Ebook czy książka. Czy ta dyskusja nadal ma sens?

Data: 2022-05-11 12:10:55 | artykuł sponsorowany Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

38% Polaków przeczytało w ciągu minionych 12 miesięcy co najmniej jedną książkę, a co dwudziesty czytelnik zadeklarował lekturę książek w formatach cyfrowych – wynika z danych, które udostępniła Biblioteka Narodowa na temat stanu czytelnictwa w Polsce w 2021 r.

Porównując dane ze zeszłorocznym wynikiem, możemy czuć niedosyt – w 2020 r. na to samo pytanie odpowiedziało aż 42% respondentów. Zauważmy jednak, że był to rok pandemii i wielu lockdownów, a co za tym idzie – warunki, w jakich znalazło się nasze całe społeczeństwo, sprzyjały czytaniu.

Biblioteka Narodowa potwierdza, że aktualne dane pokazują jasno i wyraźnie – czytelnictwo w Polsce wróciło do stanu sprzed koronawirusa. Przypomnijmy, że w 2019 r. wskaźnik ten wynosił 39%. Wyraźnie widać, że wróciliśmy na stare – niekoniecznie dające powód do dumy – tory.

Ebook czy książka: sprzymierzeńcy, wrogowie?

Czy w obliczu nadal niesatysfakcjonującego odsetka Polaków, którzy w ciągu roku sięgnęli choćby po jedną książkę odwieczna dyskusja na temat co lepsze: ebook czy książka ma jakiekolwiek znaczenie? Otóż nie.

Z prostego powodu: te dwie formy mogą się wspaniale między sobą uzupełniać.

Czytając wersję papierową, wcale nie musimy rezygnować z wersji elektronicznej. Przykładowo - jesteś w trakcie lektury długiej książki, ale czeka Cię podróż i nie możesz jej dokończyć? Zgraj ebook na czytnik lub inny nośnik i czytaj ją wygodnie w trasie.

czytnik inkbook calypso plus

Czy ebooki zastąpią książki? Nieprędko. Obecnie nawet zagorzali zwolennicy wersji papierowych na co dzień konsumują treści w wersji elektronicznej, a wielbiciele e-książek sięgają po egzemplarze papierowe. Chodzi o to, że nieważne, na czym czytasz – ważne, że czytasz w ogóle.

Tym bardziej dyskusja ebook czy książka nabierze mniejszego znaczenia, gdy uświadomimy sobie, że na co dzień każdy z nas - czy tego chce, czy nie - praktykuje digital reading, którego podstawą (oprócz ebooków) są wszystkie teksty publikowane w internecie.

Digital reading - co to takiego?

Najprościej ujmując, jest to czytanie online.

Digital reading to inaczej proces wydobywania znaczenia z tekstu, który został przygotowany w formacie cyfrowym. Są to więc materiały (w tym także ebooki!), które czytamy za pomocą telefonów komórkowych, tabletów, komputerów czy czytników ebooków.

Duża liczba godzin spędzanych przed ekranami komputerów i urządzeń mobilnych jest tym, co najsilniej wiąże się z czytaniem książek cyfrowo ľ Biblioteka Narodowa przedstawia to jako kolejny wniosek płynący z aktualnego badania czytelnictwa. 

Wśród osób, które spędzają online 8 i więcej godzin dziennie, czytelników e-książek jest wyraźnie więcej. Intensywne funkcjonowanie w środowisku cyfrowym wiąże się z większą sympatią do formatów elektronicznych. Jednak czy czytanie na tablecie, telefonie czy komputerze nie odbije się po jakimś czasie na naszym zdrowiu?

To kluczowe pytanie, bo jak widać – digital reading nie jest wcale taki trudny do opanowania. Wystarczy jedynie kilka podstawowych kompetencji cyfrowych np. obsługa przeglądarki internetowej czy umiejętność pobrania odpowiednich aplikacji. Większość z nas praktykuje czytanie online codziennie, a różni nas tylko urządzenie, na którym czytamy.

czytnik inkbook calypso plus

Czytnik ebooków czy tablet – co lepsze?

Kompaktowe rozmiary, lekka waga, dostęp do wielu aplikacji i pojemna pamięć – to główne cechy, które wspólnie dzielą czytnik ebooków razem z tabletem.

Oba urządzenia służą do praktykowania digital readingu, dlatego też niektórzy mogą odnieść wrażenie, że obie te propozycje w kontekście czytania e-książek nie różnią się od siebie aż tak bardzo, co nie jest prawdą.

Największa i najbardziej istotna różnica to ekran. W tabletach montowany jest ciekłokrystaliczny wyświetlacz LCD, który podświetlając ekran, jednocześnie kieruje światło wprost w oczy użytkownika. W rezultacie długie czytanie na tabletach – które dodatkowo mają z reguły mniejsze wyświetlacze – męczy wzrok, a po jakimś czasie może go wręcz uszkodzić.

