Zabić Sarai

Tom 1 cyklu W towarzystwie zabójców

Cztery zabrudzone ściany, jedno niewielkie okno i pojedyncze łóżko, które musi dzielić ze 'współlokatorką'. Tak właśnie od dziewięciu lat wygląda na co dzień przestrzeń Sarai. Miejsce jej dorastania. Jej całe życie. Przetrzymywana przez Javiera, barona narkotykowego, który poza nią więził i wykorzystywał również inne młode dziewczyny, w pewnym momencie zaakceptowała swoją sytuację i starała się jak najlepiej do niej dopasować. Mimo wszystko wciąż gdzieś głęboko w niej tliła się nadzieja na ucieczkę z tego obskurnego miejsca, nadzieja na lepsze życie. Gdy pewnego dnia na korytarzu pojawia się Victor, płatny morderca mający wykonać powierzone mu przez Javiera zlecenie, dziewczyna już wie, że to jej jedyna szansa na wydostanie się z niewoli. W tamtym momencie jednak nie jest jeszcze świadoma tego, że osoba, którą uważa za wybawiciela może okazać się dla niej równie wielkim zagrożeniem. Czy ta ryzykowna gra, której Sarai się podejmie, przyniesie pomyślny efekt? Czy może jej życie przeobrazi się w jeszcze większe piekło?

"Rzeczy, do których się właśnie przyznałam, od dawna nie dawały mi spokoju. Leżały zakopane gdzieś na dnie mojej duszy i wypalały mnie od środka, pozostawiając tylko pustą skorupę - kogoś, kim nigdy nie chciałam się stać."

"Zabić Sarai" jest to pierwszy tom serii "W towarzystwie zabójców". Moją uwagę zwróciła przede wszystkim świetna okładka oraz intrygujący opis, przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie miałam styczności z książką o podobnej tematyce i zwyczajnie nie wiedziałam, czego mogę się po niej spodziewać. W pozycji tej występuje narracja pierwszoosobowa, którą zdecydowanie preferuję. Większość następujących po sobie wydarzeń poznajemy z perspektywy Sarai, jednak momentami ukazane są one również ze strony Victora. Podzielenie narracji między dwójkę głównych bohaterów w tym przypadku okazało się bardzo dobrym zabiegiem, dzięki któremu jesteśmy w stanie poznać zarówno emocje im towarzyszące, jak i ich skomplikowaną przeszłość.

Autorka wykreowała niezwykle charakterystyczne, barwne postaci, których rozgryzienie wymaga od czytelnika czasu. Sarai to młoda, niesamowicie odważna kobieta, która mimo wielu lat spędzonych w zamknięciu nigdy się nie poddała, nigdy nie straciła nadziei. Nauczyła się żyć w nowym otoczeniu i dostosowywać do ciężkiej sytuacji, byle tylko jakoś przetrwać. I chociaż płynące niejednokrotnie po jej twarzy łzy mogłyby wskazywać na coś innego, w środku wciąż pozostawała niesamowicie silna, wręcz niezłomna. Miałam jednak wrażenie, że ona sama nie do końca zdawała sobie z tego sprawę i dopiero w zagrażających jej życiu, krytycznych chwilach jej instynkt przetrwania dawał o sobie znać. O Victorze z kolei wiemy naprawdę niewiele. Genialny płatny morderca, członek tajemniczego Zakonu, do którego został zwerbowany jeszcze jako dziecko - to praktycznie wszystko. Jego milcząca, oziębła postawa i brak przejawiania jakichkolwiek emocji również nie ułatwia czytelnikowi rozwikłania jego osobowości. W pewnym momencie już sama nie byłam pewna, czy chce pomóc przerażonej dziewczynie, czy jedynie nią manipulować i ostatecznie wykorzystać do swoich celów. Jeżeli natomiast chodzi o postaci drugoplanowe, w pozycji tej nie grają one zbyt dużej roli i tworzą jedynie potrzebne do opowiedzenia historii tło, co szczerze mówiąc kompletnie mi nie przeszkadzało.

Styl J.A. Redmerski jest bardzo przystępny w odbiorze, dosyć prosty, ale zdecydowanie w dobrym znaczeniu tego słowa. Odrobinę obawiałam się, że po tak mocnym początku autorka nie będzie w stanie utrzymać jego poziomu w dalszej części książki, jednak ogromnie się myliłam. Narzucone już od pierwszych stron spore tempo akcji nie zwalnia nawet na moment sprawiając, że zwyczajnie nie mogłam oderwać się od lektury, a kartki niepostrzeżenie przepływały mi przez palce. Sama fabuła natomiast jest dla mnie czymś zupełnie nowym, jednak z pewnością zawiera to, co powinno znaleźć się dobrej powieści sensacyjnej. Płatni mordercy, baronowie narkotykowi, porwania, zagadkowy Zakon... wszystko to razem tworzy pełną napięcia mieszankę, za pomocą której autorka zgrabnie bawi się czytelnikiem, nieustannie ujawniając nowe, mylące informacje. Do gustu przypadł mi również subtelnie wplątany w fabułę wątek romantyczny, który nie przyćmiewał głównej akcji, za co naprawdę spory plus. No i to budzące masę emocji zakończenie - z niecierpliwością wyczekuję kolejnego tomu.

Podsumowując, "Zabić Sarai" to dokładnie przemyślana, pełna zwrotów akcji pozycja, która przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu. Z czystym sumieniem ją Wam polecam, myślę, że warto dać jej szansę.

Informacje dodatkowe o Zabić Sarai:

Kup książkę Zabić Sarai

Czarny Wilk
J.A. Redmerski0
Okładka ksiązki - Czarny Wilk

Piąty tom legendarnej serii „W Towarzystwie Zabójców”! Sekrety ujawnione przez Norę Kessler sprawiły, że Niklas Fleischer zrozumiał...

Łabędź i szakal
J.A. Redmerski0
Okładka ksiązki - Łabędź i szakal

Fredrik Gustavsson nigdy nie sądził, że mógłby się zakochać. Był przekonany, że żadna kobieta nie zaakceptuje jego okrutnej natury. Aż pewnego dnia...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;