Wybrana

Tytuł recenzji: 𝗕𝗶𝗮ł𝘆 𝗻𝗼𝘀𝗼𝗿𝗼ż𝗲𝗰

𝐺𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑘𝑜ń𝑐𝑧𝑦 𝑠𝑖ę 𝑘𝑎𝑟𝑎, 𝑎 𝑧𝑎𝑐𝑧𝑦𝑛𝑎 𝑧𝑒𝑚𝑠𝑡𝑎?

Marek Stelar niekwestionowany mistrz kryminału, powieścią 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎𝑛𝑎 zaczyna nowy cykl Komisarz Iwona Banach. Bardzo cieszę się z faktu, że autor postanowił stworzyć nową postać, chociaż bardzo lubię jego poprzednich bohaterów. Tym razem najważniejszą postacią w powieści jest kobieta, której jak autor sam przyznaje, bardzo namieszał w życiu. 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎𝑛𝑎 to wspaniały kryminał, a właściwie powieść sensacyjna i wydaje mi się, że jest to jedna z lepszych książek w dorobku autora. Bardzo ciekawa i intrygująca z nieustępliwą bohaterką w roli głównej, twardą policjantką z zasadami, którą życie wystawiło na próbę. Mimo inności ta książka zrobiła na mnie niezapomniane wrażenie. Autor zapewnił mi niesamowitą dawkę adrenaliny i ekstremalne wrażenia. Ta powieść trzyma w napięciu od początku, aż do samego końca, ale im bliżej finału, tym napięcie jest większe. Wszystko mi się w tej powieści podobało, a przede wszystkim doskonale wykreowani bohaterowie i świetna intryga kryminalna. Autor poruszył problem handlu ludźmi, ale pokazał go z innej jeszcze bardziej przerażającej perspektywy. Zachwycił jak zawsze doskonałym stylem pisania i dokładnym researchem. Marek Stelar wie, jak napisać książkę, od której nie można się oderwać, ma świetne pomysły i je realizuje. Wydaje mi się, że autor, który już niejednokrotnie zaskoczył mnie swoją pomysłowością w tworzeniu nietuzinkowych fabuł, powieścią 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎𝑛𝑎 udowodnił, że jest w doskonałej formie.

Rutynowa akcja doświadczonego zespołu realizującego zatrzymania osób pod dowództwem Iwony Banach, mającej na celu aresztowanie człowieka ze zorganizowanej grupy przestępczej nieoczekiwanie przybiera tragiczny obrót. Ginie jej najmłodszy podwładny, a ona sama zabija napastnika. Dochodzenie w tej sprawie wykazuje, że Banach i jej niefrasobliwość były powodem śmierci funkcjonariusza i oskarżonego. Pomimo że szef jest po jej stronie, Iwona nieoczekiwanie zostaje dyscyplinarnie zwolniona z pracy. W nikim nie ma wsparcia. Jej wieloletni życiowy partner znika z dnia na dzień, zostawiając ją w najgorszym momencie życia, a matka pogrąża się w otchłani otępienia starczego. Pozostawiona sama sobie nie wie, co ma ze sobą zrobić, bo cały jej poukładany świat, legł w gruzach. Poszukiwania Krzyśka nie przynoszą rezultatu. Iwonie, wydaje się, że jej życie sięga dna. Nie ma pieniędzy, nie ma pracy, opuścił ją partner, dawni koledzy o niej zapomnieli, pozostały jedynie stosy rachunków i kredyt do spłacenia, który wspólnie z Krzyśkiem zaciągnęli. Nie mając innego wyjścia, chwyta się różnych zajęć niczy tonący brzytwy. I wtedy pojawia się człowiek, który proponuje jej pracę w biznesie nie do końca legalnym, czego nie stara się nawet przed nią ukrywać, a wprost przeciwnie otwarcie informuje ją, że gdy zdecyduje się w to wejść, już nie będzie dla niej odwrotu. Iwona umęczona niepowodzeniami bez większych oporów natychmiast zgadza się przyjąć oferowaną pracę. Odtąd będzie miała już tylko kontakt z przestępczym błotem.

