Życie jest piosenką

Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką „Jaka róża taki cierń”, Grażyna Łobaszewska i Staszek Sojka nie odkryliby przed nami, że „Czas nas uczy pogody”, a Ryszard Rynkowski nie namawiałby nas, byśmy „Wypili za błędy”. Edyta Górniak ze swoim utworem „To nie ja” nie odniosłaby tak spektakularnego sukcesu na konkursie Eurowizji, Andrzej Zaucha nie czarowałby nas swoim „C’est la vie”, a Maryla Rodowicz nie powiedziałaby nam, że są wśród nas „Łatwopalni”. Nie byłoby też najpopularniejszych przebojów zespołu Kombi, ani „Dyskoteki pana Jacka”, na której wychowało się całe pokolenie młodych ludzi.

Książka Jacka Cygana to osobista, sentymentalna podróż w przeszłość. Autor z wdziękiem i humorem opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów, tworząc ciekawe portrety najpopularniejszych polskich artystów. Wszystko to składa się na fascynujący obraz długiej epoki w polskiej muzyce.

Każda piosenka ma swoją historię, która często okazuje się zupełnie niezwykła. Każda rodzi się z przyjaźni tekściarza i wykonawcy. Książka Jacka Cygana jest więc przede wszystkim opowieścią o przyjaźniach, które zaowocowały legendarnymi utworami.

Informacje dodatkowe o Życie jest piosenką:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014-10-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-2606-7

Kup książkę Życie jest piosenką

Życie jest piosenką - opinie o książce

''Życie jest piosenką'' książka autorstwa Pana Jacka Cygana stanowiła będzie dla wielu Czytelników odpowiedzi na temat życia zawodowego, jak i prywatnego, które zostało jak dla mnie przedstawione w interesujący sposób pod każdym względem.

Życie tekściarza do łatwych nie należy, gdyż jak sam autor mówi, że swoje pomysły zapisuje na papierze, gdy nie może zasnąć. Myśli mu się wówczas najlepiej.

Twarda okładka, zdjęcia artystów oraz samego autora tworzą pozytywny klimat, gdy spoglądamy na nich z perspektywy wielu napisanych i zaśpiewanych wielu znakomitych polskich przebojów.

Pan Jacek Cygan to znakomity obserwator życia, optymista. Lubi układać frazy i wychodzi mu to niezwykle znakomicie.

Edyta Górniak, Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha, Edyta Geppert, Stanisław Sojka dla tych osób napisał wiele znanych tekstów piosenek.

Twórca Dyskoteki Pana Jacka, z którą w dzieciństwie pod koniec lat 80 lat miałam okazję się zapoznać. Znakomity juror wielu festiwali, programów dziecięcych, młodzieżowych.

W tym miejscu chciałabym pozwolić na cytat jednego z muzyków, tekściarzy śp. Wojciecha Młynarskiego:

Tekściarz jest jak szewc, który musi zrobić buty na termin.

Ze słowami Pana Wojciecha Młynarskiego muszę się zgodzić, gdyż my cały czas budujemy warsztat pisania, a jedynie termin do napisania tekstu nas pospiesza do szybszej pracy nad nim.

Efekty napisanej pracy widoczne są, gdy powstaje całość, ciekawie ujęta w zwrotkach treść zaśpiewana przez piosenkarza, do którego dobrany jest właściwy tekst.

To książka, w której każdy z Czytelników odnajdzie muzyczną cząstkę siebie.

Utwory będące prawdziwą podróżą w nowe nieznane nam miejsca, do których zaprasza nas sam jej autor- Jacek Cygan.

Dzięki jego tekstom piosenek poznasz Czytelniku ten trudny świat muzyki, który powstaje od środka, od tego, jak powstaje tekst.

Książkę tę się dobrze czyta, a przy tym można, odkryć jak bywa trudna praca osoby, która zawodowo zajmuje, się pisaniem tekstów zdając sobie przy tym sprawę, że napisane teksty będą kiedyś największymi polskimi przebojami.

