Wilk na rzeź

Wilk na rzeź to trzecia część o przygodach inspektora Wexforda. Miałam okazję przeczytać Z najlepszymi życzeniami śmierci, lecz nie czytałam drugiego tomu Grzechy ojców, niemniej każda książka opowiada historię innego przypadku zbrodni, więc śmiało, można czytać je osobno, lub w różnych kolejnościach, choć można wtedy nie dostrzec zmian zachodzących w głównym bohaterze.

Wilk na rzeź to klasyczny kryminał z wszystkimi odpowiadającymi mu elementami. Pierwsze wydanie tej książki wyszło w 1987 roku. Także nie przeczytamy tutaj o współczesnych metodach śledczych i język Rendell jest adekwatny do tamtych czasów, ale mimo wszystko przyjemny w odbiorze. Toteż właśnie pod tym kątem należy patrzeć na tę książkę. Nie traktować jej jak wybitnego dzieła, bo nim nie jest (choć w roku '87 powieść zapewne nim była), ale jak książkę, przy której można spędzić przyjemny wieczór.

Wydaje mi się, że wszystko zależy od czytelnika, czy zaangażuje się w dochodzenie prowadzone przez inspektora Wexforda. Ja lubię ten gatunek literacki i mimo iż najczęściej sięgam po kryminały współczesne, to po kryminały w stylu retro lubię sięgnąć również. Osobiście Ruth Rendell wciągnęła mnie w swoje śledztwo. I pozwoliła mi na wgląd do tego, jak w okresie minionych 30. lat zmienił się świat, i jakie nastały zmiany w metodach rozwiązywania zagadek przez komisarzy. Bo w czasach współczesnych coraz częściej detektywi korzystają z pomocy Internetu, mają do dyspozycji sprzęt laboratoryjny, który pomaga badać DNA i ślady pozostawione na miejscu zdarzenia. Za sprawą rozwoju technologii jest im zdecydowanie łatwiej rozwikłać zagadkę, niż to było kilkadziesiąt lat temu.

Akcja toczy się powoli i w swoim naturalnym rytmie, i to jest jedną z cech wyróżniających kryminały Rendell. Tutaj nic nie jest wymuszone ani wepchnięte na siłę, a krew nie płynie z każdej zapisanej strony. Całe dochodzenie musi przebiegać na podstawie licznych rozmów ze świadkami, czy podejrzanymi i bazuje przede wszystkim na logicznym łączeniu faktów i wyciąganiu odpowiednich wniosków, które mają na celu zlokalizowanie przestępcy. Toteż czytelnik wraz z inspektorem Wexfordem próbuje rozwikłać zagadkę morderstwa, które w tym przypadkuwpierw trzeba udowodnić, iż zostało popełnione, bo poza anonimowym listem o zdarzeniu, nie ma ciała i żadnych dowodów na to, że pewna dziewczyna nie żyje.

Mimo iż na naszym rynku autorka i jej twórczość nie wybiły się nazbyt, to w Wielkiej Brytanii była jedną z poczytniejszych pisarek i zdobyła wiele prestiżowych nagród. Niejeden porównuje jej powieści do tych pisanych przez Agathe Christie, której kryminały znane są z tego, że utrzymane są w tradycyjnym klimacie. Osobiście polecam Wilk na rzeź i liczę, iż znajdzie ona swoich sympatyków.

Informacje dodatkowe o Wilk na rzeź:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2019-01-29
Tytuł oryginału: Wolf to the Slaughter
Dodał/a opinię: Magnolia044

Tagi: bóg Klasyka kryminału

Zobacz opinie o książce Wilk na rzeź

Kup książkę Wilk na rzeź

Grzechy ojców
Ruth Rendell0
Okładka ksiązki - Grzechy ojców

To była brutalna, okrutna zbrodnia, popełniona szesnaście lat temu... Po tym, jak zmasakrowano toporem bezradną staruszkę w jej własnym domu, Herbert...

Demon w mojej wyobraźni
Ruth Rendell0
Okładka ksiązki - Demon w mojej wyobraźni

Fascynujące studium psychopatycznego mordercy. W prowadzonym śledztwie policja odgrywa rolę wyłącznie drugoplanową. Sprawiedliwość wymierza zbrodniarzowi...