Żałobnica

Opinie czytałam różne na temat tej książki, ale w moim odczuciu jest to naprawdę dobry thriller.
"Wisła płynie dalej, a z jej nurtem przez Pasowiec płyną grzechy jej mieszkańców, zatajone kłamstwa wypływają na powierzchnię i dryfują bezwstydnie."
Główna bohaterka Anna zostaje wdową po wypadku męża i jego córki. Ich związek zaczął się psuć od czasu, gdy córka mężczyzny pojawiła się w ich życiu. Teraz, gdy musi zrobić porządek ze swoim życiem, ktoś macza palce w jej życiorysie. Anna ma swoje tajemnice, ale nie sądziła, że ktoś będzie chciał uprzykrzyć jej życie. Przeszłość i pasierbica zakradają się do jej życia jak pasożyt, który małymi kroczkami chce zniszczyć to, co do tej pory osiągnęła - spokój, dostatnie życie i miłość, której pragnęła.
Na początku muszę przyznać, że autor świetnie sobie poradził z narracją pierwszoosobową. Nie tak łatwo jest wczuć się w emocje kobiety, jej tok myślenia, a panu Robertowi się to udało. Za to ogromny plus. Anna ma swoje tajemnice, święta też nie jest, ale czy byłaby zdolna zrobić komuś krzywdę? To pytanie krążyło w mojej głowie podczas czytania książki.
Prowadzona dwutorowo akcja pozwala poznać wydarzenia z przeszłości głównej bohaterki, a także te sprzed wypadku męża, jak i po, kiedy to już żyje jako wdowa, musi poradzić sobie z nowymi problemami, a także powracającą przeszłością.
Moje podejrzenia okazały się nietrafione. Autor świetnie podrzuca tropy czytelnikowi, ale czy są one słuszne w odbiorze? Każdy oceni to sam.
Kłamstwo jest jak trup w rzece (przepraszam za to porównanie, ale takie mi przyszło na myśl), w końcu wypłynie i każdy dowie się o przewinieniu, ewentualnej zbrodni. Tak jest też tutaj. Pan Robert zwrócił także uwagę na moc przyjaźni. Na ile znamy swojego przyjaciela? Jak szybko może przerodzić się ona w inne uczucie, np. nienawiść? Czy można mówić o kimś "przyjaciel", jeśli ma się przed nim tajemnice? Albo je zdradza?
To jest moje bodajże drugie spotkanie z piórem autora i wiem, że na pewno nie ostatnie. Tą książką mnie kupił i inne w tym tonie również bym przeczytała. Z zainteresowaniem brnęłam ku finałowi, który mnie zaskoczył. Pozytywnie. Z mojej strony serdecznie polecam "Żałobnicę".

Informacje dodatkowe o Żałobnica:

Kup książkę Żałobnica

Zmora
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Zmora

W świecie, w którym wszyscy kłamią, nikt nie słyszy prawdy. Kama Kosowska, niespełniona dziennikarka, wraca do Torunia i otrzymuje propozycję udziału...

Zrost
Robert Małecki0
Okładka ksiązki - Zrost

Komisarz Bernard Gross powraca! Czy śmierć przerwie zmowę milczenia? W jeziorze niedaleko Chełmży komisarz Gross znajduje ciało starszego człowieka...