W這ska balerina

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-01-25

Ocena: 5.07 (15 g這s闚)

,,Całą tę historię zachowam w tajemnicy,

dopóki nie będziesz gotowa, aby ją wyjawić".

Julia Bradbury jest wybitną primabaleriną. Zachwyca tańcem na prestiżowych scenach. Kiedy wybucha druga wojna światowa, nie waha się ani chwili i wstępuje do armii. Chce zostać telefonistką lub sanitariuszką. Los ma dla niej jednak inny plan. Julia wciąż musi tańczyć. Na dodatek w parze z mężczyzną, który przed laty boleśnie złamał jej serce.

Szeregowy Courtney Coleman zostawił w rodzinnym mieście ukochaną i kłopoty, w które nieustannie wpadał. Wcielony do armii jako sanitariusz wciąż sobie powtarza: ,,To wojna! Nie wolno ci się angażować!". Wszystkie postanowienia tracą moc, kiedy Court ratuje z getta małą dziewczynkę. Za wszelką cenę postanawia ocalić jej niewinne życie.

Losy trojga niezwykłych bohaterów splatają się w rzymskim szpitalu otoczonym przez nazistów. Czy mogą sobie zaufać? Jak uniknąć śmierci, kiedy za drzwiami krąży oddział uzbrojonych żołnierzy? Jakie tajemnice skrywa dziecięca walizka? I czyją historię odkryją stare listy?

Kristy Cambron, mistrzyni powieści historycznych, przenosi nas do świata, w którym poświęcenie i odwaga jednej osoby mają realny wpływ na życie przyszłych pokoleń. Jej zapierająca dech w piersiach, oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść pokazuje, że przeszłość znajduje odbicie w teraźniejszości, a o niewinność i piękno warto walczyć bez względu na cenę.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup ksi捫k W這ska balerina

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - W這ska balerina

Mi這 wspominacie nauk historii w szkole? Ja nie cierpia豉m si jej uczy, dlatego nie wiem, jak to si sta這, 瞠 teraz z tak przyjemno軼i si璕am po powie軼i historyczne, szczeg鏊nie te, w kt鏎ych akcja toczy si w czasach Drugiej Wojny 安iatowej. W豉郾ie mam za sob kolejn ksi捫k w takim klimacie, jak jest "W這ska balerina" Kristy Cambron. Tw鏎czo嗆 tej autorki zd捫y豉m ju pozna i polubi. Czy kolejna jej ksi捫ka r闚nie przypad豉 mi do gustu? Zapraszam na recenzj!

Wybitna primabalerina Julia Bradbury zachwyca swoim ta鎍em, wyst瘼uj帷 na presti穎wych scenach. Niestety wybucha Druga Wojna 安iatowa i w zwi您ku z tym Julia, chc帷 zosta sanitariuszk lub telefonistk, wst瘼uje do armii. Jednak jej 篡cie uk豉da si zupe軟ie inaczej... Julia nadal musi ta鎍zy, w dodatku z m篹czyzn, kt鏎y w przesz這軼i bardzo j zawi鏚. W tym samym czasie szeregowy Courtney Coleman, kt鏎y nieustannie wpada w k這poty, zostawia swoj ukochan i wst瘼uje do armii. Jako sanitariusz wie, 瞠 nie wolno mu si anga穎wa. Jednak pewnego dnia Court ratuje z getta ma陰 dziewczynk, kt鏎ej 篡cie nie jest mu oboj皻ne. M篹czyzna postanawia ocali jej 篡cie. W pewnym momencie losy tych trojga bohater闚 splataj si w rzymskim szpitalu, kt鏎y jest otoczony przez nazist闚. S zmuszeni sobie zaufa, aby prze篡. Czy im si to uda, kiedy za drzwiami kr捫 uzbrojeni 穎軟ierze? Co takiego skrywa walizka ocalonej dziewczynki?

W ksi捫ce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdzia造 s do嗆 d逝gie i wyst瘼uj r騜ne p豉szczyzny czasowe. Tera幡iejszo嗆 przeplata si przesz這軼i, czyli z czasami maj帷ymi miejsce podczas Drugiej Wojny 安iatowej. Bardziej interesowa造 mnie czasy przesz貫, kiedy to akcja dzia豉 si w szpitalu otoczonym przez oddzia uzbrojonych 穎軟ierzy. Mia te wtedy miejsce sprytny plan maj帷y na celu ukrycie 篡dowskich uciekinier闚 obmy郵ony przez doktor闚 i ksi璠za (Polaka Maurycego Bia趾a), kt鏎zy byli postaciami autentycznymi. Tym planem by syndrom K, czyli silnie zaka幡a choroba oraz konieczna kwarantanna z ni zwi您ana. Og鏊nie w ksi捫ce tej zosta przedstawiony ci篹ki wojenny czas, zwi您any z przykr histori 篡dowskiego Getta. Tak wi璚 powie嗆 ta jest oparta na faktach i bardzo du瞠 znaczenie ma w niej w徠ek epickiej podr騜y Homera "Odysei". Aby si tego dowiedzie, jaki zwi您ek ma ta epopeja z t powie軼i, to ju sami musicie si璕n望 po t ksi捫k.

"W這ska balerina" jest pi瘯n powie軼i historyczn, kt鏎a potrafi zaciekawi oraz wzruszy. Jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach, a przesz這嗆 bohater闚 ma du瞠 znaczenie w tera幡iejszo軼i. Je郵i lubicie powie軼i, w kt鏎ych akcja dzieje si w ci篹kich czasach Drugiej Wojny 安iatowej, a jej w徠ki obyczajowe bardzo potrafi zainteresowa, to koniecznie musicie si璕n望 po t ksi捫k.

Avatar u篡tkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-03-23, Ocena: 5, Przeczyta豉m,

,,Nigdy nie otwieraj drzwi zamkni皻ych na klucz, p鏦i si nie upewnisz, 瞠 nie czyha za nimi 鄉ier".

Niech t ksi捫k przeczyta tylko ten, komu nie straszne s opisy zbrodni z wojen. Je郵i mog wyobra瘸 sobie opisane cia豉, kt鏎ym zadaje si b鏊 fizyczny i je郵i psychicznie got闚 jest by o gasn帷ych oczach czyta. Je郵i potrafi znie嗆 trwog i wydarzenia przez kt鏎e ci篹ko b璠zie z豉pa oddech. Je郵i rozumie i wie, 瞠 pisze si na wielkie emocje i akcj, kt鏎a nie zwalnia a wydech trudno jest wykona, gdy wci捫 si go wstrzymuje. Je郵i got闚 jest na 鄉ier innych ludzi, ich b鏊, 瘸l i wydarzenia, kt鏎e dzia造 si na prawd. Je郵i si tego nie boisz, dopiero wtedy po ni si璕nij.
Ksi捫ka przedstawia losy kobiety, kt鏎a pomimo swoich marze bardzo chce nie嗆 pomoc innym ludziom. Wie, 瞠 to co j spotka mo瞠 by ci篹kie do prze篡cia, jednak jej wewn皻rzny g這s popycha j, by wst徙i豉 do wojska. Mimo i sama zastanawia豉 si kim mog豉by tam by, los i tak przes康zi za ni. Nast瘼nie poznamy m篹czyzn, kt鏎y kiedy uratowa ma陰 dziewczynk. Autorka zwr鏂i豉 nasz uwag na jej male鎥 walizk z wisienk. By zdolny nawet odda za ni 篡cie, byleby tylko ona by豉 bezpieczna. Te opisy sprawi造, 瞠 nie mog豉m oddycha. Nast瘼nie z czasu obecnego widzimy, 瞠 kto si o t walizk upomina. Dla kogo jest ona niezwykle cenna. Pewna redaktorka nawet wyruszy w podr騜, by odkry jej wszystkie sekrety, by pozna prawd o osobie, kt鏎a przez tyle lat t walizk przetrzymywa豉. Wszystkie listy, notatki wyjawi jej opowie嗆, kt鏎ej si nie spodziewa. Sama nie mog豉m wytrzyma, by rozwik豉 ogrom niewiadomych, kt鏎e si tutaj pojawia造. Co zatem skrywa przesz這嗆? Czy jeste軼ie w stanie ogromnej cierpliwo軼i, by rozwik豉 to, co dla niekt鏎ych mia這 pozosta tajemnic?
Naprawd brak mi s堯w, by opisa t ksi捫k na spokojnie. Pisz帷 recenzj wci捫 trz瘰 mi si d這nie, gdy obrazy z tej opowie軼i nie chc mi si zamaza. Mamy czasy historyczne i nic nie jest tutaj pewne. Nic, opr鏂z 鄉ierci. Napisana momentami sztywno, niekiedy ciep這, a chwilami przejmuj帷o. Bardzo emocjonalna. Bardzo.

Rzadko si璕am po literatur o tematyce II wojny 鈍iatowej. Bo czy ksi捫ka pokazuj帷a nam okropie雟twa wojny, bez owijania w bawe軟, mo瞠 by ciekawa?

