W³oska balerina

Ocena: 5.06 (16 g³osów)

Wojna to okrutne czasy, gdzie czêsto ludzie my¶l± tylko o sobie i swoich najbli¿szych. Chc± prze¿yæ i zapewniæ bezpieczeñstwo bliskim. Ale s± te¿ tacy, którzy siê nie wahaj± i nie bacz± na trudn± sytuacjê i staraj± siê pomóc innym. Ca³kiem obcym ludziom. Ale widz± drugiego cz³owieka, niezale¿nie od rasy czy koloru skóry. Obok jest druga osoba, która potrzebuje pomocy.

I o tym jest w³a¶nie najnowsza powie¶æ Kristy Cambron W³oska balerina. Bohaterowie, nie bacz±c na fruwaj±ce nad g³owami kule i naboje, staraj± siê uratowaæ ka¿de istnienie. Julia Bradbury jest znan± primabalerin±. Gdy wybucha wojna porzuca swoje dotychczasowe rozrywkowe ¿ycie i bierze udzia³ w rekrutacji do armii. Jednak nie zostaje przyjêta i ostatecznie znajduje miejsce jako pielêgniarka w szpitalu, gdzie znajduj± schronienie ¯ydzi. ¯o³nierz Courtney Coleman porzuca dotychczasowe ¿ycie i znajduje swoje miejsce w armii. Zostaje sanitariuszem i walczy o ka¿de ¿ycie. Wbrew rozkazom swojego prze³o¿onego, z opresji ratuje ma³± ¿ydowsk± dziewczynkê z walizeczk±, która staje siê symbolem ocalenia. I opiekujê siê ni±, tak± z³o¿y³ sobie obietnicê. W warunkach wojny musi wiele siê natrudziæ i przej¶æ bolesnych kroków, aby uchroniæ ma³± od oka gestapowców. Gdyby siê wyda³o, straciliby ¿ycie oboje.

Losy tych g³ównych bohaterów siê splataj± w szpitalu bonifratrów, gdzie Courtney wraz z koleg± Nelsonem szukaj± pomocy i schronienia. A Julia tam pomaga chorym, jak równie¿ w opiece nad dziewczynk±. W wolnych chwilach uczy j± podstawowych kroków i pozycji baletowych oraz mi³o¶ci do muzyki. Jaki bêdzie fina³ tej nauki? Jest pewne, ¿e odci¶nie piêtno na ¿yciu uratowanej dziewczynki. W jaki sposób, musicie koniecznie dowiedzieæ siê sami … Czy wszystkim tym bohaterom uda siê prze¿yæ wojnê? Czy los bêdzie dla nich ³askawy?

W³oska balerina to powie¶æ znakomicie osadzona w realiach historycznych. Prawdziwie i rzetelnie ukazany obraz wojny, prze¶ladowania i mordowania ¯ydów, oczyszczania getta ze z³ej rasy. Ale w tle ukazuje autorka w±tek obyczajowy, przepe³niony mi³o¶ci±, nadziej± i wiar±, ¿e s± równie¿ dobrzy ludzie, którzy zawsze s± gotowi nie¶æ pomoc drugiemu cz³owiekowi. I tacy s± bohaterowie. Walcz± o drugie ¿ycie, nie zwa¿aj±c na to, ¿e sami w ka¿dej chwili mog± straciæ swoje. Piêkny obraz po¶wiêcenia, godny do na¶ladowania, równie¿ w dzisiejszych czasach. Czy dzisiaj ludzie byliby gotowi do takich czynów? Jak zachowaliby siê w obliczu zawieruchy wojennej?

Ciekawym rozwi±zaniem jest przeplatanie czasów wojennych z tera¼niejszo¶ci±. Dwie p³aszczyzny czasowe, wiele w±tków wzajemnie siê przeplataj±cych. Trzeba byæ uwa¿nym, aby czego¶ nie straciæ, aby w pe³ni prze¿yæ tê historiê. Bo naprawdê warto. Emocjonuj±ca, ale i bolesna. Taka jak by³o ¿ycie bohaterów.

Polecam, to kolejna powie¶æ Kristy Cambron, któr± koniecznie trzeba mieæ w domowej biblioteczce!

Informacje dodatkowe o W³oska balerina:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-01-25
Doda³/a opiniê: Ma³gosia Brzeska

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

wiêcej
Zobacz opinie o ksi±¿ce W³oska balerina

Kup ksi±¿kê W³oska balerina

Cytaty z ksi±¿ki

Chcia³bym ci powiedzieæ, ¿e ¶mieræ nie wydziera nam serca z piersi za ka¿dym razem, nawet je¶li to obcy cz³owiek. Ale tak nie jest. Sam siê jeszcze z tym nie upora³em.

Wiêcej

Droga do by³ego ¿ydowskiego getta nie by³a d³uga - ale jednak do¶æ d³uga dla dziewczyny na potwornie wysokich obcasach oraz ch³opaka staraj±cego siê czuwaæ nad ka¿dym jej chwiejnym krokiem. Widoki roztacza³y siê przed nimi fantastyczne. A rozmowa okaza³a siê jeszcze bardziej fascynuj±ca.

Wiêcej
Wiêcej cytatów z tej ksi±¿ki

Zobacz tak¿e

Inne ksi±¿ki autora
Wróbel w getcie
Kristy Cambron0
Ok³adka ksi±zki - Wróbel w getcie

Poruszaj±ca opowie¶æ o mi³o¶ci i rodzinie w najmroczniejszych czasach Gdy Kaja Makovsky dowiaduje siê, ¿e niemiecki terror dociera do Pragi...

Motyl i skrzypce
Kristy Cambron0
Ok³adka ksi±zki - Motyl i skrzypce

Kiedy najbli¿sza osoba skazuje ciê na ¶mieræ w Auschwitz.Dramatyczna historia o sile kobiet i mi³o¶ci. Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, po¶wiêci³a...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Andrzej Ziemiañski ;