Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę

Edith Hahn była jedną z nielicznych Żydówek ukrywających się w III Rzeszy podczas II Wojny Światowej. Żydzi, którzy swoim wyglądem nie przypominali Aryjczyka mogli przeżyć zagładę pod fałszywymi nazwiskami. W ten sposób Edith Hahn, 29-letnia studentka prawa, zakochana po uszy w swoim narzeczonym Pepe, snująca plany na przyszłość, została Grete Denner– niedokształconą 21-letnią pielęgniarką mieszkającą w Monachium. Kiedy Grete (Edith), wpadła w oko nazistowskiemu oficerowi Vernerowi Vetterowi, myśli, że to ją „zabije”. Jednak mężczyzna ją ratuje. Niedość, że pomaga jej w ukryciu prawdziwej tożsamości- a co za tym idzie i pochodzenia- to jeszcze ją poślubia. Edith staje się prawdziwą hausefrau. Czy miłość tych dwojga uratuje żydówce życie? A może właśnie związek z niemieckim oficerem ją zgubi?

„Żona nazisty” to książka, a raczej powinnam napisać wspomnienia Żydówki, która jako jedna z nielicznych miała to szczęście i przeżyła zagładę. Uważam, że historia Edith jest fascynująca i daje tę namiastkę historii, o której nie uczą w szkołach. Niektóre z jej decyzji trudno mi było zrozumieć, ale nie wiem też jak ja bym się zachowała na jej miejscu. Możliwe, że już na samym początku wojny leżałabym martwa w rynsztoku.

Jedną z największych niespodzianek historii Edith była jej miłość z Vernerem- miłość Żydówki i nazisty. Pomimo tego, że z początku Niemiec postrzegał jej krew jako gorszą rasowo, a ona jego jako wysłannika diabła, para stworzyła związek.

„Żona nazisty” to w istocie niesamowicie porywająca i poruszająca historia o dobroci, a także nieżyczliwości ludzkiej. Edith Hahn przeżyła batalię o wolność i godność. Uważam, że  wszyscy jesteśmy jej winni dług wdzięczności za to, że napisała swój pamiętnik, abyśmy mogli się uczyć i nie popełnić tych błędów, które Niemcy popełnili ponad 70 lat temu. Zaś sama Edith jest jedną z najsilniejszych kobiet, jakie kiedykolwiek żyły.

Informacje dodatkowe o Żona nazisty. Jak pewna Żydówka przeżyła Zagładę:

Wydawnictwo: NieZwykłe