Życie jest piosenką

Data wydania: 2014-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2606-7
Dodał/a opinię: agatrzes

Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu i Członek Akademii Fonograficznej. Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca w programie telewizyjnym Idol. W latach 80-tych był zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazd, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysztofa Antkowiaka. Człowiek, którego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści. Bez niego Andrzej Zaucha nie zaśpiewałby „C’est La Vie – Paryż z pocztówek”, a Edyta Górniak nie odniosłaby w 1994 roku spektakularnego sukcesu w konkursie Eurowizji. Nie powstałyby też najpopularniejsze przeboje Grażyny Łobaszewskiej, zespołu Kombi oraz Dyskoteka pana Jacka, na której sama się wychowywałam.

Życie jest piosenką” to bardzo osobista i sentymentalna podróż Jacka Cygana do przeszłości, w której autor opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów. Udziela odpowiedzi na pytanie: czy najpierw jest tekst czy muzyka, kiedy i gdzie pojawiają się inspiracje oraz najlepsze pomysły na piosenkę i dlaczego jest to takie pasjonujące zajęcie. Zdradza własną definicję tekściarza oraz pokazuje drogę od pierwszego słowa do wielkiego hitu i szczytów list przebojów.
W publikacji nie brakuje również wspomnień, anegdot i zakulisowych sekretów związanych nie tylko z samą genezą utworów, ale też osobistych relacji autora z najpopularniejszymi artystami polskiej estrady m.in: pierwszego spotkania z Edytą Górniak, emocji towarzyszących koncertowi Eurowizji, w którym występ naszej reprezentantki w pewnym momencie „zawisł na włosku”, a artystka otarła się o zwycięstwo. Jest historia piosenki, która wymknęła się twórcom spod kontroli, obrazki z Agnieszką Osiecką, przeboje na zamówienie i telefon, przepis na erotyk oraz zakazany owoc. Autor dzieli się też z czytelnikiem swoimi przemyśleniami oraz refleksjami nie tylko na temat weryfikacji przez życie tekstów piosenek.
Książka jak każda piosenka składa się z siedmiu podzielonych tematycznie zwrotek. Podejmujących zagadnienia od początków kariery Cygana, przez wielkie debiuty, największe przeboje, po piosenki dla dzieci i kompozycje z ekranu. Każdy rozdział to oddzielna historia utworu zakończona jego tekstem. Dużym plusem publikacji są zdjęcia z prywatnego archiwum autora.
Czy życie Jacka Cygana jest piosenką? Niewątpliwie tak, gdyż piosenka nie tylko zdominowała jego życie, ale też wypełniła je do tego stopnia, że stała się taką samą „czynnością”, jak spanie, jedzenie czy picie wina. I choć autor w pewnym stopniu wpuszcza czytelnika do swojego życia, to w tej publikacji nie on, a jego twórczość i wzajemne relacje z artystami wiodą prym.
Dla mnie przygoda z książką była bardzo ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Pozwoliła mi nie tylko zajrzeć za kulisy sceny, ale też na podróż do przeszłości. Faktem jest, że gdyby nie Jacek Cygan polska muzyka nie byłaby taka sama. Nie byłoby „Łatwopalnych”, Krzesimir Dębski nie napisałby muzyki do „Czas nas uczy pogody” i „Zakazanego owocu”, nie powstałby „Diamentowy kolczyk”, a Ryszard Rynkowski nie wypiłby za błędy. Ta publikacja niewątpliwie przypadnie do gustu wielbicielom autora, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, gdyż muzyka jest nieodzownym elementem naszego życia i warto dowiedzieć się jak to wszystko wygląda od podszewki. A przy okazji bliżej poznać jedną z ważniejszych postaci, która w tej dziedzinie zrobiła wiele dobrego, mimo że zawsze stała w cieniu, a nie na piedestale sukcesu. Polecam.

Zobacz opinie o książce Życie jest piosenką

Kup książkę Życie jest piosenką

Przeznaczenie, traf, przypadek
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Przeznaczenie, traf, przypadek

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze. Bohaterowie książki z powodu pozornie...

Boskie błędy
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Boskie błędy

"Boskie błędy" to zbiór ponad 50. wierszy znanego poety, autora wielu znakomitych tekstów piosenek, librecisty - Jacka Cygana. Poeta z właściwą...

Dom marionetek
Natasza Socha