tej książce razem z Charlotte spacerujemy po plaży, widzimy jej oczami piękno morskiej okolicy, urocze kościółki wybudowane na wybrzeżu, różne odcienie błękitu ...
Słuchamy opowieści o jej życiu, o ciąży i przygotowaniach do narodzin pierwszego dziecka. Następnie o macierzyństwie. Jednak cała uwaga ciągle skupia się na morzu. To morze odgrywa tutaj główną rolę. Autorka jest tak mocno z nim związana, że co chwilę ucieka pamięcią do tekstów kultury, w których mowa jest właśnie o morzu. I tak między historiami z jej życia otrzymujemy liczne wtrącenia stanowiące opisy morza. Są to np. odwołania do greckiej mitologii, różne legendy, wiersze, opowiadania o syrenach i żeglarzach. Charlotte przywołuje także fragmenty z Biblii.

Język tej książki-eseju jest naprawdę piękny. Jest w nim i prostota i delikatność, opisy morza pobudzają wyobraźnię. Ciekawe jest to połączenie kobiety i dość intymnego okresu z jej życia z różnymi interpretacjami morza. Niestety, muszę przyznać, że bywały momenty, w których traciłam zainteresowanie tematem. I tak jak początek i koniec książki wydawały mi się wyjątkowe tak środek był już mniej ciekawy. Ale nie żałuję. Być może trzeba tę książkę czytać kawałek po kawałku. Wracać do niej po jakimś czasie. Jeśli kochacie morze lub tak jak ja - tęsknicie za nim - jestem pewna, że znajdziecie w książce Charlotte Runcie coś co Wam się spodoba 💙.

Informacje dodatkowe o W ustach sól:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2021-08-12
Tytuł oryginału: Salt on your tongue: Women and the sea
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Zobacz opinie o książce W ustach sól

Kup książkę W ustach sól

Tęsknota za morzem to tęsknota za przygodą, a także za domem, wszystko naraz.