Zanim powróci strach

Data wydania: 2020-07-01
ISBN: 978-83-8215-015-5
Tytuł oryginału: The fear
Tłumaczenie: Robert Waliś

Miała być miłością jego życia.

Stała się ofiarą.

Teraz historia się powtarza.

Z inną dziewczyną w roli głównej.

Lou Wandsworth po latach wraca do miasta, które opuściła jako nastolatka. Nikt jej nie rozpoznaje. Nikt nie wiąże jej ze skandalem, który kiedyś wstrząsnął lokalną społecznością, poza kobietą obwiniającą ją o zrujnowanie małżeństwa.

Tymczasem mężczyźnie, który zniszczył życie Lou, wiedzie się doskonale. Prowadzi własną firmę i… znalazł sobie następną ofiarę.
Lou wie, że jeśli dopuści do tego, by kolejna zagubiona nastolatka padła jego łupem, nie uda jej się poskładać własnego życia. Musi jej pomóc. Nawet jeśli wszyscy uznają ją za wariatkę, a dziewczyna wcale nie będzie chciała być uratowana.

Kup książkę Zanim powróci strach

Opinie o książce - Zanim powróci strach

To zdecydowanie najsłabsza książka, jaką przeczytałam w tym roku (w ubiegłym w sumie też). Czytając ją miałam wrażenie, że słucham kilkulatka, który opowiada jak minął mu dzień w przedszkolu, co chwilę tracąc wątek i będąc co rusz rozkojarzonym przez to, co znajduję się wokół. W książce dzieje się dużo, aż za dużo. Akcja jest dość szybka, co sprawia, że jest niewiarygodna i ciut odpychająca.
Nie powiem, na początku dałam się wciągnąć, ale spodziewałam się lepszego rozwinięcia. Sam pomysł na książkę jest dobry i trudny, ale zdecydowanie można było inaczej poprowadzić tę historię, tak żeby nie męczyła czytelnika.

Avatar użytkownika - pola84
pola84

Ostatnio trochę zatęskniłam za kryminałami i thrillerami. Chwyciłam za książkę "Zanim powróci strach" C. L. Taylor z nadzieją, że się na niej nie zawiodę. To moje pierwsze spotkanie z autorką.

Lou po latach wraca do swojego rodzinnego miasta. Chce raz na zawsze rozprawić się ze swoją przeszłością, jaką jest Mike. Jako nastolatka Lou miała z nim romans. Niby nic w tym dziwnego, ale nasza bohaterka miała wtedy trzynaście lat, a Mike był w wieku jej ojca. Lou odkrywa, że znów Mike obrał kolejną dziewczynkę na swoją ofiarę. Czy Lou zdoła ją uratować?

Jaka to była dobra lektura! Chociaż temat poruszony w tej książce jest wstrząsający. Myślę, że autorka świetnie udźwignęła temat pedofilii. Fabuła zaskakuje nas na każdym kroku i pędzi na złamanie karku. Zakończenie nie zawodzi a czytelnik ma poczucie, że sprawiedliwości stało się zadość. Przez książkę się płynie za sprawą krótkich rozdziałów oraz fabuły pisanej z perspektywy różnych, świetnie wykreowanych bohaterów. Nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych wątków. Autorka od początku do końca prowadzi nas do finału historii. Napięcie jest odczuwalne cały czas. Ciężko się od niej oderwać. Nie spodziewałam się, że tak mnie książka do siebie przyciągnie. Zdecydowanie trzeba nadrobić poprzednią jej powieść oraz skusić się na kolejną premierę, która będzie już niebawem.