Elementy dodatkowe zamieszczone w tej książce są następujące: kompozytorzy piosenek, spis źródeł ilustracji.

Wydawnictwu Znak dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania biograficznej książki autorstwa Pana Jacka Cygana pt. ''Życie jest piosenką''.

Polecam przeczytać tę książkę, o autorze, który lubi pisać teksty, współpracować z artystami.

Zaśpiewane przez niezwykłe osoby, jakimi są, osoby niepełnosprawne brzmią, jeszcze sympatycznie jak powiada o nich sam autor.

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Jacek Cygan – polski autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych, a także osobowość telewizyjna. Kawaler Orderu Uśmiechu i Członek Akademii Fonograficznej. Duży rozgłos i popularność przyniosła mu praca w programie telewizyjnym Idol. W latach 80-tych był zaangażowany w rozwój polskiej muzyki dziecięcej. Współpracował z Majką Jeżowską, zespołem Papa Dance. Wspólnie wylansowali wiele nastoletnich gwiazd, m.in. Magdę Fronczewską i Krzysztofa Antkowiaka. Człowiek, którego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści. Bez niego Andrzej Zaucha nie zaśpiewałby „C’est La Vie – Paryż z pocztówek”, a Edyta Górniak nie odniosłaby w 1994 roku spektakularnego sukcesu w konkursie Eurowizji. Nie powstałyby też najpopularniejsze przeboje Grażyny Łobaszewskiej, zespołu Kombi oraz Dyskoteka pana Jacka, na której sama się wychowywałam.

Życie jest piosenką” to bardzo osobista i sentymentalna podróż Jacka Cygana do przeszłości, w której autor opowiada o powstawaniu swoich najlepszych tekstów. Udziela odpowiedzi na pytanie: czy najpierw jest tekst czy muzyka, kiedy i gdzie pojawiają się inspiracje oraz najlepsze pomysły na piosenkę i dlaczego jest to takie pasjonujące zajęcie. Zdradza własną definicję tekściarza oraz pokazuje drogę od pierwszego słowa do wielkiego hitu i szczytów list przebojów. W publikacji nie brakuje również wspomnień, anegdot i zakulisowych sekretów związanych nie tylko z samą genezą utworów, ale też osobistych relacji autora z najpopularniejszymi artystami polskiej estrady m.in: pierwszego spotkania z Edytą Górniak, emocji towarzyszących koncertowi Eurowizji, w którym występ naszej reprezentantki w pewnym momencie „zawisł na włosku”, a artystka otarła się o zwycięstwo. Jest historia piosenki, która wymknęła się twórcom spod kontroli, obrazki z Agnieszką Osiecką, przeboje na zamówienie i telefon, przepis na erotyk oraz zakazany owoc. Autor dzieli się też z czytelnikiem swoimi przemyśleniami oraz refleksjami nie tylko na temat weryfikacji przez życie tekstów piosenek. Książka jak każda piosenka składa się z siedmiu podzielonych tematycznie zwrotek. Podejmujących zagadnienia od początków kariery Cygana, przez wielkie debiuty, największe przeboje, po piosenki dla dzieci i kompozycje z ekranu. Każdy rozdział to oddzielna historia utworu zakończona jego tekstem. Dużym plusem publikacji są zdjęcia z prywatnego archiwum autora. Czy życie Jacka Cygana jest piosenką? Niewątpliwie tak, gdyż piosenka nie tylko zdominowała jego życie, ale też wypełniła je do tego stopnia, że stała się taką samą „czynnością”, jak spanie, jedzenie czy picie wina. I choć autor w pewnym stopniu wpuszcza czytelnika do swojego życia, to w tej publikacji nie on, a jego twórczość i wzajemne relacje z artystami wiodą prym. Dla mnie przygoda z książką była bardzo ciekawym i przyjemnym doświadczeniem. Pozwoliła mi nie tylko zajrzeć za kulisy sceny, ale też na podróż do przeszłości. Faktem jest, że gdyby nie Jacek Cygan polska muzyka nie byłaby taka sama. Nie byłoby „Łatwopalnych”, Krzesimir Dębski nie napisałby muzyki do „Czas nas uczy pogody” i „Zakazanego owocu”, nie powstałby „Diamentowy kolczyk”, a Ryszard Rynkowski nie wypiłby za błędy. Ta publikacja niewątpliwie przypadnie do gustu wielbicielom autora, ale myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, gdyż muzyka jest nieodzownym elementem naszego życia i warto dowiedzieć się jak to wszystko wygląda od podszewki. A przy okazji bliżej poznać jedną z ważniejszych postaci, która w tej dziedzinie zrobiła wiele dobrego, mimo że zawsze stała w cieniu, a nie na piedestale sukcesu. Polecam.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2014-10-14, Ocena: 5, Przeczytałem,
Tytuł książki „Życie jest piosenką” odnosi się do Jacka Cygana na wiele sposobów. Po pierwsze, to jego życie – opisane w książce wybiórczo i potraktowane jako tło głównej opowieści – wypełnione zostało dźwiękami muzyki, to właśnie piosenka nadała sens jego pracy i pozwoliła mu nazywać się tekściarzem. Po drugie, książka świadczy o tym, że życie można opowiedzieć za pomocą piosenek ułożonych chronologicznie i pobudzających odpowiednie wspomnienia (w przypadku książki będą to lata siedemdziesiąte i polska muzyka rozrywkowa w rozkwicie). Po trzecie, życie Jacka Cygana, tak silnie związane z piosenką, i nasze życie – łączą się. Bo która dziewczynka nie rozczula się na myśl o „Laleczce z saskiej porcelany”, kto nie zna „Dumki na dwa serca” , nie wspominając o „jedzie pociąg z daleka”? Właśnie. Dlatego polecam przeczytać książkę.
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2022-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Przeurocza książka! Spodziewałam się autobiografii, ale jest to przede wszystkim opowieść o okolicznościach powstania piosenek napisanych przez pana Jacka. Są tu zarówno znane przeboje, jak i mniej znane piosenki. Znajdziemy tu ciekawe historie, np. na temat występu Edyty Górniak na Eurowizji czy początków "Dyskoteki pana Jacka". Książka zainspirowała mnie do obejrzenia kilku teledysków sprzed lat, była to więc bardzo przyjemna i inspirująca lektura.

