Znajdź mnie

Tytuł i opis spowodował, że poczułam się zaintrygowana. Kolejny raz uległam „ urokowi „ marketingu, chociaż przyrzekałam, że nigdy więcej, ale kobieta zmienną jest i nie zawsze ufa zdrowemu rozsądkowi.
Musiałam nieźle się natrudzić, aby wciągnąć się w tę historię , gdyż autor bardzo mozolnie i powoli buduje napięcie. Początek jest dość długi i nudny , a fabuła rozkręca się dopiero pomiędzy setną a dwusetną stroną. Jedynie krótkie rozdziały i dobry warsztat autora spowodowały, że lektura nie była dla mnie szczególnie uciążliwa.
Odnosiłam wrażenie, że czytam powieść dla młodzieży i zaczynałam się zastanawiać , czy nie szkoda na nią czasu,także ładna okładka jakoś nie pasowała mi do thrillera.
„ Znajdź mnie „ nie jest lekką powieścią młodzieżową o chłopaku starającym się odnaleźć swoją ukochaną, jak na początku mi się wydawało. Po przeczytaniu pierwszej części nie spodziewałam się , że jest to niewiarygodnie ponura historia, która przeniosła mnie we wstrząsającą podróż, a moja wrażliwość została wystawiona na próbę.
J.S. Monroe a właściwie John Stock , który napisał kilka powieści szpiegowskich i nie wiedzieć dlaczego ukrył się pod pseudonimem, miał naprawdę dobry pomysł na fabułę. Popełnił natomiast kilka błędów, co spowodowało , że zamiast wybitnego thrillera powstała przeciętna książka o chaotycznej konstrukcji , której Monroe chyba sam nie ogarnął. Te ciągłe przeskoki narracji trochę mnie irytowały a także sposób w jaki autor ją rozdziela jest największym problemem tej opowieści.
Jedna trzecia historii to Jar, który ma paranoję po samobójczej śmierci ukochanej, której ciała nigdy nie odnaleziono. Nie może nawiązać emocjonalnych więzi z innymi kobietami, bo uparcie poszukuje Rosy wierząc, że żyje. Beznadziejny przypadek w oczach rodziny i znajomych, uważających , że cierpi na halucynacje , które są wynikiem żałoby. Autor włożył wiele pracy w konstrukcję jego postaci, która od początku wzbudziła moją sympatię i bardzo go polubiłam.
Kolejna część powieści należy do Rosy. O ile Jarowi współczułam to postać Rosy była dla mnie odległa , niewiele się o niej dowiedziałam i raziło mnie w niej dosłownie wszystko. Poznałam ją wyłącznie przez relacje z ojcem , które były na poziomie pięcioletniej dziewczynki a nie dorosłej kobiety oraz przez związek z jej ukochanym. Po tak krótkim związku, który ledwo się rozwinął i w zasadzie nie wiele o sobie wiedzieli , trudno mi uwierzyć w wielką miłość łączącą tę parę, którą próbował wmówić mi autor.
W pewnym momencie okazuje się , że pozostawiła po sobie dziennik, który powinien wiele wyjaśnić pod warunkiem, że jest prawdziwy i to, że ona go napisała. Kolejna trzecia część należy do świetnie zbudowanej postaci głównego antagonisty, który także prowadzi dziennik. Może to miał być zabieg artystyczny , ale niestety zamiast uwiarygodnić napięcie pomiędzy Rosą a jej losami, Jarem a jego celami odniosło odwrotny skutek, co nie oznacza, że poszczególne segmenty, nie mają znaczenia.
Dużym minusem powieści jak dla mnie było zbyt szybkie ujawnienie tego, co naprawdę stało się z Rosą i kto za tym stoi , chociaż pod koniec autor próbuje jeszcze namieszać co moim zdaniem jest niepotrzebnym zabiegiem.
Uważam, że tekst książki jest przynajmniej o 200 stron dłuższy niż powinien , przeciążony długimi dygresjami, które drażnią zamiast budować tajemnicę, która w końcowym rezultacie szybko mija. Momentami wciąga, momentami nudzi i irytuje. Nie jest to zapewne powieść wybitna , chociaż warto ją doczytać do końca a potem dłużej nie zaprzątać sobie nią głowy.

„ Czasem widzimy tylko to, co chcemy zobaczyć. Czasem to, co widzimy, zmienia nasze spojrzenie na świat. „
Egzemplarz książki otrzymałam od Grupy Wydawniczej Foksal

Informacje dodatkowe o Znajdź mnie:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-03-14
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Znajdź mnie

Kup książkę Znajdź mnie

Zapomnij, jak się nazywam
J.S. Monroe0
Okładka ksiązki - Zapomnij, jak się nazywam

Skąd masz wiedzieć, komu możesz zaufać... kiedy nie wiesz nawet, kim jesteś? Stoisz przed drzwiami własnego domu. Są w nim jacyś obcy ludzie. I nagle...