Avatar użytkownika - ilona001
ilona001

W powieści poznajemy historię z perspektywy trzech kobiet, które łączy jeden mężczyzna Mike. Większość książki skupia się na relacji Lou, która jako 13-latka została uwiedziona i porwana do Francji. Będąc już dorosłą kobietą wraca w rodzinne strony, a gdy dowiaduje się, że jej 50-letni oprawca ma kolejną ofiarę nie zamierza się temu biernie przyglądać. Jest jeszcze trzecia bohaterka Wendy, która obarcza Lou winą za zniszczenie małżeństwa, a pragnienie zemsty zdominuje jej dotychczasowe życie - tylko kogo na celownik obierze sobie kobieta? Niewiernego byłego męża, czy nieświadomą niczego Lou? Czy kobietom uda się wyzwolić spod wpływu niezdrowej relacji i otrząsnąć z traumy tak, aby ułożyć swoje życie na nowo? Te trzy kobiety są świetnym przykładem działania mechanizmu manipulacji, uzależnienia się od toksycznej relacji, która nawet w obliczu rychłej wolności nie pozwala im mówić prawdy. Jednak czegoś w tej historii mi zabrakło, pomimo, że początek zapowiadał się nawet obiecująco i byłam zainteresowana jak potoczą się dalsze losy bohaterek. Zgodnie z przysłowiem - im dalej w las... tak w przypadku tej historii im bardziej zbliżałam się do finału to napotykałam po drodze spiętrzenie irracjonalnych wydarzeń przez co cała akcja sprawiała wrażenie mocno naciąganej. Tematyka molestowania wymaga od autora zachowania pewnych reguł biorąc pod uwagę, że to dość "delikatna" kwestia i należy się z nią obchodzić niczym z jajkiem, inaczej zwyczajnie można na temacie popłynąć. Tu w drugiej części dostajemy niesamowitą dawkę mało realistycznych wydarzeń, przez co cała trauma i tragizm sytuacji wykreowany przez autorkę traci na znaczeniu. Nie ma już tego dreszczyku emocji i opowieść nosząca znamiona thrillera psychologicznego brnie w stronę powieści obyczajowej. A co ma do tego wszystkiego tytuł? Tego nie potrafię wytłumaczyć. No cóż, każdy pisarz ma prawo do własnej wizji i koncepcji. jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością C.L.Talyor, ale póki co dominują we mnie mieszane uczucia. I teraz kłania się pytanie - czy książkę mogę polecić? Być może powinnam zachęcić czytelników do lektury tylko połowy powieści - dopóki czar nie pryśnie, a dalsza część zależeć będzie już tylko od nich.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina

"Nienawiść to trucizna, którą sporządzasz dla swojego wroga, ale ostatecznie sam ją połykasz."

Kolejna, po „Teraz zaśniesz”, dobra powieść C.L.Taylor na wakacyjne czytanie z dreszczykiem, przyjemne zapełnienie całego wieczoru, ale też z możliwością zawieszenia jej poznawania na chwilę lub dwie bez szkody dla ciągłości przygody. Nie emanuje mrożącymi krew w żyłach wydarzeniami, jednak oferuje liczne mocne uderzenia i intrygująco podgrzewaną atmosferę niepewności. Angażujemy się w poznawanie ciekawych mrocznych sekretów przeszłości, w których dominują sprzeczne emocje towarzyszące miłości i nienawiści, zaufaniu i zawiedzeniu, oddaniu i zdradzie. Równolegle staramy się dotrzeć do prawdy kryjącej się za skomplikowanym relacjami, w których rola ofiary i oprawcy zaskakująco zamienia się miejscami.

Lou, kierownik projektu w firmie organizującej szkolenia internetowe, po blisko dwudziestu latach, wraca do rodzimej miejscowości. Zdeterminowana jest, aby poradzić sobie z tym, co ją kiedyś spotkało. Została wykorzystana przez pedofila. Teraz zauważa, że ten sam osobnik zagraża piętnastolatce, podobnie jak z nią kiedyś, bawi się z dziewczyną w perfidną grę manipulacji. Ponieważ Lou nie może liczyć na pomoc policji zaczyna interweniować we własnym zakresie. Jednak sprawy nie przyjmują takiego obrotu, jakiego się spodziewa. Nie zdaje sobie sprawy, że staje przed ogromnym niebezpieczeństwem, nie tylko ze strony mężczyzny, który zniszczył jej życie, ale również bardzo tajemniczej osoby, która może dosięgnąć ją na wyciągnięcie ręki.

Autorka nadała fabule atrakcyjne brzmienie, postawiła na zaskakujące incydenty i nagłe zwroty akcji. Jednakże niektóre pomysły na akcję są mało przekonujące, momentami za dużo zamiany miejsc, przez co powstawało wrażenie nadmiernej nierealności, lekkiego przesadzenia w biegu zdarzeń. Dużo zależy od tego, jak elastycznie podejdziemy do zaprezentowanej szaty thrillera, wielu zaproponowana forma spodoba się i wzbudzi aprobatę, inni oczekiwać będą większego prawdopodobieństwa. Jakby nie patrzeć, Taylor barwnie opowiada, swobodnie podsuwa elementy grozy, ale też odnosi się do psychologicznej sfery uczuć ofiar pedofilów. Nawet po wielu latach od dramatycznych wydarzeń odzywają się negatywne skojarzenia i ryzykownie przejmują ster życia.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Colibri
Colibri
Przeczytane:2020-07-14, Ocena: 5, Przeczytałam,

Recenzja „Zanim powróci strach”

Lou w czasie szkolnym była ofiarą skandalu który wstrząsną lokalną społeczność. Uciekła i zaczęła nowe życie.  Niestety po wielu latach musiała wrócić, powrót nie tylko przywołał u kobiety okropne wspomnienia, ale również uświadomił że jej oprawca znalazł sobie nową ofiarę.