Utwor闚 o wojnie powsta這 bardzo wiele i wydawa這by si, 瞠 na ten temat napisano ju wszystko, a jednak Kristy Cambron we W這skiej balerinie uda這 si stworzy co niepowtarzalnego, co wnikaj帷ego g喚boko z nasz dusz. W g堯wnej mierze jest to opowie嗆 o wi瞛i i mi這軼i, o r騜nych jej obliczach. Nami皻nej i romantycznej, takiej, kt鏎a 陰czy m篹czyzn i kobiet, ale tak瞠 takiej, kt鏎a powstaje z wi瞛闚 krwi i tej, kt鏎a po陰czy豉 ocala造ch z wybawcami…..

Ksi捫ka oparta jest na autentycznych zdarzeniach historycznych, jednak w g堯wnej mierze jest to literacka fikcja, kt鏎 autorka bardzo umiej皻nie, przeku豉 w przepi瘯n opowie嗆. Dzi瘯i temu ca豉 historia sta豉 si bardziej realna, bardziej prawdopodobna i momentami g喚boko poruszaj帷a.

To, co mi si podoba這 we W這skiej balerinie: Narracja, kt鏎a idzie dwutorowo, dwie czasoprzestrzenie, te sprzed lat i te wsp馧czesne, przeplataj si na przemiennie, ale jednocze郾ie pi瘯nie si uzupe軟iaj. Autorka, zr璚znie 陰czy w pi瘯n ca這嗆 pozornie niepowi您ane ze sob elementy, takie jak primabalerina, okupacja W這ch, ameryka雟ki 穎軟ierz, dziecko z getta i tajemnicza walizka.

„W這ska balerina” wzruszaj帷 opowie嗆, wzbudzaj帷 ogrom emocji. Czytanie tej ksi捫ki to nieopisana przyjemno嗆. Profesjonalnie, wr璚z perfekcyjnie po陰czony dramat wojny, z mi這軼i, sztuk ta鎍a i tajemnicami kryj帷ymi si w tle. Historia, kt鏎a daje ogromn wiar w ludzi, kt鏎zy zaskakuj nas tym i w sytuacji skrajnej wybieraj dobro i uczciwo嗆. Polecam.

Avatar u篡tkownika - zakochanawksiazk
zakochanawksiazk
Przeczytane:2023-02-22, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

To moje trzecie spotkanie z tw鏎czo軼i autorki, poprzednio czyta豉m "Wr鏏la w getcie" i "Dziewczyn z Pary瘸", kt鏎e bardzo mi si podoba造, dlatego nie mog豉m przej嗆 oboj皻nie obok nowej powie軼i historycznej pisarki jak jest w豉郾ie "W這ska balerina". Stylistyka i j瞛yk jakim pos逝guje si autorka jest bardzo lekki i przyjemny, co sprawia, 瞠 ksi捫k czyta si naprawd ekspresowo i z du篡m zainteresowaniem. Ja poch這n窸am j w jeden wiecz鏎, a tak naprawd to zarwa豉m dla niej nawet kawa貫k nocki! Fabu豉 zosta豉 w bardzo interesuj帷y, realny spos鏏 nakre郵ona, przemy郵ana, dopracowana i r闚nie dobrze poprowadzona, w bohaterowie naprawd 鈍ietnie wykreowani, szczeg鏊nie na uznanie zas逝guje posta Courta, to on i jego postawa wzbudza豉 we mnie najwi璚ej emocji! Akcja powie軼i rozgrywa si w trakcie trwania II Wojny 安iatowej i uwa瘸m, 瞠 autorka w niesamowicie realistyczny spos鏏 odda豉 "klimat" panuj帷y w tamtym czasie i wiernie odzwierciedla豉 t這 historyczne. W ksi捫ce znajdujemy kilka linii czasowych, co przyczynia si do tego, 瞠 czytaj帷 "W這sk balerin" trzeba si naprawd mocno skupi, by wszystko nale篡cie zrozumie.
Punktem zwrotnym dla wszystkich postaci jest uratowanie przed gettem ma貫j dziewczynki - Calli, kt鏎ej posta jak si p騧niej okazuje w du篡m stopniu wp造nie na przysz這嗆 bohater闚. Cambron w swojej powie軼i porusza wiele wa積ych, ponadczasowych temat闚, a to wszystko w tragicznych, bolesnych i wr璚z bestialskich czasach. Wszystko co dzieje si na kartach tej powie軼i wywo逝je w Czytelniku nat這k skrajnych emocji! Historia ta jest niezwykle poruszaj帷a, emocjonuj帷a i wzruszaj帷a. To opowie嗆 o po鈍i璚eniu, sile cz這wiecze雟twa, odwadze, kt鏎a z pewno軼i sk豉nia do g喚bszej refleksji. Jestem pewna, 瞠 ta historia na d逝瞠j zostanie w mojej pami璚i. Czekam na kolejne powie軼i autorki! Polecam!

Avatar u篡tkownika - ewapajdzik-metel
ewapajdzik-metel
Przeczytane:2023-02-19,

„W這ska balerina” to kolejna ju powie嗆 Kristy Cambron z histori w tle. Jak na Autork przysta這 nie brakuje w niej konkretnych fakt闚, wstrz御aj帷ych opis闚 autentycznych wydarze i dramatyzmu, kt鏎y w wojennej rzeczywisto軼i by na porz康ku dziennym. Tym razem 鈍iat w pierwszej po這wie XX wieku, zosta przedstawiony na w這skiej ziemi, r闚nie dotkni皻ej hitlerowskim okrucie雟twem.

W powie軼i przeplataj si losy kilku bohater闚, na r騜nych p豉szczyznach czasowych, dlatego podczas czytania wa積e jest maksymalne skupienie, bowiem w przeciwnym razie mo瞠my zniech璚i si do lektury lub stwierdzi, 瞠 ilo嗆 postaci nas przyt豉cza.

Napisana przed Kristy Cambron opowie嗆 przede wszystkim pokazuje jaki plon mo瞠 da nowym pokoleniom po鈍i璚enie, jak ulegaj przewarto軼iowaniu nasze priorytety w obliczu trudnych czas闚 oraz jak uczucie nienawi軼i potrafi zdeterminowa do dzia豉nia. Moja podr騜 po kartach „W這skiej baleriny” przebieg豉 z domieszk artystycznego t豉 i zachwytem nad ta鎍em primabaleriny. Spodziewa豉m si nieco wyra幡iejszego w徠ku baletnicy, na kt鏎y wskazuje ok豉dka, niemniej ca豉 historia poruszy豉 moje czytelnicze serce.

Avatar u篡tkownika - KsiazkiHaliny
KsiazkiHaliny
Przeczytane:2023-02-06, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam, Literatura obyczajowa, Historyczna,

Tytu recenzji: 𝗭𝗮𝘂𝗳𝗮 𝗱𝗿𝘂𝗴𝗶𝗲𝗺𝘂 𝗰𝘇𝗼𝘄𝗶𝗲𝗸𝗼𝘄𝗶

„𝐶𝑧𝑦 𝑡𝑜 𝑡𝑎𝑚 𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑖e𝑠𝑧𝑘𝑎𝑎 𝑗𝑒𝑗 𝑜𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒嗆? 𝑊 𝑓𝑜𝑡𝑜𝑔𝑟𝑎𝑓𝑖𝑎𝑐ℎ 𝑛𝑎 𝑐𝑖𝑎𝑛𝑎𝑐ℎ 𝑤𝑖𝑙𝑙𝑖? 𝑊 𝑑𝑎𝑤𝑛𝑜 𝑧𝑎𝑝𝑜𝑚𝑛𝑖𝑎𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑙𝑖𝑠𝑡𝑎𝑐ℎ? 𝐼 𝑤 𝑚𝑎𝑒𝑗 𝑤𝑎𝑙𝑖𝑧𝑐𝑒, 𝑘𝑡𝑟𝑎 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑠𝑖𝑡𝑘𝑖 𝑙𝑎𝑡 𝑦𝑎 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑤 𝑢𝑚𝑦𝑙𝑒 𝐶𝑎𝑙𝑙𝑖?” „𝑇𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑡 ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑎 𝑗𝑒𝑗 𝑦𝑐𝑖𝑎- 𝑤𝑖𝑒𝑙𝑢 𝑢𝑡𝑟𝑎𝑐𝑜𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑖𝑠𝑡𝑛𝑖𝑒 – 𝑖 𝑚𝑢𝑠𝑖 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎 𝑜𝑝𝑜𝑤𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑎𝑛𝑎. 𝑀𝑢𝑠𝑖 𝑧𝑜𝑠𝑡𝑎 𝑧𝑎𝑝𝑎𝑚𝑖𝑡𝑎𝑛𝑎”.

