Zasupłane myśli

"Czuła wszechogarniający lęk o każdej porze dnia i nocy. Raz był słabszy, raz silniejszy, ale krążył wokół niej nieustępliwie niczym naturalny satelita. Paraliżowała ją wizja poniedziałku, przerażał wtorek, wprawiała w drżenie środa, o niekontrolowane mdłości przyprawiał czwartek, na myśl o piątku odzyskiwała jakby równowagę, jednak wiedziała, że ulga nadejdzie późno, zdecydowanie za późno, bo - przy dobrych wiatrach - dopiero po szesnastej. Najstraszniejsze były niedziele. Upiorne poczekalnie w poczekalni tego, co może niektórzy określają mianem życia."

Eleonora ma problem ... ze sobą. Uczęszcza na terapię, eksperymentuje z lekami, jednak sama do końca nie wie, co jej dolega. Codziennie mnóstwo myśli zaprząta jej głowę. Stara się, naprawdę stara się wieść w miarę normalne życie ale z jej ekscentrycznym charakterem i predyspozycją do dramatyzowania to wcale nie jest łatwe.

Zaburzenia nerwicowe to temat dość poważny. Ale dlaczego nie potraktować go z humorem? Anna Falana-Jafra tak właśnie zrobiła. Stworzyła przezabawną historię, którą czyta się w mgnieniu oka. To taka niepozorna ale bardzo przyjemna książka, przy której po prostu śmiejesz się z poplątanych losów głównej bohaterki. Eleonora nie ukrywa swoich fobii, chętnie o tym mówi. Poznajemy codzienność widzianą z jej perspektywy. Kiedy już się z nią poznamy, z ciekawością śledzimy jej szalone perypetie.

Odniosłam wrażenie, że "Zasupłane myśli" zostały napisane z przenikliwością i ironią kogoś, kto potrafi obserwować ludzi. Historia fobicznej Eleonory przyciąga uwagę czytelnika, a zwłaszcza czytelniczek. Nie ma nic złego w pisaniu o słabościach ludzkiej psychiki, życiowych porażkach - trzeba wprawdzie mieć do tego wyczucie. Autorka je ma i tym samym udowodniła, że można podejść do tego z dystansem i humorem.

Przeczytajcie koniecznie, zmierzcie się z treścią, dobrze się bawcie!

Informacje dodatkowe o Zasupłane myśli:

Wydawnictwo: Nawias
Data wydania: 2021-05-28
Dodał/a opinię: pannamelancholia

Zobacz opinie o książce Zasupłane myśli

Kup książkę Zasupłane myśli