Wybrańcy

Tom 1 cyklu Wybrańcy

Veronica Roth to amerykańska pisarka, która zasłynęła z popularnej na cały świat trylogii "Niezgodna" oraz z cyklu "Naznaczeni śmiercią". Niebawem, bo 13-stego stycznia, nakładem wydawnictwa Media Rodzina ma ukazać się polskie tłumaczenie kolejnej książki autorki. "Wybrańcy" są pierwszą częścią dylogii skierowanej do młodych dorosłych oraz zaczynającej się w miejscu, gdzie inne powieści kończą: śmiercią złego charakteru.

Brzmi intrygująco, prawda? :)

Tytułowymi Wybrańcami nazywa się piątkę dwudziestoparolatków (Mattew Weekes, Esther Park, Sloane Andrews, Albert Summers oraz Ines Mejia), którzy dziesięć lat temu pokonali największe zło znane do tej pory na Ziemi. Zabili Mrocznego, wykazując się przy tym ogromnym heroizmem oraz altruizmem, bowiem walka poza gigantyczną sławą przyniosła im również nowe lęki, koszmary i osobiste tragedie.

Powracające demony przeszłości zdają się zwłaszcza dopadać Sloane, z której to perspektywy poznajemy kolejne wydarzenia. Dziewczyna związała się z Mattem, jednym z Wybrańców, z którym - mogłoby się wydawać - wiedzie spokojne życie. Problem w tym, że Sloane nie potrafi uporać się z dziwnym, nagminnie towarzyszącym przeczuciem, że coś jest nie tak jak powinno. Zaczytuje się więc w ściśle tajnych aktach prowadzonych za czasów, gdy ona wraz z czwórką przyjaciół bezpośrednio uczestniczyli w projektach rządowych. Dodatkowo łyka tabletki uspokajające i nasenne, dzięki którym może przespać choć połowę nocy, a ponadto stara się odnaleźć własne miejsce na świecie.

Niespodziewanie po dekadzie spokoju Ziemię zaczęły nawiedzać niespotykane zjawiska: pole uprawne i traktor na środku oceanu czy dziewczyna spadająca z klifu w górę! Sloane wyrusza więc z przyjaciółmi na stare miejsce po Wirze (ogromne tornado), gdzie agenci rządowi zbudowali tajemną bazę. Jak się okazuję, prowadzą tam testy dotyczące posługiwania się najprawdziwszą magią... A co jeśli przy okazji okaże się, że teoria o istnieniu wieloświatów jest prawdziwa i żeby przejść do innego wymiaru, wystarczy zrobić krok? Albo raczej prawie utonąć w rzece Chicago.

Gdybym jednym zdaniem miała określić najnowszą książkę Roth, bez zawahania nazwałabym ją jednym z Wirów Mrocznego. "Wybrańcy" jak huragan wdarli się do mojego świata i zostali w nim, dopóty nie dobrnęłam do ostatniego słowa. Historia, którą przedstawiono w książce, zawiera to, co najlepsze w przeróżnych gatunkach literackich. Mamy elementy fantasy (magia i próby jej okiełznania), dużo momentów sciene fiction (połączenia światów powiązane z teorią strun), a przede wszystkim mocne aspekty rodem z thrillerów (zmagania wewnętrze bohaterów pełne sprzeczności oraz niewiadomych). Roth dodała również nieco romansu, walkę dobrych ze złym czy tuziny przepowiedni, co ostatecznie przełożyło się na fenomenalny odbiór powieści.

"Wybrańcy" to niesamowicie oryginalna historia pełna zwrotów akcji, bez powielonych schematów czy utartych szlaków. Czytelnik otrzymuje kompletnie nowe spojrzenie na wiele znanych (lub mniej znanych) zagadnień. Dodatkowo książkę interesująco urozmaicono poprzez dodanie między rozdziałami fragmentów korespondencji, artykułów z gazet dotyczących konkretnych wydarzeń, esejów z podręczników czy nawet paru wierszy z tomików poezji odrealistycznej. Zabieg ten świetnie wprowadza w stworzony przez Roth świat.

Poza nietuzinkową fabułą w "Wybrańcach" wielką wagę przyłożono do rzetelnego wykreowania bohaterów. Każda postać otrzymała indywidualny charakter, własne problemy i osobiste demony, dzięki czemu obiór powieści w pewnym momencie zaczyna być bardzo emocjonalny. Związujemy się ze Sloane, śledząc każdy jej ruch czy myśl, które - swoją drogą - czasami potrafią dosłownie rozłożyć na łopatki. :)

"Wybrańcy" to książka, od której wiele wymagałam i która idealnie te wymagania spełniła. Ani razu nie zwiodłam się podczas czytania, dlatego bez wahania napiszę: gorąco polecam! Gwarantuję, że po uszy wpadniecie w tę niebanalną, zachwycającą historię przepełnioną emocjami oraz wieloma naprawdę mocnymi twistami fabularnymi. Pozycja idealna dla każdego bez względu na wiek czy zamiłowanie do konkretnego gatunku literackiego. Zakończenie to był istny majstersztyk, ponieważ teraz jedyne, o czym marzę, to dorwanie kontynuacji.

Informacje dodatkowe o Wybrańcy:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2021-01-13
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: The Chosen One
Tłumaczenie: Miłosz Urban
Dodał/a opinię: Ew

Tagi: Niezgodna dystopia Fantastyka naukowa (science fiction) science-fiction urban fantasy urban thriller

Zobacz opinie o książce Wybrańcy

Kup książkę Wybrańcy

Cztery
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Cztery

Początek trylogii Niezgodna Największy przebój literatury młodzieżowej Zanim Tobias poznał Tris… Szesnastoletni Tobias, syn przywódcy...

Wierna
Veronica Roth0
Okładka ksiązki - Wierna

Jeden wybór może cię zmienić. Jeden wybór może cię zniszczyć. Jeden wybór pokaże, kim jesteś… Altruizm (bezinteresowność)...