Zanim powróci strach

Mike już raz skrzywdził niewinne dziecko. Poniósł za swoje haniebne czyny karę. Czy jednak ta kara była współmierna do popełnionych czynów i odniosła swój cel? Czy zrozumiał swój błąd? Chyba nie do końca. Po kilku latach ponownie – pod pozorem nauki karate – przyciąga do siebie nastoletnią dziewczynkę, Chloe. Jednak bliscy dziecka uważają, że nic złego się nie dzieje, a on otrzymuje miano „dobrego wujka”.

Do akcji wkracza Lou Wandsworth, ta, którą przed laty Mike molestował. Uważa, że on się nie zmienił i próbuje wszelkimi sposobami uchronić dzieci przed nim. Jednak nikt nie daje wiary jej słowom, uważana jest za osobę niezrównoważoną. Kobieta sama zamierza wymierzyć karę swojemu oprawcy. W tym celu podejmuje radykalne działania, które nie są zgodne z prawem. Czy uda się Lou rozprawić ze swoim prześladowcą? Czy pomści to, co jej robił w przeszłości? Kobieta nie chce, aby kiedykolwiek ktoś jeszcze przez niego cierpiał. Przez niego nie potrafiła zaufać żadnemu mężczyźnie i nie mogła stworzyć normalnego związku.

W życiu kobiety niespodziewanie pojawia się niejaka Wendy Harrison. Niby pod pozorem załatwienia spraw służbowych stara się zbliżyć do Lou i jak najwięcej o niej dowiedzieć. Kim jest ta kobieta? Co ją łączy z Lou? Czy chce jej zrobić krzywdę? Jej rola wyjaśnia się w pewnym momencie i będzie istotna w całej historii.

Jak się skończy cała historia i czy mężczyzna nadal będzie spokojnie realizował swoje zamiary, przekonajcie się sami. Nie jest to opowieść oderwana od rzeczywistości, jestem przekonana, że takie sytuacje mają w życiu miejsce. Tylko czy zawsze sprawcy takich czynów ponoszą surową karę?

Zanim powróci strach czyta się na jednym oddechu. Nie odczuwałam powiewu grozy, ale tak mnie ta powieść wciągnęła, że nie mogłam się z nią rozstać. Musiałam się dowiedzieć prawdy i wyjaśnić rolę wszystkich bohaterów w tej historii. Z początku miałam pewne obawy i wątpliwości co do pojawienia się niektórych bohaterów, jak Bena czy Wendy, ale z każdą przeczytaną stroną odkrywałam ich istotność. Bez nich cała historia nie byłaby tak tajemnicza i ciekawa i nie moglibyśmy smakować się finałem tej lektury.

Wszystkie elementy tej układanki pasują do siebie jak puzzle i wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Nie ma zbędnych wątków, które by nie pasowały czy utrudniały zrozumienie całości. Bohaterowie charyzmatyczni, z pazurem, zadziorni i znający swoją wartość. Momentami miałam pretensje do Lou o jej stosunek do Bena, jednak po głębszym zrozumieniu jej traumatycznych przeżyć z przeszłości, zrozumiałam jej zachowanie, jej obawy o kolejne krzywdy i opór przed nowym związkiem. Ale czas leczy i goi rany, a dzięki bliskim, którzy są przy nas w trudnych momentach, potrafimy zapomnieć o przeszłości i z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość. Identycznie jak nasza bohaterka.

Zanim powróci strach to udana próba walki z bolesną przeszłością, z przeżyciami, które odbijają swoje piętno na całym późniejszym życiu. Zwycięska walka z demonem przeszłości pozwala zamknąć wszystko złe, co się wydarzyło w życiu, zapomnieć o tym i żyć w przekonaniu, że teraz będzie już tylko lepiej. Ta lektura pokazuje też częsty problem w relacjach dziecko – rodzic. Jest też ostrzeżeniem dla rodziców, aby nie ufali bezgranicznie „dobrym wujkom” uważającym się za bliskich rodziny. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i ograniczone zaufanie, zwłaszcza do osób spoza kręgu rodziny. Ale też warto słuchać dzieci i nie lekceważyć dawanych nam, dorosłym sygnałów, że coś się dzieje. Nie bierzmy ich problemów i spostrzeżeń jako wytworów dziecięcej wyobraźni, zdobądźmy ich zaufanie i bądźmy ich przyjaciółmi. A nie tylko wymagającymi rodzicami.

Przesłanie powieści jest bardzo bolesne i przejmujące, zdecydowanie i skutecznie w nas przenikające, pozostawiające trwały ślad. Trudno się pogodzić z opisywanymi sytuacjami, trudno przejść obok nich obojętnie. Masz ochotę na wewnętrzną walkę ze swoją przeszłością, a może chcesz o niej zapomnieć? Nie krępuj się, sięgnij po najnowszą powieść C. L. Taylor, a na pewno się nie zawiedziesz. Wspomnienia powrócą, a ty się z nimi zmierzysz ponownie i stawisz im czoła. Do odważnych świat należy, a ty należysz pewnie do nich!

Gorzko – bolesna historia, intrygująca i niebezpieczna.

Informacje dodatkowe o Zanim powróci strach:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2020-07-01
ISBN: 978-83-8215-015-5
Tytuł oryginału: The fear
Tłumaczenie: Robert Waliś
Dodał/a opinię: Małgosia Brzeska

Zobacz opinie o książce Zanim powróci strach

Kup książkę Zanim powróci strach

Gdzie kończy się cisza?
C.L. Taylor0
Okładka ksiązki - Gdzie kończy się cisza?

Dokąd ma uciec córka obciążona sekretem, który ją zabija? Co ma zrobić matka, której dziecko próbowało odebrać sobie życie? Susan Jackson ma kochającą...

Zaginiony
C.L. Taylor0
Okładka ksiązki - Zaginiony

Ktoś wie, co przytrafiło się Billy’emu… Gdy piętnastoletni Billy Wilkinson znika ze swego bristolskiego domu w środku nocy, winny czuje się...