Bardzo kocham i ceni ksi捫ki polskich autor闚, wi璚 tylko sporadycznie robi ma貫 wyj徠ki i si璕am po ksi捫ki z importu, jak w przypadku Kristy Cambron, kt鏎a pisze chrze軼ija雟kie powie軼i historyczne osadzone w czasach II wojny 鈍iatowej. Autorka fascynuje si tym okresem historii od chwili, gdy us造sza豉 opowie軼i dziadka o jego do鈍iadczeniach, jako drugiego pilota B-17 w czasie wojny. Przeczyta豉m seri „Ukryte dzie這”, kt鏎a zachwyci豉 mnie, przedstawieniem ponadczasowych, porywaj帷ych historii o przetrwaniu i wierze. Wzruszaj帷ych, zasmucaj帷ych, ale zarazem pe軟ych nadziei.

Najnowsza powie嗆 autorki ma niespotykan i ciekaw konstrukcj. Uwag przykuwa zaskakuj帷y prolog, a potem pojawia si kilka linii czasowych z wci捫 przewijaj帷ym si nazwiskiem Coleman. Autorka wprawnie 穎ngluje tymi czasami jak wytrawny artysta. Nic nie zgrzyta, nic nie umyka, wszystko toczy si p造nnie i naturalnie. Ta bardzo nietypowa konstrukcja powie軼i, nie u豉twia jednak czytania, zw豉szcza na pocz徠ku, ale te trudno軼i z nad捫aniem za fabu陰 i ci庵造mi przeskokami w czasie, rekompensuje niezwyk豉 historia, kt鏎ej trzeba da czas, a potem gdy ju wci庵nie, czyta si j z ogromnym zainteresowaniem. „W這ska balerina” to opowie嗆 o okrucie雟twie wojny, kt鏎e nie oszcz璠za這 nikogo, nawet ma造ch dzieci. Prosta, ale przejmuj帷a historia, kt鏎a chwyta za serce i pozostanie na d逝go w pami璚i.

Niespotykana konstrukcja „W這skiej baleriny” spowodowa豉, 瞠 nie wiem, od czego mam zacz望 pisanie mojej recenzji. Jak dot康 nie spotka豉m si jeszcze z takim prowadzeniem narracji, gdzie wyst瘼uje pi耩 r騜nych linii czasowych i kilku bohater闚, co do los闚, kt鏎ych nie mia豉m pewno軼i, czy w jaki spos鏏 si ze sob po陰cz. Te wci捫 przeskakuj帷e tam i z powrotem linie czasowe, utrudnia造 mi czytanie i powodowa造 poczucie chaosu. Taki spos鏏 narracji wyda mi si do嗆 ryzykowny i karko這mny, bo zazwyczaj autorzy prowadz narracj w odpowiedniej kolejno軼i, jakiej tutaj nie by這. Pocz徠kowe wra瞠nie chaosu i zagubienia za spraw interesuj帷ej historii, gdzie w ko鎍u znikn窸y. Zdaj sobie jednak spraw, 瞠 podw鎩ne linie czasowe i ci庵貫 przeskakiwanie narracji, nie ka盥emu mog si spodoba. Sama, 瞠by si nie pogubi, zapisywa豉m wszystkie osi czasu, ka盥y w徠ek, na kt鏎y si natkn窸am, bo wtedy 豉twiej by這 mi 郵edzi losy bohater闚, bo chocia fabu豉 powie軼i jest do嗆 powolna to i tak trzeba skupi si na czytaniu.
W ulicznej 豉pance gin rodzice ma貫j dziewczynki, a gdy dziecko zostaje na ulicy samo z krwi matki na butach, jeden impuls powoduje, 瞠 Court wbrew rozkazowi dow鏚cy ratuje dziecku 篡cie. Tamta chwila zmieni wiele w 篡ciu kilku os鏏, kt鏎e za wszelk cen b璠 chcia造 uratowa ma陰 bezbronn dziewczynk.

Uwag przykuwaj wyrazi軼i bohaterowie, ale pomimo 瞠 wszyscy wzbudzili moj sympati, to nie tytu這wa balerina skrad豉 moje serce, a Court i Calla. T dw鎩k spotka podobny los, nie maj rodzic闚 ani domu. M篹czyzna czuje, 瞠 musi co zrobi dla ma貫j Calli, uratowa j, zast徙i jej rodzin, zaczyna rozumie, 瞠 wszystko, co dzieje si wok馧 niego, ma jaki sens i cel. 砰je ju nie tylko dla siebie, ale tak瞠 po to, by pomaga i s逝篡 innym. Court jest cz這wiekiem pe軟ym wad, a proces jego wewn皻rznej przemiany jest bardzo powolny, ale 篡ciowe b喚dy, a potem poczucie obowi您ku wobec dziecka, kt鏎emu uratowa 篡cie, czyni go sympatycznym i realistycznym. „𝑃𝑜 𝑟𝑎𝑧 𝑝𝑖𝑒𝑟𝑤𝑠𝑧𝑦, 𝑜𝑑𝑘𝑑 𝑧𝑎𝑐𝑧窸𝑜 𝑠𝑖 𝑡𝑜 𝑐𝑎𝑒 𝑧𝑎𝑚𝑖𝑒𝑠𝑧𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑖 𝑤𝑎𝑙𝑘𝑎 – 𝑖 𝑗𝑒𝑔𝑜 𝑤𝑎𝑠𝑛𝑎 𝑤𝑜𝑗𝑛𝑎 – 𝐶𝑜𝑢𝑟𝑡 𝑧𝑎𝑐𝑧掖 𝑤𝑖𝑒𝑟𝑧𝑦, 𝑒 𝑝𝑜𝑡𝑢𝑟𝑏𝑜𝑤𝑎𝑛𝑦 𝑐ℎ𝑜𝑝𝑎𝑘 𝑠𝑖𝑒𝑑𝑧𝑐𝑦 𝑤 𝑎𝑤𝑐𝑒 𝑚𝑜𝑒 𝑛𝑎𝑝𝑟𝑎𝑤𝑑 𝑧𝑚𝑖𝑒𝑛𝑖 𝑠𝑖 𝑖 𝑠𝑡𝑎 𝑠𝑖 𝑙𝑒𝑝𝑠𝑧𝑦𝑚 𝑐𝑧𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘𝑖𝑒𝑚.... 𝐽𝑒𝑑𝑦𝑛𝑎 𝑟𝑧𝑒𝑐𝑧, 𝑛𝑎 𝑤𝑖𝑒𝑐𝑖𝑒 𝐶𝑜𝑢𝑟𝑡 𝑐ℎ𝑐𝑖𝑎 𝑤𝑎𝑙𝑐𝑧𝑦 𝑜 𝐶𝑎𝑙𝑙𝑒, 𝑤 𝑡𝑎𝑚𝑡𝑒𝑗 𝑐ℎ𝑤𝑖𝑙𝑖 𝑐ℎ𝑐𝑖𝑎 𝑤𝑟𝑐𝑖 𝑑𝑜 𝑑𝑜𝑚𝑢 𝑖 𝑢𝑑𝑜𝑤𝑜𝑑𝑛𝑖, 𝑒 𝑚𝑜𝑒 𝑠𝑖 𝑧𝑚𝑖𝑒𝑛𝑖. 𝐷𝑙𝑎 𝑡𝑦𝑐ℎ, 𝑘𝑡𝑟𝑦𝑐ℎ 𝑘𝑜𝑐ℎ𝑎, 𝑏𝑦 𝑔𝑜𝑡𝑤 𝑝𝑜𝑤𝑖𝑐𝑖 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑜, 𝑏𝑦 𝑡𝑦𝑙𝑘𝑜 𝑗𝑒𝑠𝑧𝑐𝑧𝑒 𝑟𝑎𝑧 𝑠𝑝𝑟𝑏𝑜𝑤𝑎”.

Przeskoki w czasie, kt鏎e pocz徠kowo wydawa造 mi si utrudnieniem w lekturze powodowa造 wyciszenie moich emocji na jaki czas. Gdy si璕a造 zenitu i tak bardzo chcia豉m, by Julia, Court, AJ i ma豉 Calla uszli ca這 z r彗 faszyst闚, nast瘼owa這 przeniesienie w czasie.

Pi瘯na, wspania豉 historia ma貫j dziewczynki uratowanej od 鄉ierci w getcie przez dw鏂h ameryka雟kich sanitariuszy, a potem chronionej w rzymskim szpitalu przez brytyjsk balerin Juli Bradbury. To jedno uratowane 篡cie b璠zie mia這 niesamowity wp造w na przysz這嗆 ich wszystkich. Kristy Cambron w niezwyk造 spos鏏 snuje swoj opowie嗆 o silecz這wiecze雟twa, ale tak瞠 o tym, 瞠 wojna urzeczywistnia prawdziwe niekoniecznie dobre oblicza ludzi. Swoj histori ubarwi豉 pi瘯nymi opisami W這ch, a zw豉szcza Rzymu. Troch brakowa這 mi w tej powie軼i tytu這wej baleriny, kt鏎ej posta nie zosta豉 tak wyeksponowana, jak na to liczy豉m. Owszem godn podziwu jest mi這嗆 Julii do baletu, jej niesamowita troska o innych, up鏎 i nies豉bn帷a odwaga, ale jej posta nie jest zbyt wyrazista i ginie na tle Calli i Courta. W zasadzie w這sk balerin jest zupe軟ie inna osoba, ni to mog這by si wydawa na pocz徠ku.