„Najpierw twórca siedzi nad dziełem, pracuje. I to jest moment najbardziej intymny z intymnych i najbardziej osobisty z osobistych. A potem to dzieło ucieka w świat. Ucieka od autora, który przecież zawarł tam siebie. Pstryk, i już do niego nie należy, stało się własnością publiczną.„

Wspomnienia jednego z najbardziej popularnych autorów tekstów w Polsce. Czy tego chcecie czy nie słyszycie jego teksty na każdym kroku. Jacek Cygan odsłania nieznacznie arkana swojego zawodu. Robi to z wielką gracją, uśmiechem i miłością do muzyki. Bez zbędnego patosu, fałszywej skromności, cegiełka po cegiełce opisuje swój wkład w historię polskiej muzyki.

Gdy pisze o ludziach, to dobrze lub wcale. Nie ma tu miejsca na pranie brudów i zemsty. Nawet anegdoty są bardzo wyważone. Humor natomiast bywa hermetyczny.

Czy wieje nudą? Nie. Jest bez fajerwerków. Ale czy autor tekstów powinien być personą pierwszoplanową?

Avatar użytkownika - stokrotka22
Przeczytane:2016-08-17, Przeczytałam, Moja półka,
Boskie błędy
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Boskie błędy

"Boskie błędy" to zbiór ponad 50. wierszy znanego poety, autora wielu znakomitych tekstów piosenek, librecisty - Jacka Cygana. Poeta z właściwą...

Duszek
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Duszek

,,Duszek" autorstwa Jacka Cygana to pięknie ilustrowana, pełna ciepła i zmuszająca do refleksji opowieść o tytułowym duszku, który wędruje po różnych zakątkach...