Włoska balerina

Miło wspominacie naukę historii w szkole? Ja nie cierpiałam się jej uczyć, dlatego nie wiem, jak to się stało, że teraz z taką przyjemnością sięgam po powieści historyczne, szczególnie te, w których akcja toczy się w czasach Drugiej Wojny Światowej. Właśnie mam za sobą kolejną książkę w takim klimacie, jaką jest "Włoska balerina" Kristy Cambron. Twórczość tej autorki zdążyłam już poznać i polubić. Czy kolejna jej książka również przypadła mi do gustu? Zapraszam na recenzję!

Wybitna primabalerina Julia Bradbury zachwyca swoim tańcem, występując na prestiżowych scenach. Niestety wybucha Druga Wojna Światowa i w związku z tym Julia, chcąc zostać sanitariuszką lub telefonistką, wstępuje do armii. Jednak jej życie układa się zupełnie inaczej... Julia nadal musi tańczyć, w dodatku z mężczyzną, który w przeszłości bardzo ją zawiódł. W tym samym czasie szeregowy Courtney Coleman, który nieustannie wpadał w kłopoty, zostawia swoją ukochaną i wstępuje do armii. Jako sanitariusz wie, że nie wolno mu się angażować. Jednak pewnego dnia Court ratuje z getta małą dziewczynkę, której życie nie jest mu obojętne. Mężczyzna postanawia ocalić jej życie. W pewnym momencie losy tych trojga bohaterów splatają się w rzymskim szpitalu, który jest otoczony przez nazistów. Są zmuszeni sobie zaufać, aby przeżyć. Czy im się to uda, kiedy za drzwiami krążą uzbrojeni żołnierze? Co takiego skrywa walizka ocalonej dziewczynki?

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są dość długie i występują różne płaszczyzny czasowe. Teraźniejszość przeplata się przeszłością, czyli z czasami mającymi miejsce podczas Drugiej Wojny Światowej. Bardziej interesowały mnie czasy przeszłe, kiedy to akcja działa się w szpitalu otoczonym przez oddział uzbrojonych żołnierzy. Miał też wtedy miejsce sprytny plan mający na celu ukrycie żydowskich uciekinierów obmyślony przez doktorów i księdza (Polaka Maurycego Białka), którzy byli postaciami autentycznymi. Tym planem był syndrom K, czyli silnie zakaźna choroba oraz konieczna kwarantanna z nią związana. Ogólnie w książce tej został przedstawiony ciężki wojenny czas, związany z przykrą historią żydowskiego Getta. Tak więc powieść ta jest oparta na faktach i bardzo duże znaczenie ma w niej wątek epickiej podróży Homera "Odysei". Aby się tego dowiedzieć, jaki związek ma ta epopeja z tą powieścią, to już sami musicie sięgnąć po tę książkę.

"Włoska balerina" jest piękną powieścią historyczną, która potrafi zaciekawić oraz wzruszyć. Jest ona oparta na prawdziwych wydarzeniach, a przeszłość bohaterów ma duże znaczenie w teraźniejszości. Jeśli lubicie powieści, w których akcja dzieje się w ciężkich czasach Drugiej Wojny Światowej, a jej wątki obyczajowe bardzo potrafią zainteresować, to koniecznie musicie sięgnąć po tę książkę.

Informacje dodatkowe o Włoska balerina:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-01-25
Dodał/a opinię: Martyna90210

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Zobacz opinie o książce Włoska balerina

Kup książkę Włoska balerina

Chciałbym ci powiedzieć, że śmierć nie wydziera nam serca z piersi za każdym razem, nawet jeśli to obcy człowiek. Ale tak nie jest. Sam się jeszcze z tym nie uporałem.

Droga do byłego żydowskiego getta nie była długa - ale jednak dość długa dla dziewczyny na potwornie wysokich obcasach oraz chłopaka starającego się czuwać nad każdym jej chwiejnym krokiem. Widoki roztaczały się przed nimi fantastyczne. A rozmowa okazała się jeszcze bardziej fascynująca.

Wróbel w getcie
Kristy Cambron0
Okładka ksiązki - Wróbel w getcie

Poruszająca opowieść o miłości i rodzinie w najmroczniejszych czasach Gdy Kaja Makovsky dowiaduje się, że niemiecki terror dociera do Pragi...

Motyl i skrzypce
Kristy Cambron0
Okładka ksiązki - Motyl i skrzypce

Kiedy najbliższa osoba skazuje cię na śmierć w Auschwitz.Dramatyczna historia o sile kobiet i miłości. Adele von Bron, utalentowana skrzypaczka, poświęciła...