Natomiast najmniej interesuj帷y wyda mi si wsp馧czesny w徠ek, chocia nie ukrywam, 瞠 podoba這 mi si odkrywanie wsp馧czesnego Rzymu razem z Del i Matt. Przy okazji pr鏏y dowiedzenia si czego wi璚ej na temat zwi您k闚 mi璠zy ich dziadkami, para obcych sobie ludzi odkrywa pi瘯n histori o odwadze, ofiarnej mi這軼i i nierozerwalnej wi瞛i mi璠zy dwiema rodzinami, maj帷ej pocz徠ek pewnego dnia w 1943 roku, gdy ratownik medyczny, zdecydowa si uratowa ma陰 osierocon 篡dowsk dziewczynk. Kolejna pi瘯na opowie嗆 o heroizmie, determinacji, odwadze i po鈍i璚eniu, o tym, by pami皻a. Cambron stworzy豉 histori, w kt鏎ej pokazuje brutalno嗆 wojny, ale zarazem r闚nowa篡 j tonem pe軟ym nadziei. T nadziej s r騜owe cz馧enka, ma豉 walizka ozdobiona wi郾iami, zdj璚ia i pi瘯no ta鎍a. „𝑊 𝑡𝑦𝑚 𝑤𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑧𝑎𝑤𝑖𝑒𝑟𝑎 𝑠𝑖 𝑝𝑜𝑡篹𝑛𝑎 𝑚𝑜𝑐 ℎ𝑖𝑠𝑡𝑜𝑟𝑖𝑖. 𝑃𝑟𝑧𝑦𝑝𝑜𝑚𝑖𝑛𝑎. 𝑈𝑐𝑧𝑦. 𝑍𝑜𝑏𝑎𝑐𝑧𝑦 𝑖 𝑧𝑟𝑜𝑧𝑢𝑚𝑖𝑒 𝑙𝑢𝑑𝑧𝑘𝑖𝑒 𝑑𝑜𝑤𝑖𝑎𝑑𝑐𝑧𝑒𝑛𝑖𝑎 𝑜𝑐𝑧𝑎𝑚𝑖 𝑖𝑛𝑛𝑦𝑐ℎ”

Ta powie嗆 u鈍iadomi豉 mi, ile jest jeszcze nieodkrytych dramat闚 ludzi, kt鏎ych wojna rozrzuci豉 po ca造m 鈍iecie. Ile jest jeszcze nieznanych fakt闚, zapomnianego bohaterstwa ludzi, kt鏎zy z nara瞠niem swojego 篡cia, ratowali innych. „W這ska balerina” to kolejna historia o prze郵adowaniu ludzi ze wzgl璠u na pochodzenie przez Niemc闚, opowiada o tragedii rzymskich 砰d闚. To opowie嗆 o syndromie K, chorobie, kt鏎a przera瘸豉 nazist闚 i… nie istnia豉. Historia wielu bohater闚, kt鏎zy w czasie wojny ryzykowali 篡cie, by ocali innych. Heroiczn postaw wykaza豉 si mi璠zy innymi grupa w這skich lekarzy, kt鏎zy w swoim szpitalu uratowali dziesi徠ki ludzkich istnie. Przebywaj帷y na specjalnym oddziale zaka幡ym 砰dzi cierpieli na chorob, kt鏎a przera瘸豉 okupuj帷ych Rzym nazist闚. Chorob, kt鏎a by豉 ca趾owicie zmy郵ona.

Kristy Cambron imponuje mi tym, 瞠 nie tylko nie wstydzi si swojej wiary w Boga, ale podkre郵a jej ogromne znaczenie w 篡ciu cz這wieka. Pi瘯nie i subtelnie nawi您uje do niej w swoich powie軼iach i tym bardziej to doceniam, bo jest Amerykank, a w kraju, kt鏎y okre郵a si jako katolicki, trudno oprze si wra瞠niu, 瞠 polscy autorzy nie tylko wstydz si swojej wiary, ale ulegli panuj帷ej ostatnio modzie, by z niej sobie drwi.

„𝑃𝑟𝑧𝑒𝑧 𝑡𝑒 𝑤𝑠𝑧𝑦𝑠𝑡𝑘𝑖𝑒 𝑙𝑎𝑡𝑎 𝑏𝑦 𝑤𝑖𝑎𝑑𝑘𝑖𝑒𝑚 𝑛𝑎𝑗𝑠𝑡𝑟𝑎𝑠𝑧𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑒𝑗 𝑤𝑜𝑗𝑛𝑦 𝑖 𝑛𝑎𝑗𝑘𝑜𝑠𝑧𝑚𝑎𝑟𝑛𝑖𝑒𝑗𝑠𝑧𝑦𝑐ℎ 𝑚𝑖𝑒𝑟𝑐𝑖. 𝐼 𝑠𝑑𝑧𝑖, 𝑒 𝑡𝑜 𝑔𝑜 𝑧𝑎ℎ𝑎𝑟𝑡𝑜𝑤𝑎𝑜. 𝑇𝑦𝑚𝑐𝑧𝑎𝑠𝑒𝑚 𝐶𝑎𝑙𝑙𝑎 𝑤𝑖𝑑𝑧𝑖𝑎𝑎 𝑡 𝑠𝑎𝑚 𝑡𝑤𝑎𝑟𝑧 𝑤𝑜𝑗𝑛𝑦. 𝐴 𝑗𝑒𝑑𝑛𝑎𝑘 𝑜𝑛 𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑖𝑎 𝑑𝑜嗆 𝑠𝑖𝑦, 𝑏𝑦 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑧𝑟𝑜𝑏𝑖𝑎 𝑡𝑎 𝑚𝑎𝑎 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑤𝑐𝑧𝑦𝑛𝑘𝑎 – 𝑧𝑎𝑢𝑓𝑎 𝑑𝑟𝑢𝑔𝑖𝑒𝑚𝑢 𝑐𝑧𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘𝑜𝑤𝑖, 𝑖 𝑧𝑎𝑢𝑓𝑎𝑤𝑠𝑧𝑦, 𝑜𝑏𝑛𝑎𝑦 𝑛𝑎𝑗𝑔喚𝑏𝑠𝑧𝑒 𝑧𝑎𝑘𝑎𝑚𝑎𝑟𝑘𝑖 𝑠𝑤𝑜𝑗𝑒𝑗 𝑑𝑢𝑠𝑧𝑦”. „𝑁𝑖𝑐, 𝑐𝑜 𝑚𝑎 𝑤𝑎𝑟𝑡𝑜嗆, 𝑛𝑖𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑠𝑡𝑟𝑎𝑐𝑜𝑛𝑒”.

Wsp馧praca recenzencka z Wydawnictwem Znak

Avatar u篡tkownika - brunetkabooksrec
brunetkabooksrec
Przeczytane:2023-01-29, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,

"W這ska balerina" to powie嗆 oparta na prawdziwej historii.
Losy kilku bohater闚 splataj si ze sob w rzymskim szpitalu podczas trwania II wojny 鈍iatowej.
Poznajemy Juli Bradbury, kt鏎a jest wybitn primabalerin. Kiedy wybucha wojna wst瘼uje do armii. Chce zosta telefonistk lub sanitariuszk. Jednak los ma dla niej inny plan. Julia wci捫 musi ta鎍zy i to z m篹czyzn, kt鏎y bole郾ie z豉ma jej serce.
Szeregowy Courtney Coleman, wojskowy sanitariusz zostawi w rodzinnym mie軼ie ukochan i k這poty, w kt鏎e ci庵le wpakowywa si. Kiedy Courtney ratuje z getta ma陰 dziewczynk z walizeczk postanawia zrobi wszystko, by ocali jej cenne 篡cie.
Poznajemy te Delaney, kt鏎a straci豉 dziadka i po jego 鄉ierci postanawia rozwi您a sekrety z jego przesz這軼i oraz chce dowiedzie si, co znajduje si w ma貫j dzieci璚ej walizce nale膨cej do babci przystojnego i tajemniczego W這cha.

Je郵i jeste軼ie ciekawi to zach璚am Was do przeczytania tej ksi捫ki.

