Dlaczego powinieneś czytać książki swojemu psu i kotu?

Autor: pobarski

Nie ulega wątpliwości, że literatura to ważny element w rozwoju dziecka. Akcje takie jak Cała polska czyta dzieciom niejednokrotnie podkreślały wpływ książek na wychowanie młodych ludzi i dobry wpływ literatury na rozwój pociech. Co jednak z naszymi domowymi… zwierzakami?

Od paru tygodni w sieci trafić można na filmik, w którym mała dziewczynka czyta swojemu kotu. Trzeba przyznać, że jest to naprawdę uroczę. Zwierzak wydaje się zaś naprawdę zrelaksowany, choć jak wiadomo, koty bywają nieprzewidywalne (a w szczególności ten z Mistrza i Małgorzaty).

I choć jesteśmy pewni, że dziewczynka czytająca kotu swoją ulubioną książkę nie przeprowadziła żadnych naukowych badań, to można zastanawiać się, czy czytanie pupilom – podobnie jak czytanie książek na głos dzieciom – może przynieść pozytywne efekty.

W tej sprawie zwróciliśmy się do Olimpii Kłosińskiej – behawiorysty zwierząt towarzyszących DipCABT(Coape), instruktorki i trenerki szkolenia psów. Czy czytanie w domu uspokaja lub wpływa na kota i psa?

– Wszystko zależy od sytuacji. Jeśli pies lub kot nudził się cały dzień, nie poświęciliśmy mu odpowiedniego czasu np. na zabawę, spacer czy pieszczoty, a dodatkowo usiądziemy w fotelu lub na kanapie i zaczniemy czytać, może to wzbudzić w nim dodatkową frustrację. Jednak taka sytuacja należy na szczęście do rzadkości. Zazwyczaj opiekun zasiada do czytania po zapewnieniu wszystkich potrzeb swojego pupila i taki czas może być prawdziwą wzajemną przyjemnością – mówi nam Olimpia Kłosińska. – Pies czy kot nie rozumie potoku słów i czytanie jest dla niego niezrozumiałe w sensie komunikatu werbalnego, natomiast emocjonalnego - jak najbardziej tak. Dowiedziono naukowo, że psy posiadają w mózgu neurony lustrzane, co oznacza, że potrafią doskonale wczuć się w nasz nastrój, skoro więc czytanie jest źródłem relaksu dla nas, będzie i przyjemne dla naszego zwierzaka – dodaje behawiorystka.

Oznacza to, że chociaż nasze domowe zwierzaki nie zrozumieją słów przez nas czytanych, zrelaksują się i będą cieszyły się ze wspólnie spędzonego czasu – nawet jeśli przeczytamy mu Lśnienie Kinga (oczywiście spokojnym głosem!).

Eksperyment z czytaniem do zwierzaków wypróbowano także w jednym z amerykańskich schronisk dla zwierząt. W ramach programu Humane Society of Missouri, dzieci w wieku od 6 do 15 lat przychodzą do schroniska i czytają samotnym zwierzakom swoje ulubione książki.

Do projektu można było przystąpić przez Internet, a wizyty dzieciaków odbywały się raz w miesiącu. Wtedy to każdy samotny czworonóg miał szansę choć przez chwilę pobyć z dzieciakami.

– Psy i koty przebywające w schronisku, pomimo zapewnienia im opieki i wyżywienia, mają deprywację podstawowych potrzeb, na przykład odpoczynku (zwierzęta z uwagi na hałas i stres śpią snem przerywanym), potrzeby węszenia i eksploracji terenu, a w końcu najważniejszej potrzeby - bliskiego i stałego kontaktu z człowiekiem. Szczególnie psy, ale i koty, są zwierzętami socjalnymi, więc możliwość obcowania z ludźmi jest dla nich bardzo ważna. W schronisku kontakt jest dość krótki, natomiast kontakt z obcymi osobami np. odwiedzającymi schronisko w celu adopcji zwierzęcia jest często dla nich źródłem bądź nadmiernej ekscytacji bądź stresu – komentuje eksperyment Kłosińska. – Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie wolontariatu do każdego schroniska, gdzie dana osoba może znacznie dłużej i bez pośpiechu poświęcić czas danemu zwierzęciu, a tym samym nawiązać z nim relację opartą na zaufaniu. Czytanie książek doskonale spełnia tą funkcję: człowiek czytając ma zazwyczaj zrównoważony ton głosu, sam się relaksuje, co udziela się zwierzęciu, a także przebywa w pozycji siedzącej, którą zwierzę nie odbiera za zagrażającą. Zwierzęta nie lubią, gdy ktoś napiera na nie swoim ciałem zaganiając je w kąt, pochyla się nad nimi, wymachuje rękoma czy wpatruje się wytężonym wzrokiem, a czytanie to wyklucza. Bardzo istotną rolę ogrywa tu czas - człowiek ma okazję pozostać dłużej przy psie i kocie, a zwierzę ma okazję przyjrzeć się człowiekowi, uspokoić się, nabrać do niego zaufania, często nawet zasnąć - tak właśnie dzieje się podczas eksperymentu czytania. Zachodzą tutaj dwa ważne procesy habituacji i warunkowania klasycznego, więc z całą pewnością można to nazwać formą terapii.

Podczas naszej rozmowy, behawiorystka podkreśla jeszcze, jak bardzo ważna jest dla zwierzaków bliskość. A więc – choć może wydawać się to śmieszne – kiedy na kanapie obok nas odpoczywa nasz pupil, czytajmy mu książki! A przede wszystkim – spędzajmy z nimi, zwierzakami i książkami, jak najwięcej czasu!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Dodany: 2019-02-01 21:33:08
0 +-

Moja sunia uczyła się ze mną do egzaminów na studia. Pewnie geografię miała w jednym pazurku ;-)

Avatar użytkownika - wwwiolka
wwwiolka
Dodany: 2019-02-01 17:40:44
0 +-

Mi pies zawsze zagląda do książki, jak czytam w łóżku.

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Dodany: 2018-12-20 08:46:29
0 +-

Ciekawy pomysł.

Avatar użytkownika - jahunter3012
jahunter3012
Dodany: 2018-09-12 18:10:02
0 +-

Jeszcze nie słyszałam o tym, żeby czytać swoim pupilom.

Avatar użytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2018-09-08 15:09:55
0 +-

Coś w tym jest!

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Dodany: 2018-09-06 07:05:03
0 +-

e, niesłyszałam o czyms takim. ale fajny pomysł (Y)

Avatar użytkownika - Ovieca
Ovieca
Dodany: 2018-09-04 11:47:23
0 +-

O proszę, spróbuję tego na moim Rudziaku =)

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-09-03 14:37:25
0 +-

A to ciekaw :)

Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2018-09-03 08:05:21
0 +-

Ciekawe! :D

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2018-09-02 18:35:45
0 +-

Mam kota, ale on chyba nie bylby zainteresowany sądząc po jego charakterku...

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Dodany: 2018-09-02 10:37:35
0 +-

Wow!  Chyba zaczne czytac na głos . :)

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-09-02 10:07:35
0 +-

A przy okazji jaka korzyść dla dziecka!

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje