Zniknięcie Annie Thorne

Powieść C. J. Tudor „Zniknięcie Annie Thorne” doskonale wpisuje się w oczekiwania współczesnych czytelników. Przypomina przy tym wiele wydanych wcześniej, niekiedy kultowych pozycji, choć ich bezmyślnie nie kopiuje. Autorka ma prosty styl, niczym nie ozdobiony, który pozwala czytelnikowi na szybkie wczucie się w tempo i atmosferę powieści. Dodatkowo porusza bardzo popularny  w ostatnim czasie temat, jakim są dziwne zdarzenia rozgrywające się na terenie niewielkiego miasteczka, w których udział biorą bohaterowie w bardzo młodym wieku.

Autorka  przeplata i splata zarazem ze sobą dwie historie; w obu głównym bohaterem jest Joe Thorne. W jednej jest jeszcze szukającym akceptacji bardziej popularnych kolegów dzieckiem, a w drugiej dorosłym mężczyzną, którego  po wielu latach i licznych przygodach, ściągnął do domu tajemniczy e- mail, a później zawiły sms, by mógł zapobiec temu, co znów może  zdarzyć się tu po wielu latach. Był świadkiem tego samego, kiedy tu jeszcze mieszkał, jako dziecko.

Joe wraca i próbuje przeprowadzić własne, bardzo drobiazgowe śledztwo, zatrudniając się w swojej dawnej szkole, jako nauczyciel.  Z rozmów z innymi członkami kadry pedagogicznej, wyciąga wnioski, odkrywa różne, bardziej, lub mniej przyjemne fakty z życia ludzi w tej małej miejscowości i zaczyna łączyć je w całość. Sam nie ma czystej kartoteki. Z poprzedniej pracy odszedł w bardzo niejasnych okolicznościach, czego jeden z bohaterów w stosownej chwili, nie zawaha się wykorzystać.

Jego historia, jako dziecka, rozgrywa się w 1992 r.  Jako nastolatek nie miał przesadnie łatwego życia: zapracowaną, wiecznie nieobecną w domu matkę, pijanego wiecznie leżącego przed telewizorem w salonie ojca i młodszą, ciekawą kolegów i ich przygód, młodszą siostrę, Annie, która pewnego dnia zaginęła na 48 godzin i nikt – prawie nikt – nie wiedział, co się wtedy z nią działo.

Odwracając kolejne karty książki, poznajemy szczegóły pewnej niezbyt rozsądnej, bardzo niebezpiecznej wyprawy, w której każdy z członków grupy miał do odegrania pewną, wyznaczoną przez los rolę. Nawet Annie. Splot dawnych zdarzeń i dalsze losy bohaterów układają się w sposób, który sprawia, że to, co dawniej zdarzyło się przypadkiem, teraz da się wykorzystać w celowym działaniu. Motywy, jakie kierują głównym bohaterem, nie do końca wydają się etyczne.

A koniec końców historia i tak lubi się powtarzać i zawsze znajdzie się dziecko, które w odpowiedniej chwili przesunie właz, by sprawdzić, co znajduje się pod spodem. Czasem z powodu niewyjaśnionego przeczucia, a czasem z powodu podszeptów i namówień kogoś nie do końca materialnego. Z czego bohater nie będzie zdawała sobie z tego sprawy.

Historia małej Annie, a właściwie Joe Thorne’a, wciąga od pierwszej do ostatniej strony.

A człowiek robi, co tylko może, by za szybko nie skończyć jej czytać. Język, jakim posługuje się autorka, łatwo angażuje w lekturę czytelnika i sprawia, że przestaje się liczyć dla niego świat realny. Bohaterowie są bardzo dobrze nakreśleni; z jednej strony mają cechy charakterystyczne dla typowych nastolatków, a z drugiej wydaje się, że jest w nich jednak coś więcej, niż to się zdaje na pierwszy rzut oka.

Czytało mi się ją równie dobrze, jak „To” Kinga i znalazłam w obu podobne rozwiązania fabularne.

Książka jest dosłownie „do połknięcia” na kilka wieczorów.

A z samą jej treścią bardzo trudno będzie mi się rozstać.

Owe małe miasteczko i jego, nie zawsze pozytywni bohaterowie, dosłownie mnie oczarowali.

Chętnie przeczytam więcej książek tej autorki.

Informacje dodatkowe o Zniknięcie Annie Thorne:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-07-17
Tytuł oryginału: THE TAKING OF ANNIE THORNE / THE HIDING PLACE
Dodał/a opinię:

Zobacz opinie o książce Zniknięcie Annie Thorne

Kup książkę Zniknięcie Annie Thorne

Spojrzenie w mrok. Jedenaście odcieni makabry
C.J. Tudor0
Okładka ksiązki - Spojrzenie w mrok. Jedenaście odcieni makabry

Nowa książka autorki Kredziarza. Skrzypienie desek podłogi, dreszcz przebiegający po plecach, poczucie, że ktoś skrada się za plecami... Przygotujcie...

Inni ludzie
C.J. Tudor0
Okładka ksiązki - Inni ludzie

Gabe, wracając pewnej nocy do domu, tkwi w korku za pordzewiałym starym samochodem. Nagle w tylnej szybie widzi twarz dziewczynki. Z jej ust wydobywa...