Zielone światła

Każdy człowiek staje przed różnymi wyborami, w których musi dokonać czasem życiowych decyzji, które zaważą na jego dalszym losie. Każde działanie w określonej sytuacji niesie ze sobą ryzyko porażki, lecz rozsądna analiza dostępnych wariantów, może je dosyć zmniejszyć na korzyść danej osoby. Oczywiście każdy prędzej, czy później się pomyli, ale to daje doświadczenie, z którego można wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość.

Treść

Książka to autobiografia Matthew McConaugheya zaczynająca się już od najmłodszych lat. Najpierw otrzymujemy informacje dotyczące jego rodzeństwa, a także rodziców, a następnie brniemy przez jego życiorys, który odznaczał się mnóstwem przygód zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Jedne jego wspomnienia są mniej, a inne bardziej prawdopodobne, natomiast wszystko to jest obleczone w jego przemyślenia, które spisywał w swych pamiętnikach. W książce znajdziemy zdjęcia dotyczące jego oraz mu najbliższych, a ważne myśli/cytaty są odpowiednio wyszczególnione za pomocą grafik przedstawiających urywki kartek. Całość jest dosyć ciekawa i może wspomóc czytelnika w mądrym dokonywaniu życiowych wyborów.

Wrażenia

Sięgając po tę książkę byłem bardziej nastawiony na to, że otrzymam autobiografię znanego aktora obfitującą w ciekawe przygody, których doświadczył w życiu. Tymczasem owszem znajduję się to w tej pozycji, ale z naleciałościami filozoficzno-religijnymi, co w moim odczuciu jest niepotrzebne, aż w takiej ilości. Moim zdaniem takie przemyślenia pasowałyby do książki skupiającej się nad sensem istnienia oraz tego jakie decyzje podejmować w życiu. Owszem wiele z tych wskazówek jest mądrych i może odmienić życie uważnego czytelnika, ale niestety nie każdy jest na to gotowy sięgając po wspomnienia znanego aktora. Do tego dołóżmy fakt, iż niektóre wspomnienia są mało istotne i mogłoby ich nie być, gdyż moim zdaniem nie są, aż tak ciekawe i raczej mało są odgrywające ważne role w życiu autora, by o nich czytać.

Podsumowanie

Czytałem w życiu różne biografie i autobiografie, które były mniej lub bardziej ciekawe i ten przypadek traktuję jako średnio udany. Taką książkę bogatą w różne wskazówki dotyczące życia zalecałbym czytać powoli, by na spokojnie zrozumieć sens danych słów. Mała czcionka jest zdecydowanym minusem utrudniającym lekturę pozycji. Okładka przedstawiająca aktora, którego dotyczą wspomnienia jest dobrym rozwiązaniem, gdyż przykuwa wzrok i od razu wiadomo o kogo chodzi. Mogę polecić tę interesującą i mądrą pozycję nie tylko fanom aktora, ale przede wszystkim tym, którzy poszukują drogowskazów do tego, by rozsądnie postępować w życiu.

Informacje dodatkowe o Zielone światła:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Greenlights
Dodał/a opinię: GrzechuCzyta

Tagi: biografie

Zobacz opinie o książce Zielone światła

Kup książkę Zielone światła