Ja bardzo lubi czyta historie oparte na faktach i rozgrywaj帷e si podczas wojny. Wiadomo to nie jest lekki i przyjemny temat. Wojna przera瘸 ka盥ego. Jednak takie powie軼i lubi, bo pokazuj losy ludzi, kt鏎zy musieli radzi sobie w tych okrutnych czasach. Autorka pokazuje odwag tych ludzi i ich po鈍i璚anie si dla innych. Tutaj bohaterzy powie軼i s bardzo odwa積i i z determinacj walcz, by uratowa inne osoby nie patrz帷 na to, 瞠 sami mog straci 篡cie. Ta historia pokazuje, 瞠 dobro istnieje, ale te 瞠 s ludzie, kt鏎zy dla w豉snych korzy軼i mog posun望 si do perfidnych intryg.
Takie ksi捫ki przypominaj o historii i pozwalaj zrozumie ludzi, kt鏎zy prze篡li wojn. Tak瞠 ucz nadziei, wiary i empatii.
Ja razem z bohaterami prze篡wa豉m ich losy i towarzysz帷e im emocje. Odczuwa豉m strach, niepok鎩, ale te podziwia豉m ich za odwag i determinacj.
T histori poznajemy sprzed wojny, w trakcie wojny, a tak瞠 z czas闚 obecnych. Ja z ogromn ciekawo軼i przewraca豉m kartk za kartk, by cofn望 si do przesz這軼i i dowiedzie si, co spotka這 bohater闚 ksi捫ki oraz czy prze篡li.
Uwielbiam takie warto軼iowe ksi捫ki, kt鏎e ucz cz這wiecze雟twa, sk豉niaj do refleksji i pokazuj, 瞠 ludzie dla mi這軼i i przyja幡i zrobi wszystko. Ta historia pokazuje, 瞠 zawsze warto mie nadziej i wierzy, 瞠 nadejd lepsze czasy.
Wzruszaj帷a, pe軟a emocji i nieok豉dalna!

Gor帷o polecam!

"Nikt nie wiedzia, gdzie los zechce uprawia swoje ma貫 gierki - nawet na wojnie. W jeden dzie straci豉 wolno嗆 i znalaz豉 si w klatce.
A za nast瘼ne 24 godziny wsi康zie do poci庵u w mundurze, i to z cz這wiekiem, od kt鏎ego kaprys闚 b璠zie zale瘸這 ka盥e jej jutro.
W豉郾ie zrozumia豉, w jaki spos鏏 los pr鏏owa - bez powodzenia - ro軼i sobie prawo do odgrywania g堯wnej roli w jej 篡ciu."

Pochodz帷a z Anglii Julia Bradbury jest utalentowan tancerk baletow i stoi u progu mi璠zynarodowej kariery ale niestety jej marzenia zostaj przekre郵one przez wojn. Jak wiele kobiet w tamtym okresie, Julia zostaje sanitariuszk i l康uje we W這szech, gdzie opiekuje si rannymi w jednym ze szpitali. To w豉郾ie tam poznaje dw鏂h ameryka雟kich 穎軟ierzy: AJ-a i Courtney'a oraz 篡dowsk dziewczynk ocala陰 z getta. Priorytetem dla ka盥ego z nich stanie si zapewnienie bezpiecze雟twa ma貫j Calli i za jej spraw ich losy po陰cz si ju na ca貫 篡cie. Calla ma ze sob tylko jedn rodzinn fotografi oraz walizk w wisienki. Kilkadziesi徠 lat p騧niej t walizk znajduje Delaney w鈔鏚 pami徠ek po zmar造m dziadku. Zapocz徠kuje to szereg wydarze, kt鏎e doprowadzaj kobiet do Rzymu i b璠 okazj do poznania prawdy o swojej rodzinie.

"W這ska balerina" to historia o wojnie, o 篡ciu i o mi這軼i. To opowie嗆 o braterstwie i odwadze. To losy pewnej w這skiej rodziny ...
Akcja naprzemiennie biegnie przez lata 40. XX wieku (II wojna 鈍iatowa) i czasy wsp馧czesne. Pocz徠kowo jest du穎 sekret闚 i niewiadomych ale z ka盥ym rozdzia貫m przybli瘸my si do odkrycia pe軟ej wersji historii. Ta ksi捫ka ma kilku g堯wnych bohater闚 a ka盥y z nich rozpisany jest dok豉dnie, z wadami i zaletami, w taki spos鏏, 瞠 mamy poczucie, i dobrze ich poznali鄉y i prze篡li鄉y to, co ich spotka這 razem z nimi. W鈔鏚 tych bohater闚 mo積a wyr騜ni trzy pary, kt鏎e nadaj "W這skiej balerinie" nutk romantyzmu. W徠ki mi這sne s wyczuwalne w tej ksi捫ce.

Styl powie軼i jest bardzo 豉dny, pe貫n emocji i poruszaj帷ych fragment闚. Kristy Cambron to dla mnie ta sama p馧ka co powie軼i Kristin Hannah, Kristin Harmel i Kate Quinn, u kt鏎ych historia zawsze splata si z 篡ciem i mi這軼i.
To pi瘯ne ksi捫ki, kt鏎e potrafi trafi do serca wra磧iwej czytelniczki.
Ciesz si, 瞠 j przeczyta豉m. Polecam ❤️

Wojna to okrutne czasy, gdzie cz瘰to ludzie my郵 tylko o sobie i swoich najbli窺zych. Chc prze篡 i zapewni bezpiecze雟two bliskim. Ale s te tacy, kt鏎zy si nie wahaj i nie bacz na trudn sytuacj i staraj si pom鏂 innym. Ca趾iem obcym ludziom. Ale widz drugiego cz這wieka, niezale積ie od rasy czy koloru sk鏎y. Obok jest druga osoba, kt鏎a potrzebuje pomocy.

I o tym jest w豉郾ie najnowsza powie嗆 Kristy Cambron W這ska balerina. Bohaterowie, nie bacz帷 na fruwaj帷e nad g這wami kule i naboje, staraj si uratowa ka盥e istnienie. Julia Bradbury jest znan primabalerin. Gdy wybucha wojna porzuca swoje dotychczasowe rozrywkowe 篡cie i bierze udzia w rekrutacji do armii. Jednak nie zostaje przyj皻a i ostatecznie znajduje miejsce jako piel璕niarka w szpitalu, gdzie znajduj schronienie 砰dzi. 皋軟ierz Courtney Coleman porzuca dotychczasowe 篡cie i znajduje swoje miejsce w armii. Zostaje sanitariuszem i walczy o ka盥e 篡cie. Wbrew rozkazom swojego prze這穎nego, z opresji ratuje ma陰 篡dowsk dziewczynk z walizeczk, kt鏎a staje si symbolem ocalenia. I opiekuj si ni, tak z這篡 sobie obietnic. W warunkach wojny musi wiele si natrudzi i przej嗆 bolesnych krok闚, aby uchroni ma陰 od oka gestapowc闚. Gdyby si wyda這, straciliby 篡cie oboje.

Losy tych g堯wnych bohater闚 si splataj w szpitalu bonifratr闚, gdzie Courtney wraz z koleg Nelsonem szukaj pomocy i schronienia. A Julia tam pomaga chorym, jak r闚nie w opiece nad dziewczynk. W wolnych chwilach uczy j podstawowych krok闚 i pozycji baletowych oraz mi這軼i do muzyki. Jaki b璠zie fina tej nauki? Jest pewne, 瞠 odci郾ie pi皻no na 篡ciu uratowanej dziewczynki. W jaki spos鏏, musicie koniecznie dowiedzie si sami … Czy wszystkim tym bohaterom uda si prze篡 wojn? Czy los b璠zie dla nich 豉skawy?

W這ska balerina to powie嗆 znakomicie osadzona w realiach historycznych. Prawdziwie i rzetelnie ukazany obraz wojny, prze郵adowania i mordowania 砰d闚, oczyszczania getta ze z貫j rasy. Ale w tle ukazuje autorka w徠ek obyczajowy, przepe軟iony mi這軼i, nadziej i wiar, 瞠 s r闚nie dobrzy ludzie, kt鏎zy zawsze s gotowi nie嗆 pomoc drugiemu cz這wiekowi. I tacy s bohaterowie. Walcz o drugie 篡cie, nie zwa瘸j帷 na to, 瞠 sami w ka盥ej chwili mog straci swoje. Pi瘯ny obraz po鈍i璚enia, godny do na郵adowania, r闚nie w dzisiejszych czasach. Czy dzisiaj ludzie byliby gotowi do takich czyn闚? Jak zachowaliby si w obliczu zawieruchy wojennej?

Ciekawym rozwi您aniem jest przeplatanie czas闚 wojennych z tera幡iejszo軼i. Dwie p豉szczyzny czasowe, wiele w徠k闚 wzajemnie si przeplataj帷ych. Trzeba by uwa積ym, aby czego nie straci, aby w pe軟i prze篡 t histori. Bo naprawd warto. Emocjonuj帷a, ale i bolesna. Taka jak by這 篡cie bohater闚.

Polecam, to kolejna powie嗆 Kristy Cambron, kt鏎 koniecznie trzeba mie w domowej biblioteczce!