Iwona to twarda babka z zasadami postawiona pod murem musi wciąż wybierać między dobrem a złem. W kreacji jej postaci dostrzegłam spore podobieństwo do Natalii Nowak ze słynnego serialu 𝐺𝑙𝑖𝑛𝑖𝑎𝑟𝑧𝑒. Jest tak samo zasadnicza i nieustępliwa. Inteligentna i sprytna, kojarząca szybko fakty, co pozwala jej niejednokrotnie wychodzić cało z sytuacji podbramkowych. Niejeden raz już oberwała od życia, ale dzięki temu stała się twarda i zahartowana. Życie prywatne Iwony w tle, doskonale tę historię uzupełnia, autor nie tworzył tego wątku na siłę, jest go tylko tyle by wzbudzić ciekawość i sympatię do bohaterki.

Stelar przedstawił w 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎𝑛𝑒𝑗 ponury świat podziemia przestępczego zajmującego się wabieniem młodych ludzi w celu zaspokajania najobrzydliwszych wynaturzeń i dewiacji seksualnych bogatych ludzi. Świat przestępczy od zawsze przypomina hydrę, po likwidacji jednej grupy przestępczej, pojawiają się następne, a problem przestępczości zorganizowanej zdaje się nie mieć końca. Wciąż bowiem znajdą się tacy, którzy ochoczo uczestniczą w przestępczym procederze. Ludzie, mający ogromne pieniądze szukają wciąż nowych wrażeń i to często takich niezgodnych z prawem, natomiast młodzi ludzie niefrasobliwie biegają do klubów, nie zdając sobie sprawy z czyhających nań zagrożeń, biorą udział w pozornie beztroskich zabawach, stając się łatwym celem dla polujących na nich przestępców. Świat przestępczy ma się dobrze i gwarantuje podaż tego, na co jest popyt. Nie pomoże posadzenie za kratami kilku przestępców, bo ich miejsce natychmiast zajmą inni. Kiedy ktoś staje się człowiekiem, który staje po ciemnej stronie mocy, często zastanawia nas, dlaczego tak się stało, co go do tego popchnęło. Pieniądze, władza, nieszczęśliwe dzieciństwo, czy jeszcze może coś innego? Wydaje się, że każdy ma większe lub mniejsze predyspozycje, by przekroczyć granicę, za której nie ma już odwrotu. 𝑁𝑖𝑒 𝑝𝑜𝑡𝑟𝑎𝑓𝑖ł𝑎 𝑠𝑜𝑏𝑖𝑒 𝑤𝑦𝑜𝑏𝑟𝑎𝑧𝑖ć, ż𝑒 𝑘𝑡𝑜ś, 𝑘𝑡𝑜 𝑚𝑎 ż𝑜𝑛ę 𝑖 𝑏𝑦ć 𝑚𝑜ż𝑒 𝑑𝑧𝑖𝑒𝑐𝑖, 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑤 𝑠𝑡𝑎𝑛𝑖𝑒 𝑝𝑟𝑜𝑤𝑎𝑑𝑧𝑖ć 𝑑𝑟𝑢𝑔𝑖𝑒 ż𝑦𝑐𝑖𝑒: 𝑚𝑟𝑜𝑐𝑧𝑛𝑒, 𝑤𝑦𝑢𝑧𝑑𝑎𝑛𝑒 𝑖 𝑧𝑏𝑟𝑜𝑑𝑛𝑖𝑐𝑧𝑒. Ludzie, szanujący się biznesmeni, a przynajmniej za takich chcą uchodzić, przez nadmiar posiadanych pieniędzy, przekraczają wszelkie granice przyzwoitości. 𝐶𝑜 𝑠𝑖𝑒𝑑𝑧𝑖𝑎ł𝑜 𝑤 𝑔ł𝑜𝑤𝑖𝑒 𝑡𝑎𝑘𝑖𝑒𝑔𝑜 𝑐𝑧ł𝑜𝑤𝑖𝑒𝑘𝑎? 𝐺𝑑𝑧𝑖𝑒 𝑡𝑜 𝑠𝑖ę 𝑧𝑎𝑐𝑧ęł𝑜? 𝑊 ł𝑜𝑛𝑖𝑒 𝑚𝑎𝑡𝑘𝑖? 𝑊 𝑑𝑜𝑚𝑢 𝑝𝑒ł𝑛𝑦𝑚 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑚𝑜𝑐𝑦 𝑖 𝑘𝑟𝑧𝑦𝑘𝑢? 𝑊 𝑠𝑧𝑘𝑜𝑙𝑒, 𝑧 𝑘𝑜𝑙𝑒𝑔𝑎𝑚𝑖 […] 𝑝𝑜𝑑𝑐𝑧𝑎𝑠 𝑠𝑒𝑎𝑛𝑠ó𝑤 𝑝𝑒ł𝑛𝑦𝑐ℎ 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑚𝑜𝑐𝑦 𝑓𝑖𝑙𝑚ó𝑤?