„Powinnam była poczuć złość, gdy zobaczyłam, jak Mike całuje tamtą dziewczynę. Albo odrazę. A tymczasem poczułam się zdradzona.

Powieść „Zanim powróci strach” powstała w 2020r. a napisana została przez C.L. Taylor. Brytyjska pisarka pochodzi z Worcester. Karierę literacką rozpoczęła w 2005 roku od wielokrotnie nagradzanych opowiadań publikowanych w gazetach i magazynach dla kobiet, m.in. w „Sunday People” i „Sunday Express”. Jest autorką sześciu thrillerów psychologicznych, które zostały  bestsellerami. Zdobyła wiele nagród, a jej książki zostały sprzedane w nakładzie przekraczającym milion dwieście tysięcy egzemplarzy. Jej najnowszym dziełem jest „Zanim powróci strach”.

Lou Wandsworth jest już dorosłą kobietą. Przez skandal w którym była ofiara, po dziś dzień nie umie sobie ułożyć życia. Koszmar z przed lat cały czas ją gnębi, zabierając jej radość z życia i odbierając umiejętność zbudowania zdrowego związku. Po kolejnym rozstaniu z cudownym facetem, Lou wraca do starego domu w którym mieszkała kiedy odegrała się cała tragedia. Wspomnienia wracają, kobieta mimo że wie że jest już inną osobą, nie potrafi zapomnieć swojego oprawcy. Gdy wybiera się co centrum ogrodowego, przeżywa szok. Spotyka tam JEGO... Wygląda inaczej ale Lou jest pewna że to on, za dobrze go pamięta. Widok mężczyzny nie jest największym szokiem jaki przeżywa. Nie jest on bowiem sam, towarzyszy mu pewną dziewczyną, widać że są ze sobą blisko. Nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt że dziewczyna jest jeszcze nastolatką i może stać się jego kolejnym łupem.

Książka „Zanim powróci strach” wywarła na mnie bardzo silne emocje. Poruszająca historia wciąga jednocześnie pokazując dogłębnie jak może wyglądać obsesyjna miłość. Książka zachwyca. Dawno nie czytałam tak mocnego thrillera. Fabuła jest niesamowita, w prawdzie w jednym momencie miałam wrażenie że fabuła jest lekko naciągana, była  to jednak krótka chwila, a dalsza część książki rozwiała to małą niedogodność. Podsumowując mogę szczerze napisać że to jeden lepszych thrillerów jakie czytałam.

Mike już raz skrzywdził niewinne dziecko. Poniósł za swoje haniebne czyny karę. Czy jednak ta kara była współmierna do popełnionych czynów i odniosła swój cel? Czy zrozumiał swój błąd? Chyba nie do końca. Po kilku latach ponownie – pod pozorem nauki karate – przyciąga do siebie nastoletnią dziewczynkę, Chloe. Jednak bliscy dziecka uważają, że nic złego się nie dzieje, a on otrzymuje miano „dobrego wujka”.

Do akcji wkracza Lou Wandsworth, ta, którą przed laty Mike molestował. Uważa, że on się nie zmienił i próbuje wszelkimi sposobami uchronić dzieci przed nim. Jednak nikt nie daje wiary jej słowom, uważana jest za osobę niezrównoważoną. Kobieta sama zamierza wymierzyć karę swojemu oprawcy. W tym celu podejmuje radykalne działania, które nie są zgodne z prawem. Czy uda się Lou rozprawić ze swoim prześladowcą? Czy pomści to, co jej robił w przeszłości? Kobieta nie chce, aby kiedykolwiek ktoś jeszcze przez niego cierpiał. Przez niego nie potrafiła zaufać żadnemu mężczyźnie i nie mogła stworzyć normalnego związku.

W życiu kobiety niespodziewanie pojawia się niejaka Wendy Harrison. Niby pod pozorem załatwienia spraw służbowych stara się zbliżyć do Lou i jak najwięcej o niej dowiedzieć. Kim jest ta kobieta? Co ją łączy z Lou? Czy chce jej zrobić krzywdę? Jej rola wyjaśnia się w pewnym momencie i będzie istotna w całej historii.