"Wojna to wojna. By豉 krwawa. I bezlitosna. Ale wojna przeciw dzieciom? Dr璚zy這 go to wci捫 od nowa, mimo lat sp璠zonych w tym piekle."
Ta ksi捫ka jest r e w e l a c y j n a !!!
Co prawda nie bardzo lubi, gdy autor miesza czytelnikowi w g這wie podaj帷 fakty z kilku r騜nych lat, lecz to jest tylko kwestia przyzwyczajenia podczas lektury. Obecne wydarzenia s 軼i郵e zwi您ane z tymi sprzed lat, wi璚 瞠by鄉y mogli powi您a potrzebne s takie retrospekcje.
Julia Bradbury jest wybitna tancerk, primabalerin, tu przed wybuchem wojny otrzymuje 鈍ietn propozycj, jednak nie jest zachwycona, 瞠 b璠zie musia豉 ta鎍zy z m篹czyzn, kt鏎y przed laty bardzo j zrani...
Szeregowy Courtney Coleman i sier瘸nt Andrew James Nelson to ameryka雟cy 穎軟ierze. Zostali wcieleni do armii jako sanitariusze. Nie chc si zbytnio anga穎wa, bo zdaj sobie spraw z tego, 瞠 to wojna. Jednak gdy Coleman zauwa瘸, 瞠 podczas strzelaniny w getcie, nad zw這kami stoi ma豉 dziewczynka. Mimo protest闚 sier瘸nta, szeregowy zabiera dziewczynk i postanawia za wszelk cen j ocali.
皋軟ierze razem z dziewczynk trafiaj do rzymskiego szpitala otoczonego przez nazist闚. Tam spotykaj Juli, kt鏎a pomaga lekarzom i chorym.
Patrz na siebie nieufnie, lecz nie znaj帷 j瞛yka w這skiego, s zmuszeni do rozmowy z ni. Czy mog sobie wzajemnie zaufa? Czy nazi軼i zorientuj si, kogo tak naprawd ukrywaj lekarze w jednym z oddzia堯w szpitalnych? Dlaczego uratowana prze Colemana dziewczynka uporczywie trzyma w r瘯u walizk zamkni皻 na klucz? Co w niej ukrywa?

"Nigdy nie otwieraj drzwi zamkni皻ych na klucz, p鏦i si nie upewnisz si, 瞠 nie czyha za nimi 鄉ier."
W obecnych czasach poznajemy Delaney Coleman, kt鏎a po 鄉ierci dziadka postanowi豉 wr鏂i do domu by pom鏂 rodzicom. Zdziwiona jest bardzo, gdy rodzice informuj j, 瞠 jaki adwokat Frederick Wilson chce ich skontaktowa z kim o nazwisku Santini z W這ch. Ta rozmowa spada oczywi軼ie na Del, gdy rodzice si wymiguj wa積iejszymi sprawami. Matteo Santini sugeruje, 瞠 pami徠ki, kt鏎e nale瘸造 do jej dziadka s w豉sno軼i w這skiej rodziny. Kobieta nie zgadza si z tym i po kr鏒kiej i do嗆 ostrej wymianie zda, Delaney otrzymuje inn propozycj. Ma przylecie do W這ch na koszt rodziny Santini, lecz ma zabra ze sob ma陰, zamkni皻 na klucz walizk...
Pobyt w Rzymie by dla Del wspania造m prze篡ciem. Jest pod ogromnym wra瞠niem nie tylko samego miasta i okolic, ale r闚nie od nadmiaru wiadomo軼i, kt鏎ych si dowiedzia豉 na temat swojego dziadka.

"Jedynie Rzym mo瞠 przekona dziewczyn, 瞠 w豉郾ie wkroczy豉 w krain marze."
Mimo tego, 瞠 tajemnica skrywana przez wiele lat, mia豉 nigdy nie zobaczy 鈍iat豉 dziennego, wszystko nagle sta這 si jasne.
Ta powie嗆 oparta na prawdziwych wydarzeniach jest niesamowicie wci庵aj帷a. M闚i nam o tym, jak wilki wp造w na nasze 篡cie maj wydarzenia, kt鏎e mia造 miejsce wiele lat temu.
Warto przeczyta t ksi捫k. Polecam.

Dzi瘯uj Wydawnictwu ZNAK za otrzyman ksi捫k, kt鏎 otrzyma豉m w ramach Akcji recenzenckiej na portalu Lubimy Czyta.

Avatar u篡tkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-04-01, Ocena: 5, Przeczyta豉m, Mam,
Court, Calla i Julia to osoby, kt鏎e do鈍iadczy造 wojny na w豉snej sk鏎ze i s g堯wnymi bohaterami narracji z tamtych czas闚. Court dzia豉 jako sanitariusz i cho pr鏏owa pomaga z ca造ch swoich si to jednak zbyt cz瘰to spotyka si ze 鄉ierci, ale tak瞠 stawaniem przed dylematem, kogo uratowa. Kiedy by buntowniczy, nawet troch nieodpowiedzialny, a 篡cie nie oszcz璠za這 go nawet jako dziecka. Jednak wojna zmienia wszystkich, a tak瞠 wp造wa na ich postrzeganie, a on jest tego najlepszym przyk豉dem. Calla to ma豉 dziewczyna, kt鏎 Court uratowa. Jej jedynym dobytkiem jest male鎥a walizka o nieznanej zawarto軼i. W這szka z pochodzenia, niezwykle rezolutna i daj帷a si pokocha od pierwszej chwili. Jak ma這 kto potrzebowa豉 ochrony, kt鏎 niespodziewanie odnalaz豉 w m篹czy幡ie z dalekiej Ameryki. Julia przed wojn 鈍i璚i豉 triumfy jako baletnica. By豉 nad wyraz zdolna i utytu這wana, a jej kariera rozkwita豉 niczym ona, gdy znajdowa豉 si na scenie. Niestety, wojna pokrzy穎wa豉 jej wszystkie plany, ale i przewarto軼iowa豉 priorytety. Matt i Delaney to g堯wni bohaterowie narracji tera幡iejszej. Oboje powi您ani z postaciami przedstawionymi w cz窷ci ksi捫ki dotycz帷ej przesz這軼i. Oboje skrywaj swoje tajemnice, pr鏏uj odnale潭 swoje miejsce w 鈍iecie i posk豉da losy tak, by poczu zwyczajne i niczym nieskr瘼owane szcz窷cie. Dzieli ich jednak wiele - miejsce zamieszkania, znajomo嗆 historii rodziny, status spo貫czny, do鈍iadczenia. A jednak wsp鏊nie b璠 musieli stawi czo豉 temu, co ich bliscy prze篡li na w豉snej sk鏎ze. ,,W這ska balerina" to ksi捫ka wyj徠kowa - chwytaj帷a za serce, zakorzeniaj帷a si w czytelniczej duszy i pozostaj帷a w my郵ach na d逝go. Mamy okazj do鈍iadczy wspania貫j narracji Kristy Cambron, kt鏎a poch豉nia bez reszty, anga簑je zmys造 i znacz帷o dzia豉 na emocje. Tu nadzieja miesza si ze smutkiem, 透y rozpaczy z u鄉iechem dotycz帷ym ka盥ego niuansu, a czytelnik ma okazj odczuwa je wszystkie, przez co nie spos鏏 nie wzruszy si podczas tej lektury. Fakt, 瞠 powie嗆 jest oparta na prawdziwej historii sprawia, 瞠 ca這kszta速 ksi捫ki odczuwamy chyba jeszcze dotkliwiej, jednak w jak najlepszym znaczeniu uczty czytelniczej. Kompozycja tera幡iejszej i przesz貫j narracji bardzo mi si spodoba豉 i stanowi豉 doskona貫 po陰czenie wszystkich w徠k闚. I cho na pocz徠ku odrobin przeszkadza mi fakt, 瞠 rozdzia造 dotycz帷e przesz這軼i nie by造 przedstawiane w kolejno軼i chronologicznej, to brn帷 w lektur coraz dalej uzna豉m, 瞠 ten zabieg sprawdzi si doskonale, bo dzi瘯i niemu powoli odkrywali鄉y losy g堯wnych bohater闚, ale i sytuacje 篡ciowe, z kt鏎ymi musieli si zmierzy. To nie tylko powie嗆 o czasach wojny, to przede wszystkim historia ludzi - skupienie si na ich odczuciach, l瘯ach, bol帷zkach, ale i 篡ciu, kt鏎e tak brutalnie zosta這 im zabrane, gdy zaatakowali nazi軼i. Jednak, co warte podkre郵enia, ta cz窷 jest r闚nie anga簑j帷a i wzruszaj帷a, jak ta dotycz帷a czas闚 obecnych, cho pod diametralnie innymi wzgl璠ami. Jestem pod ogromnym wra瞠niem tej ksi捫ki, sposobu jej napisania, ale i historii w niej przedstawionej. To jedna z tych pozycji, kt鏎a zmienia postrzeganie wielu spraw i jest warta ka盥ej sekundy jej po鈍i璚onej. Ogromnie polecam t powie嗆.

"Wojna niwelowa豉 wszystko. Bez wzgl璠u na wiek, narodowo嗆 czy j瞛yk nie mog豉 by i nigdy nie b璠zie tak pot篹na, 瞠by pokona mi這嗆."

