Zły wilk

W CIEMNEJ, ZIMNEJ NORZE

Nele Neuhaus od lat należy do grona moich ulubionych autorek. Zawsze czekam na jej nowe książki i chętnie powracam do poprzednich. „Zły wilk” to szósty tom cyklu z komisarz Pią i Oliverem von Bodensteinem. Nigdy żadnej książkowej serii nie czytam chronologicznie. W seriach kryminalnych zupełnie nie interesują mnie wątki obyczajowe i rodzinne bohaterów. Lubię serie, które nie są ze sobą ściśle powiązane i każdy tom można czytać jako oddzielną całość. Taka jest właśnie seria autorstwa Neuhaus.

Z Menu zostają wyłowione zwłoki nastolatki. Ciało jest potwornie okaleczone i nosi znamiona wykorzystywania seksualnego. Mimo upublicznienia wizerunku ofiary, do policji nie zgłasza się nikt, kto rozpoznałby tożsamość dziewczyny. Niebawem ma miejsce brutalny napad na kontrowersyjną prezenterkę telewizyjną Hannę Herzmann. Czy coś łączy oba te zdarzenia? Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein staną do walki z bezwzględnymi siłami zła, które nie cofną się przed niczym, by ochronić swoje mroczne tajemnice. Czy policjantom uda się rozwiązać tajemnicę śmierci „Rusałki”? Co kryje się za fasadą murów pewnego szacownego instytutu?

Nele Neuhas potrafi bardzo umiejętnie kierować swoją opowieścią. Jej książki są zawsze dopracowne i pełne tajemnic. Praca śledczych, realia niemieckiego prawa i osobowości, które tworzy niezmiennie trafiają w mój gust. U Neuhaus wszystko jest takie zwyczajne – ludzie, miejsca, sekwencje zdarzeń. To historie, które mogłyby wydarzyć się naprawdę. To sprawia, że jej powieści są tak dogłębnie przejmujące. Tym razem duet Pia – Oliver zmierzy się ze złem, które rodzi się w najmroczniejszych ludzkich umysłach. Autorka porusza trudny, kontrowersyjny i wciąż traktowany jako swego rodzaju tabu, problem wykorzystywania seksualnego dzieci. Robi to z ogromnym wyczuciem i empatią kierowaną w stronę ofiar. To bardzo delikatne zagadnienie, o którym trudno jest rozmawiać bez emocji. Nele Neuhaus umiejętnie kreuje atmosferę. Oni kontra ich ofiary. Machina zła działająca prężnie od lat. Swoisty mechanizm zbydlęcenia, który zdaje się być niezniszczalny. Stopniowo budowana atmosfera, niespieszne tempo, setki rodzących się pytań - „Zły wilk” to pełna emocji lektura. Pisarka potrafi tak zagmatwać intrygę, że czytelnik czuję się wręcz osaczony. Rozgorączkowany przerzuca kolejne kartki, a ilość pytań rośnie. I wtedy zbliża się finał, a Neuhaus zawsze potrafi pokierować fabułą tak, że na koniec wszystko idealnie do siebie pasuje i kolejne puzzle wskakują na swoje miejsca.

Osobiście uważam, że „Zły wilk” to jedna z najlepszych książek Nele Neuhaus. Od początku jest intrygująca, a tempo akcji jest świetnie wyważone. Nie za wolne i nie za szybkie. W sam raz. Imponująca cegła, którą czytałam z niesłabnącym zaangażowaniem. Nele to potrafi. Łapie czytelnika na haczyk i nie puszcza. Warto poświęcić kilka zdań Pii Kirchhoff. To chyba moja ulubiona postać kobieca literatury kryminalnej. Przypomina mi Wistinga z serii autorstwa Horsta. Jest poukładana, rozsądna, inteligentna. Nie jest żadną kobietą macho ani superbohaterką, Jej siła leży w zwyczajności. Jest kobieca i w trudnym, wciąż zdominwanym przez mężczyzn, zawodzie tej kobiecości nie traci. Do swoich wyników dochodzi rozumem i ciężką pracą. Nie pokonuje niepokonanych barier. Jest autentyczna. To kobieta taka jak ty czy ja. Wyśmienita kreacja literacka. Niezmiennie zastanawiam się ile autorki jest w Pii.

Bardzo dobry kryminał z interesującą fabułą. Wielowątkowy i dotykający ważnych problemów. Fantastycznie napisany. Przekonywujący. Dla wielbicieli autorki to pozycja obowiązkowa. Dla osób, które jeszcze Nele Neuhaus nie znają może to być pierwsze, bardzo udane, spotkanie z nią. Diabeł gorąco poleca

Informacje dodatkowe o Zły wilk:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2014-11-05
Dodał/a opinię: chico6401

Zobacz opinie o książce Zły wilk

Kup książkę Zły wilk

Żywi i umarli
Nele Neuhaus0
Okładka ksiązki - Żywi i umarli

Nele Neuhaus w najlepszym wydaniu – wiarygodne postaci, akcja trzymająca w napięciu. W szóstej części serii wraz z Pią Kirchhoff śledzimy...

Charlotte i koń marzeń
Nele Neuhaus0
Okładka ksiązki - Charlotte i koń marzeń

Pierwszy tom nowej serii książek dla młodzieży CHARLOTTE niezwykle cenionej autorki kryminałów i serii ELENA. Tym razem bohaterką jest Charlotte, która...