Jak się skończy cała historia i czy mężczyzna nadal będzie spokojnie realizował swoje zamiary, przekonajcie się sami. Nie jest to opowieść oderwana od rzeczywistości, jestem przekonana, że takie sytuacje mają w życiu miejsce. Tylko czy zawsze sprawcy takich czynów ponoszą surową karę?

Zanim powróci strach czyta się na jednym oddechu. Nie odczuwałam powiewu grozy, ale tak mnie ta powieść wciągnęła, że nie mogłam się z nią rozstać. Musiałam się dowiedzieć prawdy i wyjaśnić rolę wszystkich bohaterów w tej historii. Z początku miałam pewne obawy i wątpliwości co do pojawienia się niektórych bohaterów, jak Bena czy Wendy, ale z każdą przeczytaną stroną odkrywałam ich istotność. Bez nich cała historia nie byłaby tak tajemnicza i ciekawa i nie moglibyśmy smakować się finałem tej lektury.

Wszystkie elementy tej układanki pasują do siebie jak puzzle i wzajemnie się przenikają i uzupełniają. Nie ma zbędnych wątków, które by nie pasowały czy utrudniały zrozumienie całości. Bohaterowie charyzmatyczni, z pazurem, zadziorni i znający swoją wartość. Momentami miałam pretensje do Lou o jej stosunek do Bena, jednak po głębszym zrozumieniu jej traumatycznych przeżyć z przeszłości, zrozumiałam jej zachowanie, jej obawy o kolejne krzywdy i opór przed nowym związkiem. Ale czas leczy i goi rany, a dzięki bliskim, którzy są przy nas w trudnych momentach, potrafimy zapomnieć o przeszłości i z nadzieją i optymizmem patrzeć w przyszłość. Identycznie jak nasza bohaterka.

Zanim powróci strach to udana próba walki z bolesną przeszłością, z przeżyciami, które odbijają swoje piętno na całym późniejszym życiu. Zwycięska walka z demonem przeszłości pozwala zamknąć wszystko złe, co się wydarzyło w życiu, zapomnieć o tym i żyć w przekonaniu, że teraz będzie już tylko lepiej. Ta lektura pokazuje też częsty problem w relacjach dziecko – rodzic. Jest też ostrzeżeniem dla rodziców, aby nie ufali bezgranicznie „dobrym wujkom” uważającym się za bliskich rodziny. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte i ograniczone zaufanie, zwłaszcza do osób spoza kręgu rodziny. Ale też warto słuchać dzieci i nie lekceważyć dawanych nam, dorosłym sygnałów, że coś się dzieje. Nie bierzmy ich problemów i spostrzeżeń jako wytworów dziecięcej wyobraźni, zdobądźmy ich zaufanie i bądźmy ich przyjaciółmi. A nie tylko wymagającymi rodzicami.

Przesłanie powieści jest bardzo bolesne i przejmujące, zdecydowanie i skutecznie w nas przenikające, pozostawiające trwały ślad. Trudno się pogodzić z opisywanymi sytuacjami, trudno przejść obok nich obojętnie. Masz ochotę na wewnętrzną walkę ze swoją przeszłością, a może chcesz o niej zapomnieć? Nie krępuj się, sięgnij po najnowszą powieść C. L. Taylor, a na pewno się nie zawiedziesz. Wspomnienia powrócą, a ty się z nimi zmierzysz ponownie i stawisz im czoła. Do odważnych świat należy, a ty należysz pewnie do nich!

Gorzko – bolesna historia, intrygująca i niebezpieczna.

Pomysł na fabułę nie był nowatorski ale poruszał bardzo ważny temat czyli pedofilię. Sytuację poznajemy z perspektywy trzech ofiar pedofila tj. Wendy, Lou i Chloe.  Kim są te kobiety? Pechowymi osobami, na drodze których stanął ktoś kto je skrzywdził - Miki. Czy zdołają się od niego uwolnić i jaką zapłacą za to cenę? Można przeczytać i zaspokoić ciekawość. Za mało akcji, rosnącego napięcia a zakończenie chociaż nie było dla mnie zaskakujące to wydało mi się mocno przekombinowane.

