Wezwanie

Z książką „Wezwanie” autorstwa Johna Grishama zetknęłam się w pewne wakacje. Już wtedy byłam dość zainteresowana, ogólnie rzecz biorąc tematyką prawa, lecz po przeczytaniu tego prawniczego thrillera moja fascynacja się spotęgowała. Uważam, że autor bardzo dobrze zbudował klimat całej powieść, gdyż kto mógłby znać się lepiej na dziedzinie prawa niż adwokat. Autor po skończeniu studiów i wydaniu jednej książki, która okazała się bestsellerem, postanowił porzucić praktykę adwokacką na rzecz pisarstwa. Jak wiemy, wyszło mu to na dobre i dzięki tej decyzji fani na całym świecie mogą cieszyć się, czytając mrożące krew w żyłach dzieła Amerykanina.

Głównym bohaterem jest profesor prawa Ray Atlee, który zostaje wezwany przez ciężko chorego ojca, z którym nie ma najlepszych kontaktów. Ojciec Raya to bardzo sławny sędzia, swojej karierze poświęcił całe swoje życie i nie mógł pogodzić się z emeryturą. Nikt nie spodziewałby się, że może on być posiadaczem sporego majątku, a jednak. Gdy Atlee przyjeżdża do domu na umówione spotkanie, zastaje ojca nieżywego, a w jego sejfie znajdują się 3 miliony dolarów. Profesor nie wiedząc, co zrobić i czy pieniądze są legalne, postanawia je ukryć. Szybko zostaje w ciągnięty w niebezpieczną grę, która może kosztować go życie.

„Stojąc pośrodku tego ponadczasowego pokoju, pod surowym wzrokiem Nathana Bedforda Foresta, Ray zdał sobie sprawę, że jego ojciec nie oddycha. Rozważał to, niespiesznie i tylko przez chwilę. Odkaszlnął, lecz starzec ani drgnął. Ray nachylił się i dotknął jego lewego nadgarstka. Nie wyczuł pulsu. Sędzia Reuben V. Atlee nie żył”.

Uważam, że książka Johna Grishama, to kolejne dzieło w jego wykonaniu. Akcja jest bardzo płynna, nie ma zbędnych napełniaczy i niepotrzebnej treści, co nie oznacza, że „Wezwanie” jest płytkie i jedno wątkowe. Oprócz wątku z pieniędzmi poznajemy dość burzliwą historię rodziny bohatera. Grisham dobrze zbudował swoje postacie, dając im wiele realizmu i czytając jego thriller, można naprawdę, wczuć się w fabułę, a nawet w niektórych bohaterów. Dodatkowym plusem jest fakt, że do końca jesteśmy trzymani w niepewności, dopiero w ostatnich rozdziałach zagadka zostaje rozwiązana i mogę się założyć, że bardzo niewielki odsetek czytelników da rady rozwikłać to sprawę.

Ogólnie mówiąc z czystym sumieniem, mogę polecić tę książkę każdemu. Świetna narracja i dobrze zbudowany świat i postacie, godni reprezętują Grishama i jego twórczość.

Informacje dodatkowe o Wezwanie:

Kup książkę Wezwanie

Wyspa Camino
John Grisham0
Okładka ksiązki - Wyspa Camino

Świat książek może być o wiele bardziej mroczny i niebezpieczny, niż ci się wydaje… Białe kruki, niepozorni antykwariusze i niebanalna historia...

Niewinny człowiek
John Grisham0
Okładka ksiązki - Niewinny człowiek

Manipulowanie faktami, podstawieni świadkowie i nieobiektywni przysięgli, niewidomy obrońca z urzędu, który nie może zobaczyć dokumentów...