Żelazny kruk. Wyprawa

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2018-09-12
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 9788376867274
Liczba stron: 320
Dodał/a opinię: Dominika Malinowska
Tom 1 cyklu Żelazny Kruk

Ocena: 5 (6 głosów)

"Twoje obrażenia nie są jego zwycięstwem, ale twoją stratą. Zapamiętaj tę chwilę na zawsze."

Poznajmy czternastoletniego Evah'a. Chłopiec mieszka z rodzicami i siostrzyczką w małej osadzie. Jak to w jego wieku bywa, ma on przyjaciółkę, którą skrycie darzy uczuciem i wroga, z którym nie raz się bił. Rodzina żyje spokojnie do pewnego dnia. Na wioskę niespodziewanie napadają słudzy Żelaznego Kruka - strasznego potwora, o którym krążą legendy. Cała wioska zostaje zmieciona, ci, którzy rzucili się do obrony, giną, a reszta zostaje porwana. Oprócz Evah'a i jego siostry, których sprytny ojciec ukrył. Chłopiec wie, że nie zazna spokoju, dopóki nie dokona zemsty. Nie zastanawiając się ani chwili, zostawia siostrzyczkę w rękach młynarza, a sam rusza w nieznane. Czy młodemu mężczyźnie uda się znaleźć gniazdo, gdy wszyscy dookoła uparcie milczą na temat potwora?

"Pamiętaj, że jeśli ktoś dybie na twoje życie, nie powinieneś go oszczędzać. Uderzaj tak, aby mu uczynić krzywdę, potem będzie czas na żal i wyrzuty sumienia."

Evah to nastoletni chłopak, którego spotkała wielka tragedia. I właśnie po niej chłopiec postawił sobie trudny cel w życiu. Musi znaleźć winnego zniszczenia wioski. Nie będzie to łatwe zadanie, ponieważ sługi Żelaznego Kruka, jak i on sam, nie zostawiają po sobie najmniejszych śladów. Chłopiec jednak nie ma zamiaru rezygnować, łapie się każdej najmniejszej choćby pogłoski i podąża za nią. W trakcie swojej drogi spotyka go wiele nieprzyjemności, ale i trafia się, że spotyka kogoś prawego i chcącego mu pomóc na tyle na ile może. 

Jeśli chodzi o głównego bohatera, to trzeba przyznać, że mimo wieku chłopiec jest niezwykle odważny. Idzie w nieznane, byle tylko dokonać zemsty za swoją rodzinę i wioskę. Uparty jak osioł, ale i uczciwy. Pomocny i dobry. Wiele nauk wyciągnął od swojego zmarłego ojca i stara się wdrążać je w życie. Owszem jest niedoświadczony, jeszcze mało wie o życiu, ale jego determinacja jest godna podziwu. 

Akcja książki rozgrywa się w kilku osadach, podczas gdy Evah przez nie podąża za nikłymi śladami potwora. Każdy dwór i baron ma swoje zasady, które poznajemy bliżej w chwilach, gdy chłopiec dociera do danego miejsca. Autor świetnie stworzył te elementy, nadając każdemu indywidualną politykę dla danego obszaru. W książce spotkamy się z wieloma opisami otoczenia, które nadają klimatu całości. Przez to wszystko historia oprócz elementów fantastyki, zawiera w sobie dobrą przygodówkę. 

Fabuła jest intrygująca. Nastoletni chłopiec, który traci wszystko, wyrusza w nieznany mu do tej pory świat za bestią, której każdy się lęka i nikt nie chce o niej mówić. Ta część jest pierwszą z trylogii i widać, że jest to wprowadzenie do całej serii, ponieważ nie dzieje się tutaj za wiele z głównego wątku. Dostajemy tylko jakieś strzępki informacji na temat Żelaznego Kruka, poznajemy otaczający świat i bohaterów. Książka niesie w sobie jednak wiele nauk. Udowadnia, że przyjaźń wymaga zaangażowania z obu stron i zaufania. Pokazuje na kogo, można liczyć, a od kogo trzymać się z daleka. Motyw przyjaźni poruszony w tej historii bardzo mi się podobał i myślę, że można z niego wiele wyciągnąć. Tempo akcji w tej książce jest więc umiarkowane. Owszem są elementy dynamiczne, podczas których zaciskamy zęby, ale nie są one jeszcze powiązanie z głównym wątkiem. Sam koniec mnie bardzo zaskoczył. Akcja urywa się w kluczowym momencie i natychmiast chciałoby się mieć przy sobie kolejny tom. Mam nadzieje, że autor już nad nim pracuje. 

Wspomnę jeszcze tylko, że okładka, ze zdjęcia była okładką egzemplarza recenzyjnego. Teraz prezentuję się ona całkiem inaczej i możecie ją poznać na stronie wydawnictwa. 

"(...) nie zawsze to, co najbardziej podobne do prawdy, nią właśnie jest. "

Jeśli uwielbiacie serię "Zwiadowcy" to zapewniam Was, że ta książka przypadnie Wam do gustu. Klimatycznie przypomina ona właśnie tę serię. Książka mi się podobała, zaczynając od pomysłu na fabułę, po głównego bohatera, jak i tych pobocznych, oraz po stworzenie intrygującego opisu świata. Rozwinięcie fabuły jest miarowe, wszystko toczy się swoim tempem, a przy okazji poznajemy wiele nauk, które są ciekawe i dają do myślenia. W książce jest świetnie rozwinięty wątek przyjaźni. Jestem ciekawa co stanie się w kolejnej części i na pewno po nią sięgnę. Polecam tę książkę fanom fantasy wymieszanej z przygodówką.

Kup książkę Żelazny kruk. Wyprawa

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Żelazny kruk. Wyprawa
Inne książki autora
Światło cieni
Rafał Dębski0
Okładka ksiązki - Światło cieni

W przestrzeni kosmicznej każdy jest samotny, nawet jeśli przebywa wśród ludzi. Ale niektórzy są naprawdę samotni, zwłaszcza gdy nie wiedzą, czy ogarnia...

Żelazny kruk. Szalony Mag
Rafał Dębski0
Okładka ksiązki - Żelazny kruk. Szalony Mag

Evah podejmuje dalsze wysiłki, aby odnaleźć gniazdo Żelaznego Kruka, jednak droga do celu jest jeszcze długa i najeżona przeciwnościami. Bohater zyskuje...