Avatar użytkownika - gwiazda_ar
gwiazda_ar
Przeczytane:2022-01-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-03-24, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Zanim powróci strach” to czwarty thriller brytyjskiej autorki C.L. Taylor, który ukazał się w Polsce. Jest to historia trzech kobiet i muszę przyznać, że autorka świetnie oddała psychologiczne portrety postaci – zarówno tajemniczej Wendy, której obsesja na punkcie Lou z dnia na dzień rośnie, Lou, jako kobiety skrzywdzonej, impulsywnej i zdeterminowanej, by w końcu ruszyć do przodu oraz młodej Cloe, która razem ze wspomnieniami Lou sprzed 18 laty daje nam świetny obraz dziewczynki zagubionej, która w końcu czuje się przez kogoś doceniona. To teraz dobrze oddany portret pedofila, który nigdy w życiu nie przyzna, że robi coś złego…

Jako thriller książkę zaliczam raczej do tych lżejszych – bardziej skupiamy się tu na przeżyciach i emocjach bohaterek, niż na samej akcji. Napięcie głównie związane jest ze wspomnianą tajemniczą Wendy, która wzbudza największą ciekawość i dosyć długo nie wiadomo, jaką rolę ta postać odgrywa w całości. Poczynania Lou też na pewno wzbudzą w czytelniku trochę emocji :) Ogólnie jestem z lektury zadowolona i na pewno w przyszłości sięgnę po kolejne książki tej autorki.

Czytałam wcześniejszą książkę autorki i z tego co pamiętam, była mocno średnia. Dlatego miałam pewne obawy co do jej kolejnej powieści, na szczęście ryzyko się opłaciło i zostałam totalnie zaskoczona.

Nie nazwałam bym tej książki thrillerem, a raczej obyczajówką z rozwiniętym wątkiem dotyczącym manipulacji. Ta powieść ma tym głębszy i mocniejszy wydźwięk, ponieważ manipulacja dotyczy nastolatek uwikłanych w związek z dojrzałym mężczyzną. Autorka świetnie pokazała takie standardowe metody, wręcz schematyczne działanie takich osób. Ubrała to w ciekawą fabularną otoczkę, stworzyła ciekawych bohaterów i dotknęła realnego problemu. Pokazała trudny temat w lekki sposób, jednak przemyślany i działający na psychikę. Nie ma tutaj mowy o wyidealizowanej miłości ponad przeszkodami, a ukazanie prawdziwie toksycznej relacji, która według mnie, nie jest naturalna i wręcz odpychająca.

Powieść ta jest dobrze napisana, w fajnym stylu i idealnie wpisuje się w kanon serii od wydawnictwa Albatros. Nie spodziewałam się nawet, że ta książka aż tak mi się spodoba. Jeśli lubicie dotykania trudnych tematów, ale w taki przystępny sposób, to książka idealna dla Was. Wciągająca, angażująca i zmuszająca do refleksji. Warto ją przeczytać.

Czytając kilka poprzednich książek autorki, miałam poniekąd spore oczekiwania co do „Zanim powróci strach” i wydaje mi się, że w większości C.L. Taylor nim sprostała, chociaż nie do końca jestem zachwycona po ukończeniu tej książki. Autorka z pewnością umiejętnie poprowadziła fabułę w taki sposób, by niejednokrotnie zaskoczyć czytelnika. Kiedy podejrzewałam co się w konkretnej chwili może wydarzyć, wszystko szło w zupełnie innym kierunku, albo pojawiał się ktoś, dzięki komu sprawy zaczęły się komplikować coraz bardziej. Chociaż wszystko zaczyna się powoli, w miarę upływu fabuły akcja nabiera coraz szybszego tempa, i to właśnie dzięki temu ciężko się oderwać od lektury. Z pewnością przez temat, jaki autorka poruszyła może nie być łatwa w odbiorze dla wszystkich czytelników, niemniej jednak wydaje mi się, że autorka w dość przystępny, ale wywołujący mnóstwo emocji sposób wszystko opowiedziała. Dlaczego więc nie do końca jestem zadowolona? Przede wszystkim dlatego, że bywały momenty, w których decyzje podejmowane przez główną bohaterkę były tak irracjonalne i absurdalne, że w jakimś stopniu umniejszało mi to przyjemność podczas czytania. Mimo wszystko nie była to zła książka, chociaż jak dla mnie to jedna z gorszych tej autorki.

Jej ostatnie wakacje
C.L. Taylor0
Okładka ksiązki - Jej ostatnie wakacje

PEŁEN ZWROTÓW AKCJI, TRZYMAJĄCY W NAPIĘCIU, NIEPRZEWIDYWALNY THRILLER AUTORKI TERAZ ZAŚNIESZ. JEDZIESZ NA OBÓZ LEKARZA DUSZY, BY WYZDROWIEĆ. NIE SPODZIEWASZ...

Gdzie kończy się cisza?
C.L. Taylor0
Okładka ksiązki - Gdzie kończy się cisza?

Dokąd ma uciec córka obciążona sekretem, który ją zabija? Co ma zrobić matka, której dziecko próbowało odebrać sobie życie? Susan Jackson ma kochającą...