Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje

Na co dzień nie zastanawiamy się nad pracą naszego mózgu. Dlaczego odczuwamy motyle w brzuchu? Dlaczego odczuwamy ból? Jak i dlaczego oddziałuje na nas między innymi strach, stres, zawód miłosny, trema, uczucie głodu? Na ile sposobów można przeżywać żałobę?
Z odpowiedziami tym razem przychodzi Julia Fischer, znana popularyzatorka nauki i doktor nauk medycznych. Znane powiedzenie "wszystko zaczyna się w głowie" nie bez przyczyny nosi w sobie prawdę.
W "Zakochany mózg i inne niezwykłe stany" poznamy, bądź przypomnimy sobie z czasów szkolnych, działanie "komputera", który nami kieruje. Autorka szczegółowo omawia budowę mózgu, która jest przedstawiona na ilustracjach, opisuje za co jego dana część odpowiada. Hormony i związki chemiczne, takie jak oksytocyna, dopamina, testosteron, serotonina w różnych sytuacjach pustoszą nasz organizm. Dzięki nim czujemy szczęście, przywiązanie, pożądanie, smutek, złość, strach.
Dobrze jest poznać pracę naszego mózgu, bowiem niektórym niechcianym uczuciom można by zapobiec, albo przynajmniej zrozumieć ich działanie i je złagodzić. W każdym razie krok po kroku odkrywamy prawdę na temat drzemiących w nas emocjach.
Przyznaję, że wiedzy jest dość dużo i naprawdę jest interesująca. Potrzebne jest skupienie, by dobrze zrozumieć opisywane przez autorkę procesy. Szczegółowy spis treści pozwala na powrót do lektury i konkretnego tematu, który w danej chwili nas interesuje. Nie ma co ukrywać, znajduje się tutaj trochę naukowego słownictwa i sądzę, że ciężko tego uniknąć. Czy jest przytłaczające? To już sprawa indywidualna. Natomiast pani Julia Fischer ma lekki styl, dzięki któremu książkę czyta się przyjemnie i z zainteresowaniem. To nie jest lektura na jeden wieczór.
Jeśli macie chęć czy potrzebę zrozumienia, na czym polega praca Waszego mózgu i poznanie podstaw powstawania emocji, to zdecydowanie polecam tę książkę. Jest dobrym źródłem na ten temat i myślę, o dziwo, że jeszcze do niego wrócę.

Informacje dodatkowe o Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2021-10-08
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788327719621
Tytuł oryginału: Die Medizin der Gefühle
Dodał/a opinię: gdziejatamksiazk

Zobacz opinie o książce Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje

Kup książkę Zakochany mózg i inne niezwykłe stany. Odkryj, jak zmieniają cię emocje