Z innej bajki

Tom 2 cyklu Wróg mojego brata

“Z innej bajki” uważam, że mogę spokojnie uznać za literaturę młodzieżową. Co prawda pierwszego tomu “Wróg mojego brata” nie czytałam ale spokojnie można rozpocząć od tej części przygodę z twórczością autorki. Nie czułam się zagubiona i niedoinformowana. Wiele na temat poprzedniej części dowiedziałam się z tej książki.

Co mogę powiedzieć o “Z innej bajki”? Uważam, że ta książka ma zarówno wiele zalet jak i wad. Nie jest idealna ale też nie zła. Uważam się za miłośniczkę literatury młodzieżowej i czułam ostatnio potrzebę powrotu do takich książek. Czy została ona zaspokojona? Uznam, że częściowo tak.

Skupiając się na zaletach książki, stwierdzam, że wielkim jej plusem jest poczucie humoru bohaterów, ich wzajemne relacje i dialogi są wyjątkowe. Bohaterowie są ogólnie bardzo fajni, może nie wszyscy ale jednak sporo jest takich, których nie sposób nie lubić. Rodzina Collinsów jest jedyna w swoim rodzaju i nie raz w trakcie ich przekomarzania wybuchałam śmiechem. Teksty samej Delii momentami szokowały, choć i Nico nie jest wiele gorszy od niej. Dzieje się wiele , autorka nie daje się nudzić czytelnikowi. Wprowadza też kilka poważnych wątków , istotnych kwestii społecznych takich jak zmiana płci, homoseksualizm, czy gwałt. Jednak można odnieść wrażenie, że te tematy zostały nieco zbyt lekko potraktowane. No i tu zaczynają się wg mnie wady . I zaznaczam, że wg mnie, każdy ma prawo do innego zdania :) Styl autorki jest lekki , pozwala mknąć przez książkę. Jednak jest też nie do końca … profesjonalny ? Sama nie wiem jak to ująć , bo niby książka jest spójna ale momentami miałam wrażenie , że czytam pamiętnik nastolatki, taki...amatorski. Tak jak już wspominałam dzieje się sporo jednak wątki nie są rozbudowane na tyle bym ja jako czytelniczka mogła się w nie zaangażować. Coś się dzieje, coś co szokuje, lecz cała akcja trwa tak krótko, że nie wiemy kiedy a już po wszystkim . Są momenty dramatyczne jednak przez to , że tak krótko trwają całość traci na wartości. Czuć tu potencjał jednak nie do końca został on wykorzystany. Z kolei cała sytuacja z Alejandrą była momentami nużąca, jej postać zdecydowanie negatywna, ale nie mogą przecież być w książkach tylko pozytywni bohaterowie. Za to odzywki, zachowanie, mimo, że Alejandra zarzuca Delii , że jest małolatą , a sama zachowuje się jak rozkapryszony dzieciak. Można to jednak odebrać dwojako,nie koniecznie za wadę książki, bo ważne , że wzbudziło emocje, nie muszą one zawsze być pozytywne . Relacja z Joshem … Wydawała mi się przeciągana na siłę niestety.

Co do naszych głównych bohaterów - Nico i Delii. Ich znajomość, następnie związek to taka słodka historia. Ja właśnie fanką tego typu słodyczy nie jestem, jak dla mnie momentami było aż za uroczo, po prostu bajecznie i może taki był cel. Każdy lubi co innego :) niby ich relacja rozwijała się powoli, w pewnych aspektach aż za wolno. On niby dojrzały, starszy, jednak nie zachowywał się jak osoba dojrzała . Typowy facet ;)

Nie mogę uznać tej książki za złą, bo momentami bawiłam się przy niej świetnie. Ma jak widać do niej sporo zastrzeżeń jednak sądzę, że to kwestia czasu aby autorka dopracowała zarówno styl jak i tę kwestię rozwinięcia wciągających wątków, dzięki czemu może stworzyć książkę rewelacyjną. Obecnie tę mogę bez wyrzutów sumienia uznać za dobrą, lekką lekturę na poprawę humoru.

Informacje dodatkowe o Z innej bajki:

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2021-07-28
Dodał/a opinię: Marta BONIECKA

Zobacz opinie o książce Z innej bajki

Kup książkę Z innej bajki

Prywatny ochroniarz
Caroline Angel0
Okładka ksiązki - Prywatny ochroniarz

Czy można ochronić się przed miłością?     Praca bodyguarda jest ciężka, odpowiedzialna i wymagająca. Ale dla Dylana nie ma zleceń zbyt...

Wróg mojego brata
Caroline Angel 0
Okładka ksiązki - Wróg mojego brata

Jest idealny w każdym calu. I jest wrogiem!Zaaranżowane małżeństwo? To w XXI wieku raczej rzadko spotykane, nawet wśród rodzin królewskich...