Przeznaczenie, traf, przypadek

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-3589-2
Liczba stron: 256

Ocena: 4.75 (4 głosów)

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze.

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków?

Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.

Kup książkę Przeznaczenie, traf, przypadek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Przeznaczenie, traf, przypadek

Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Przeczytane,
Co rządzi naszym życiem? "Przeznaczenie, traf, przypadek"...

 

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór opowiadań Jacka Cygana, które skłaniają o refleksji na temat życia i śmierci.

Czy rzeczywiście jesteśmy panami swojego losu? A może naszym życiem kieruje przeznaczenie, traf, przypadek? Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź Jacek Cygan w swoim zbiorze opowiadań.

"Przeznaczenie, traf, przypadek" to zbiór 26 opowiadań Jacka Cygana, których bohaterowie przekonują się, jak pozornie błahe zdarzenia mogą odmienić ich życie, a przynajmniej je mocno przewartościować. Początkowo są zdumieni z innego obrotu spraw. Potem zaczynają odczuwać szczęście lub zawód, w zależności od tego, czy ich życie nagle się zmieniło na lepsze lub na gorsze.

Autor kreuje całą plejadę różnorodnych postaci, tak odmiennych i jednocześnie tak do siebie podobnych. Poznajemy m.in. Tenora i Elvisa, którzy zabawiają przechodniów na jednym z rzymskich placów, dwie obce sobie kobiety, które dzieli narodowość, wiek, doświadczenia, a tak naprawdę łączy tak wiele, szczęśliwą mężatkę, która przebywając w balonie widokowym, spojrzała na swoje małżeństwo z innej perspektywy. Tych postaci jest więcej, ale najlepiej zapoznać się z nimi osobiście. Jednak uprzedzam, ta znajomość może odmienić wasze postrzeganie świata.

Najbardziej spodobały mi się 4 opowiadania - "Tenor", o dwóch konkurujących ze sobą starszych panach, którzy zabawiali przechodniów swoimi występami, wcielając się w Tenora i Elvisa, choć dawniej wykonywali zupełnie inne profesje, "Cykady", o mężu, który po latach przestał dostrzegać swoją żonę, nie pamiętał nawet, w co ostatnio była ubrana i "Trzy listki", o pomysłowym lekarzu, który za wszelką cenę chciał uratować swojego pacjenta, który stracił chęci do życia i użył podstępu.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana lekkim językiem. Opowiadania poruszają różne, nie zawsze wesołe, tematy - m.in. miłość, zdradę, poczucie straty, samotność, starość, a nawet śmierć. Historie skłaniają do refleksji o ludzkim losie, życiu i śmierci. Podczas lektury powstaje pytanie, czy rzeczywiście mamy wpływ na nasze życie, czy rządzi nim przeznaczenie, traf, przypadek.

Jacek Cygan okazał się nie tylko świetnym tekściarzem, lecz także prozaikiem. Jest uważnym i wrażliwym obserwatorem, takich codziennych, ludzkich spraw, które potrafi ciekawie opisać. Wczuwa się w losy swoich postaci, pokazuje motywacje ich działań, a także wzloty i upadki. I znakomicie mu to wychodzi, aż trudno uwierzyć, że to jego debiut prozatorski. Jego opowieści są trochę zabawne, trochę smutne, ale mają poruszające i zaskakujące zakończenia. Historie wzbogacają czarno-białe fotografie Leszka Mądzika. Polecam tę książkę miłośnikom opowiadań oraz Jacka Cygana.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Domi__T
Domi__T
Przeczytane:2016-11-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Wspaniale mi się to czytało, chociaż za opowiadaniami nie przepadam. Miałam przeczytać kilka na chybił trafił, ale nie mogłam się oderwać i pochłonęłam całość. Część z nich jest niezwykle klimatyczna, a wszystkie mają zaskakujące zakończenia.
Link do opinii
Avatar użytkownika - KKS
KKS
Przeczytane:2018-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2018-03-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 2018,

Kup książkę Przeznaczenie, traf, przypadek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Życie jest piosenką
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Życie jest piosenką

Jego piosenki od lat śpiewają najlepsi polscy wokaliści, a wraz z nimi cały kraj. Bez niego Edyta Geppert nie zadebiutowałaby tak wspaniale piosenką „Jaka...

Pies w tunelu
Jacek Cygan0
Okładka ksiązki - Pies w tunelu

Tomik wierszy znanego autora tekstów piosenek, będący swoistą kroniką ważnych wydarzeń w jego życiu, zapisem wrażeń z miejsc, które odwiedził...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Thomas Lockley, Geoffrey Girard
Yasuke. Afrykański samuraj w feudalnej Japonii
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Pokaż wszystkie recenzje