Zgliszcza

"Zgliszcza" Klaudii Muniak to przykład ekothrillera bazującego na wizji tego, co może spotkać ludzkość wskutek zbytniego i bezrefleksyjnego eksploatowania planety. Niepokojący i przygnębiający obraz życia na Ziemi, która jest już kompletnie zniszczona przez lekkomyślne działanie człowieka.

Jak wygląda świat przedstawiony w "Zgliszczach"?

😱 są tylko dwie pory roku: upalne i duszne lato, mroźna i niebezpieczna zima
😱 nie ma upraw, rolnictwo upadło, a żywność jest zwyczajnie chemiczna (jedzenie z proszku)
😱 powietrze jest tak zanieczyszczone, że wychodząc na zewnątrz ludzie muszą nosić maseczki z filtrem oraz okulary ochronne, aby chronić wzrok przed ostrymi promieniami słońca
😱 wkrótce zabraknie tlenu w atmosferze i ludzie się po prostu uduszą

Akcja powieści toczy się w bliżej nieokreślonej przyszłości. Ludzkość przeżyła pandemię 👑, a obecnie zmaga się z drastycznie zmienionym klimatem. Strasznie przykre jest to, że czytając o tym w książce nie mamy wrażenia, że jest to nierealna wizja, która nas nie dotyczy. Niestety ale katastrofa klimatyczna nie jest wcale czymś tak odległym i sceny zawarte w "Zgliszczach" są naprawdę bardzo prawdopodobne w przyszłości.

Autorka słynie z thrillerów medycznych. W "Zgliszczach" również pojawia się wątek związany z medycyną. Główna bohaterka - Nina wraz z synem chce przystąpić do innowacyjnego programu medycznego, który ma uratować ludzkość przed przedwczesną śmiercią z powodu braku tlenu. Program ten budzi wiele wątpliwości i nie wszyscy są przekonani o słuszności jego działania. Rajmund, z którym Ninę łączą dość bliskie stosunki chce za wszelką cenę odwieść ją od tej decyzji. Mężczyzna nie zważając na nic, zaślepiony swoimi przekonaniami naraża Ninę i jej synka na niebezpieczeństwo.

W tej książce można wyróżnić dwa główne tematy. Pierwszy to bardzo wyraźna wizja zdewastowanego klimatu i trudnego życia na Ziemi w przyszłości. Drugi temat związany jest z losami Niny i jej rodziny, co z kolei nadaje tej powieści obyczajowo-sensacyjny charakter. Nie mogę Wam zbyt wiele zdradzić bo historie bohaterów są tutaj bardzo istotne. Duże znaczenie ma też postać Rajmunda.
Do ostatniej chwili nie wiemy jakie ma zamiary, o co mu tak naprawdę chodzi i do czego jest zdolny.

Muszę jednak przyznać: pierwszy temat bardziej mi odpowiadał. Wydaje mi się, że wątek Niny i Rajmunda miał duży potencjał na kryminalną intrygę, lecz zabrakło lepszego umotywowania zachowań bohaterów. Liczyłam na większą dramaturgię i więcej akcji bo sceneria zniszczonej Ziemi nadaje świetny klimat tej książce.

Ogólnie uważam, że "Zgliszcza" to książka, którą warto przeczytać ze względu na wizję autorki oraz przesłanie, jakie się w niej kryje. Całą historię czyta się bardzo dobrze, tematyka jest niesamowicie ciekawa i skłania do myślenia o tym, co może spotkać ludzkość w przyszłości. Duży plus również za oprawę graficzną i przystępny język, dzięki czemu książkę czyta się jednym tchem. I właśnie z tych powodów polecam Waszej uwadze ten tytuł.

Informacje dodatkowe o Zgliszcza:

Kup książkę Zgliszcza

Psychopata
Klaudia Muniak0
Okładka ksiązki - Psychopata

Thriller medyczny o niebezpiecznym eksperymencie, który prowadzi do serii tajemniczych zbrodni Co dzieje się w umyśle mordercy? W ośrodku naukowo-badawczym...

Nie ufam już nikomu
Klaudia Muniak0
Okładka ksiązki - Nie ufam już nikomu

Gdy codzienność jest przepełniona podejrzeniami, możesz zapomnieć o normalnym życiu... Iga, świeżo upieczona mama, od lat cierpi na silne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;