Gdy wybuch II wojny 鈍iatowej zmienia wszystko primabalerina Julia Bradbury nie waha si ani chwili i wst瘼uje do armii. Los ma dla niej jednak inny plan. Courtney Coleman jest sanitariuszem, kt鏎y b璠帷 鈍iatkiem eksterminacji ludno軼i 篡dowskiej nie bacz帷 na konsekwencje ratuje kilkuletni dziewczynk. Losy trojga bohater闚 splataj si w rzymskim szpitalu otoczonym przez nazist闚...

,,W這ska balerina" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami niezwykle ciekawa powie嗆 historyczna. Ca這嗆 zosta豉 pokazana z r騜nych linii czasowych co powoduje, 瞠 poznajemy histori z r騜nych perspektyw ale sprawia, 瞠 trzeba czyta niezwykle uwa積ie by si zwyczajnie nie pogubi. O ile w徠ek z przesz這軼i porywa i wci庵a od to ju ten wsp馧czesny wydawa mi si mniej interesuj帷y. Przyznaje r闚nie ich spodziewa豉m si wi璚ej w徠ku tytu這wej baleriny ale pomimo i nie by這 go za du穎 nie czuj si zawiedziona.

To historia ukazuj帷a okrucie雟twa wojny, kt鏎e nikogo nie oszcz璠za. Ale to r闚nie pi瘯na i ujmuj帷a historia pokazuj帷a jaki wp造w na bohater闚 mia這 uratowanie ma貫j dziewczynki. U鈍iadamia, 瞠 nawet w trudnych czasach s ludzie, kt鏎zy nie godz si na z這 ale i tacy kt鏎zy ukazuj swoje niekoniecznie pozytywne oblicza. To opowie嗆 o odwadze, heroizmie, po鈍i璚eniu i nadziei.Urzekaj帷a w swej prostocie, a przy tym daj帷a wiar w ludzi, kt鏎zy postawieni w sytuacji ekstremalnej wybieraj dobro i przyzwoito嗆.

,,Nic, co ma warto嗆, nie jest stracone. ,,

Kiedy rok temu, tu po przeczytaniu "Dziewczyny z Pary瘸" ujrza豉m w mediach spo貫czno軼iowych pi瘯n ok豉dk i opis nowej powie軼i Kristy Cambron wiedzia豉m, 瞠 b璠 chcia豉 j przeczyta, o ile zostanie wydana w Polsce. Zatem na wst瘼ie dzi瘯uj Wydawnictwo Znak za jej wydanie i egzemplarz recenzencki. Grazie ?
Bardzo chcia豉bym, aby opowiedziana przez Cambron historia urzek豉 mnie r闚nie mocno, jak ta ok豉dka, niestety a tak bardzo mnie nie zachwyci豉.
Podoba造 mi si w niej w徠ki odnosz帷e si do czas闚 II Wojny 安iatowej m.in. zwi您ane z rzezi rzymskiego getta, kt鏎a rozpocz窸a si 16 pa寮ziernika 1943r.; dzia豉niami autentycznych postaci - administrator闚 szpitala bonifrat闚 i zakonnik闚 z przyleg貫go ko軼io豉 (w tym Polaka, ojca Maurycego Bia趾a) na Wyspie Tyberyjskiej, udzielaj帷ych schronienia uciekaj帷ym 砰dom, wymy郵aj帷 zaka幡 chorob - Syndrom K, nazwan tak od pierwszej litery nazwiska Herberta Kapplera, szefa gestapo w Rzymie; obrazem frontowych do鈍iadcze Ameryka雟kich 穎軟ierzy w trakcie kampanii w這skiej, w鈔鏚 kt鏎ych znajdowa這 si wiele znakomito軼i, w tym zdobywca Pulitzera pisarz John Steinbeck, czy ukrywaniem radiostacji przez partyzant闚.
Losy angielskiej primabaleriny Julii Bradbury, alianckich 穎軟ierzy Courtney'a Colemana, AJ Nelsona i ma貫j 篡dowskiej dziewczynki - Calli z lat przedwojennych i wojennych przeplataj si z losami Delaney i Matteo (wnuczki Coleman'a i wnuka Calli) osadzonymi w czasach wsp馧czesnych. Brak p造nno軼i, wracanie do historii 篡cia ka盥ego z nich, w momencie, kiedy ich losy si po陰czy造, plus splecenie ich z w徠kiem wsp馧czesnym, wprowadza tumult, cho zazwyczaj nie mam problem闚 z odnalezieniem si w ksi捫kach, w kt鏎ych fabu豉 toczy si takim rytmem. Tu zmuszona by豉m do skupienia si podczas czytania, sprawdzania dat i miejsc akcji, co z kolei irytowa這 i sprawi這 mi trudno軼i z wci庵ni璚iem si w fabu喚 przez du膨 cz窷 ksi捫ki. Taki zabieg ma swoje plusy, bo lepiej poznajemy charakter oraz czynniki kieruj帷e bohaterami w podejmowanych przez nich decyzjach, aczkolwiek, wola豉bym skupi uwag na wydarzeniach i postaciach historycznych, kt鏎e w tym galimatiasie si rozmywa造. Wcze郾iejsze powie軼i autorki, mimo przeplataj帷ej si czasowo akcji, czyta這 mi si du穎 l瞠j i przyjemniej. By造 bardziej porywaj帷e i emocjonuj帷e. Zakodowa豉m z nich w pami璚i wi璚ej informacji, poszukuj帷 ich jeszcze wi璚ej w sieci, aby poszerzy zdobyt wiedz. Mam poczucie, i za du穎 tu postaci, zawirowa ich los闚 (mog帷ych stanowi osobn powie嗆 o ka盥ym z nich), a tak瞠 miejsc, w wi瘯szo軼i zainspirowanych najbli窺zym otoczeniem pisarki, kt鏎a zdaje si konstruuj帷 t powie嗆 w ten, a nie inny spos鏏, chcia豉 im si odwdzi璚zy za pomoc w jej pisaniu, a tak瞠 za wp造w jaki mia造 na jej 篡cie, w czym mo瞠 nas utwierdza przeczytanie podzi瘯owa. W tle przez ca陰 opowie嗆 przewijaj si motywy z dzie豉 Homera - "Odysei". Dzie豉 towarzysz帷ego od zawsze szeregowemu Courtney'owi Colemanowi, kt鏎y zaci庵n掖 si do armii, by uciec przed k這potami, w kt鏎e wci捫 si pakowa, odnale潭 wiar i zrozumie, czym jest dom. To on wbrew rozkazowi AJ Nelsona, nie bacz帷 na konsekwencje uratowa z getta ma陰 Call. Jego niesubordynacja i ocalenie 篡cia dziewczynce staje si centralnym motywem powie軼i, splataj帷 ich losy z postaci Julii w rzymskim szpitalu otoczonym przez SS i determinuje ca陰 tr鎩k do utrzymania jej przy 篡ciu za wszelk cen, jak i zachowania jej ma貫j walizeczki. Jak si okazuje, bardzo istotnym przedmiotem w ca貫j historii. Sugeruj帷 si opisem ksi捫ki, spodziewa豉m si, i autorka zabierze nas w podr騜 po 鈍iecie baletu, niszczonego przez okupanta, tak jak ka盥a inna dziedzina kultury. Opowie o losie jednej z w這skich primabalerin, kt鏎ej karier niespodziewanie przerwa豉 wojna, np. rzucaj帷 j w jej wir przez wst徙ienie do armii, ucieczk przed nazistami, b康 kt鏎a prze篡wszy ob霩 zag豉dy po wojnie b璠zie konfrontowa豉 si z traumatycznymi prze篡ciami na scenie odradzaj帷ego si baletu. Nie spodziewa豉m si, 瞠 鈍iat tancerzy baletowych z czas闚 wojennych dzia豉 zostanie do嗆 sk徙o przedstawiony, a los podobny do wymienionych przypisze innej postaci. Kobiecie, dla kt鏎ej sensem 篡cia wcale nie b璠zie taniec. Tytu這w balerin, o karierze kt鏎ej niewiele si dowiemy, okaza瞠 si by Calla - wiekowa ju dama, zmagaj帷a si z Alzheimerem, pragn帷a odzyska ow walizk. Oceniaj帷 ca這kszta速 mog powiedzie, 瞠 otrzyma豉m ciekaw, wart poznania histori Rzymu z czas闚 wojennej po穎gi, z niepotrzebnym w moim odczuciu w徠kiem romantycznym 陰cz帷ym angielsk primabalerin z ameryka雟kim 穎軟ierzem oraz wsp馧czesn, w kt鏎ej zostaj odkrywane tajemnice przesz這軼i skrywane przez przodk闚. "W這ska balerina" to tak瞠 powie嗆 opowiadaj帷a o heroizmie, determinacji, odwadze i po鈍i璚eniu. Radzeniu sobie ze strat oraz t瘰knocie. Wp造wie, jaki mo瞠 wywrze jedno 篡cie na 篡cie wielu innych, r闚nie na kolejne pokolenia. Przyja幡i trzymaj帷ej przy 篡ciu oraz mi這軼i, kt鏎a jest pot篹niejsza ni wojna niweluj帷a wszystko.