Doskonale skrojona intryga kryminalna, w której do końca nie można, było mieć pewności, kto jest dobry, a kto zły. Niestety jak ma się kontakt z błotem, to nie da uniknąć się pobrudzenia. Głowna bohaterka często musi dokonywać wyborów wbrew sobie, działać na krawędzi, jeśli chce przeżyć. Zadawałam sobie pytanie, ile będzie musiała poświęcić i co będzie musiała z siebie dać, by poradzić sobie z błotem, które na nią się wylało. Czy zatraci się do końca, czy może jednak w odpowiednim momencie wskoczy na właściwe tory?

W 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎n𝑒𝑗 otrzymałam wszystko, czego oczekuję od dobrej powieści kryminalnej. Trzymającą w napięciu akcję, znakomitą intrygę kryminalną, świetnie wykreowane postaci, zwłaszcza Iwony. Na uwagę także zasługuje wspaniale przedstawiona relacja, łącząca głównych bohaterów. Marek Stelar kolejny raz mnie nie zawiódł, napisał świetną powieść kryminalną w swoim stylu, który tak lubię. Stworzył historię zapierającą dech w piersiach, doskonale rozpisał intrygę, a całość ubarwił znakomitymi dialogami. W książce czuć doskonałe przygotowanie autora do napisania powieści, bo sporo tu wiedzy na temat walk, broni, czy pracy policji. 𝑊𝑦𝑏𝑟𝑎𝑛𝑎 to świetna, dynamiczna, pełna zwrotów akcji powieść sensacyjna, z zakończeniem, które pozostawiło mnie w fazie niedowierzania z mnóstwem pytań, na które nie otrzymałam odpowiedzi i pozostawiło pole do domysłów. Chociaż to zakończenie mnie zaskoczyło, to mogłam się przecież takiego spodziewać. Początek bardzo dobrej serii, w której otwarte zakończenie jest jak najbardziej uzasadnione, a ja czekam na ciąg dalszy.

Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Filia Mroczna Strona

Kup książkę Wybrana

Twardy zawodnik
Marek Stelar0
Okładka ksiązki - Twardy zawodnik

Anders Soedergren jest człowiekiem sukcesu - młody, zdolny, przystojny, bogaty. Traktuje życie jak wyzwanie - grę, w której jest mistrzem. Nieoczekiwana...

Sekta
Marek Stelar0
Okładka ksiązki - Sekta

CO MUSI SIĘ STAĆ, ŻEBY CZŁOWIEK ZMIENIŁ SIĘ W POTWORA? Jesień 2020 roku. Nadkomisarz Rędzia prowadzi sprawę morderstwa: w opuszczonych pomieszczeniach...