Avatar u篡tkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2023-02-04, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

Lubicie ksi捫ki, w kt鏎ych tera幡iejszo嗆 przeplata si z przesz這軼i? Ja uwielbiam, chocia na pocz徠ku bardzo motam si kto jest kim i w kt鏎ym roku jestem obecna. Jednak gdy odnajd si w czasie i przestrzeni, to tego typu powie軼i uwa瘸m za najlepsze. W豉郾ie tak jest ,,W這ska balerin".

Kristy Cambron nazywana jest mistrzyni powie軼i historycznych i zgadzam si z tym okre郵eniem. Autorka zabiera nas do czas闚 II Wojny 安iatowej, w kt鏎ych odwaga i po鈍i璚enie ma wp造w na przysz貫 pokolenia. Historia, kt鏎a zosta豉 w ,,W這skiej balerinie" opisana oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, co zawsze sprawia, 瞠 powie嗆 czyta si z zapartym tchem. Ksi捫ka wci庵a od pierwszych stron i pomimo, 瞠 zmusza to tego, by skupi si w 100%, czyta si j bardzo szybko. Dostarcza ona r闚nie wielu emocji. Od poczucia niesprawiedliwo軼i tego co spotka這 m這dych ludzi w tym trudnym dla ludzko軼i czasie, po wzruszenie. Jest to na pewno powie嗆, kt鏎a porusza i chwyta za serce. Ukazuje r騜ne oblicza mi這軼i i przyja幡i. Odwag i po鈍i璚enie. Bohaterowie s wyrazi軼i i bardzo dobrze wykreowali. Bardzo polubi豉m Juli i Courta, jak r闚nie ma豉 dziewczynk Call.

Autorka zabiera nas do roku 1944 do Rzymu, w kt鏎ym szeregowy Courtney Coleman pomaga w ucieczce 5 letniej dziewczynce. Zostaje wtedy powa積ie ranny. Ale nie jest to pierwszy raz, gdy 鄉ierci wymyka si. Rok wcze郾iej dosta kul i cudem zosta ocalony. A kim jest tytu這wa balerina? To Julia, kobieta, kt鏎a w 1939, tu przed wybuchem wojny, dostaje wspania陰 propozycj w zagraniu w spektaklu, w kt鏎ym otrzyma g堯wn rol. Jednak chce zrezygnowa z baletu i wst徙i do armii. Chce by telefonistk lub sanitariuszk. Los jednak ma inne plany i zmuszona jest ta鎍a, a na dodatek jej partnerem ma by m篹czyzna, kt鏎y kiedy z豉ma jej serce. Autorka zabiera nas do obecnych czas闚, w kt鏎ych poznajemy rodzin Court Colemana. A dok豉dnie jego wnuczk, Delaney, kt鏎a dosta豉 list od pewnego adwokata, kt鏎y w imieniu swojego klienta chce odzyska pewien przedmiot, kt鏎y przez p馧 wieku nale瘸 do dziadka. Tym przedmiotem by豉 ma豉, dzieci璚a walizka. Dlaczego by豉 taka wa積a i jakie tajemnice skrywa豉? Kim jest tajemniczy klient? Czyj histori odkryj stare listy? I w jaki spos鏏 losy trzech bohater闚 splot si? Przekonacie si sami.

Avatar u篡tkownika - sztukaczytania
sztukaczytania
Przeczytane:2023-01-24, Ocena: 5, Przeczyta貫m,

,,W這ska balerina" to wielowarstwowa opowie嗆, w kt鏎ej wsp馧czesne wydarzenia przeplataj si z historiami z okresu drugiej wojny 鈍iatowej.

Primabalerina Julia Bradbury ta鎍zy na scenach 鈍iata z cz這wiekiem, kt鏎ego szczerze nie znosi. Gdy wybucha wojna, Julia ma tylko jedno pragnienie, aby nie嗆 pomoc innym ludziom. Los j mocno zaskakuje..

Nierozwa積y m這dy szeregowy Courtney Coleman wst瘼uje do wojska, aby uciec. Uciec od 篡cia, odpowiedzialno軼i i ukochanej kobiety. Wojna go zmienia, kszta速uje. Pewnego dnia Coleman jest 鈍iadkiem strasznych scen w getcie. ζmie rozkaz i ratuje ma陰 dziewczynk. Od tego momentu jedynym celem szeregowca staje si zapewnienie bezpiecze雟twa i ocalenie dziecka przed 鄉ierci.

Losy bohater闚 krzy簑j si we w這skim szpitalu. Obcy sobie ludzie zostaj po陰czeni wsp鏊nymi okoliczno軼iami i celami. Jest to wi篥 silniejsza ni wi瞛y rodzinne. Maj wystarczaj帷o du穎 si造 i determinacji, aby wsp鏊nie stawi czo豉 niebezpiecze雟twom i koszmarom wojny. Potrafi te dochowa tajemnicy.

Poznajemy r闚nie perypetie kolejnych pokole, a w szczeg鏊no軼i Deli, Matta i Nony. Historia wojenna ma wi璚 sw鎩 fina po kilkudziesi璚iu latach w Londynie i Rzymie.

Czy odkryjemy wszystkie sekrety? Co tak naprawd si wydarzy這? Jak bardzo jedno 篡cie mo瞠 wp造n望 na 篡cie wielu ludzi?

,,W這ska balerina" to wzruszaj帷a i emocjonuj帷a powie嗆 o sile ludzi, o zderzeniu marze z rzeczywisto軼i i ich spe軟ianiu pomimo przeciwno軼i losu.
Mog這by si wydawa, 瞠 to kolejne nieprawdopodobne przygody, a jednak 篡cie pisze przecie najciekawsze i najbardziej zaskakuj帷e scenariusze. Jak si okazuje, zar闚no syndrom K, Steinebeck, wiele innych postaci i zdarze historycznych mia造 miejsce, a to powoduje, 瞠 reszta, kt鏎a jest fantazj autorki, wcale a wcale nie wydaje si by taka nierealna.
Czasami odrobin brakowa這 mi p造nno軼i w kolejnych opowie軼iach, gdy losy Julii, Colemana i dziewczynki, zanim si po陰czy造, bieg造 swoim torem i nawet gdy bohaterowie w ko鎍u si spotkali, to nadal przedstawiane by造 r闚nie wcze郾iejsze wydarzenia. Mia這 to te swoje dobre strony, bo pog喚bia這 wag kolejnych informacji i wyja郾ia這, co ostatecznie wp造wa這 na podejmowane przez bohater闚 decyzje.
Kilka razy podczas czytania 軼isn窸o mnie w gardle i to pomimo mocno romansowych temat闚 za kt鏎ymi nie przepadam. Tutaj zupe軟ie nie przeszkadza造 mi w czytaniu. Nie by這 zbytnich czu這軼i i przesadnych ckliwo軼i. Opowie嗆 jest wywa穎na, skupiona na tajemnicy. Ksi捫ka chodzi豉 za mn wsz璠zie, a do ostatniej strony.

,,W這sk balerin" bardzo szybko si czyta, co z jednej strony jest zalet, z drugiej wad, gdy powie軼i cieszy豉m si do嗆 kr鏒ko, ale za to bardzo intensywnie.

Jestem mile zaskoczona i usatysfakcjonowana lektur.

W muzeum Oskara Schindlera w Krakowie na 軼ianie jest zapisana taka pi瘯na parafraza zdania z Talmudu: ,,Kto ratuje jedno z?ycie, ratuje ca造 s?wiat."

Szeregowiec Coleman uratowa 鈍iat ma貫j dziewczynki. Ratuj帷 jednego cz這wieka ocali kolejne pokolenia i pami耩. Pami耩 o przesz這軼i.
Serdecznie polecam?

Za egzemplarz ksia磬i do recenzji dzi瘯uj Wydawnictwu Znak

Link do FB:
Zapraszam:)

Inne ksi捫ki autora
Wr鏏el w getcie
Kristy Cambron0
Ok豉dka ksi您ki - Wr鏏el w getcie

Poruszaj帷a opowie嗆 o mi這軼i i rodzinie w najmroczniejszych czasach Gdy Kaja Makovsky dowiaduje si, 瞠 niemiecki terror dociera do Pragi...

Dziewczyna z Pary瘸
Kristy Cambron0
Ok豉dka ksi您ki - Dziewczyna z Pary瘸

Czy mi這嗆 i pi瘯no przetrwaj czas okupacji? Pary, rok 1939. Miasto 安iate ogarnia mrok. Dla Sandrine Paquet wojna zmieni豉 wszystko. Jej m捫 zagin掖...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Cz這wiek z bursztynu