Dlaczego warto kupić czytnik ebooków inkBOOK? W obu czytnikach ebooków wykorzystano technologię E Ink, dzięki czemu wyświetlacz urządzenia przypomina kartkę papieru – dokładnie taką jak w książce. Światło padające na ekran nie odbija się od niego, nie jest skierowane w oczy czytelnika i nie wpływa negatywnie na wzrok. A im więcej światła, tym lepiej widoczny tekst, co pozwala na czytanie książki bez przeszkód nawet w pełnym słońcu.

Więc jeśli naszym głównym założeniem jest stricte czytanie, warto postawić na czytnik ebooków. Tego typu urządzenia, takie jak 6-calowy inkBOOK Calypso Plus lub czytnik ebooków z dużym ekranem 7,8-calowy inkBOOK Focus, zostały stworzone specjalnie dla wszystkich miłośników książek. 

ebook czy książka inkbook calypso plus

Kolejną zaletą urządzenia inkBOOK, która jest odpowiedzią na pytanie: „czytnik ebook czy warto?” jest funkcja doświetlenia rozprowadzającego światło równomiernie po powierzchni ekranu. Daje to niesamowity komfort czytania nawet w zupełnie ciemnym pomieszczeniu! To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników książek, którzy lubią czytać przed snem.

Zarówno inkBOOK Calypso Plus, jak i inkBOOK Focus obsługują e-książki we wszystkich najpopularniejszych formatach tj. epub czy mobi. To także idealny czytnik do PDF. Dodatkowo inkBOOK-i pozwalają na personalizację, dzięki np. zmianie obrazu wygaszacza. Po obu stronach czytnika zostały umieszczone funkcjonalne przyciski dla komfortu użytkowania przez osoby zarówno prawo-, jak i leworęczne.

inkBOOK to także czytnik bez reklam czy innych rozpraszaczy, polskie menu i integracja z najważniejszymi serwisami oferującymi sprzedaż e-prasy oraz ebooków. Jeśli nadal zastanawiasz się, dlaczego warto kupić czytnik ebooków, to podpowiadamy, że jedyne czytniki książek elektronicznych dostępne na rynku, na których działa pełna aplikacja Legimi, Ebookpoint, Ebookpoint BIBLIO, Publio, Woblink, Storytel czy EmpikGo, to właśnie te od inkBOOK. Z poziomu jednego urządzenia, czytelnik dostaje szybki dostęp do tysięcy e-książek.

jaki czytnik wybrać inkbook calypso plus

To zdecydowanie ogromne ułatwienie – nie musimy czekać na dostawę zamówienia z księgarni, nie musimy zapisywać się na listę oczekujących po książkę w bibliotece. Plik z e-książką ląduje na naszym urządzeniu w ciągu kilku sekund od momentu zakupu czy wypożyczenia. Jaki czytnik do ebooków – inkBOOK!

A lektur może być naprawdę wiele. Czytniki inkBOOK pomieści nawet 10 tys. ebooków. Dzięki przemyślanemu interface’owi czytelnik może sprawnie zarządzać całą swoją biblioteką. 

Czytniki inkBOOK to także kilka dodatkowych funkcji, w tym łatwe – bezprzewodowe – przesyłanie ebooków za sprawą opcji „Wyślij na inkBOOK”. Rozwiązanie dla wszystkich czytelników, którzy cenią sobie wygodę i chcą odejść od tradycyjnego i żmudnego podłączania czytnika kablem do komputera. W porównaniu do podobnej usługi Send to Kindle, opcja „Wyślij na inkBOOK” obsługuje wszystkie formaty ebooków. Co ważne – z punktu widzenia czytelnika – od drugiej połowy 2022 r. nie będzie można wysyłać plików mobi (.azw, .mobi) do swojej biblioteki za pomocą Send to Kindle.

Kolejny powód, dlaczego warto kupić czytnik ebooków? Bo to także swobodne słuchanie audiobooków. To zasługa dostępnej funkcji Bluetooth, a ergonomiczny kształt czytników pozwala na wygodnie i stabilne trzymanie urządzenia w dłoni.

Jeśli szukasz czytnik ebooków z dużym ekranem, to inkBOOK Focus będzie jak znalazł. Większy ekran modelu inkBOOK Focus to aż o 30% więcej tekstu w porównaniu do czytników o standardowej przekątnej ekranu. Jest więc to urządzenie, które przypadnie do gustu w szczególności osobom starszym, bo dzięki większemu ekranowi, możliwości powiększania czcionki i menu mogą czytać nawet bez okularów.

czytnik inkbook calypso plus red

Czytnik ebooków i e-książki bez barier

Czy e-czytanie jest dla wszystkich? TAK! Dzięki wielu funkcjom i tym jak działają czytniki ebooków - takie jak np. urządzenia inkBOOK – przystosowane są one dla bardzo różnorodnych grup odbiorców, dzięki czemu ta forma czytania staje się dostępniejsza.

Digital reading łączy i w piękny sposób uzupełnia tradycyjną formę czytania, zapraszając do siebie także osoby, które przez swój wiek lub niepełnosprawność nie mogą w pełni cieszyć się lekturą papierowych książek.

Który czytnik ebooków wybrać? Czytniki ebooków inkBOOK to czytanie bez barier (także tych językowych, dzięki funkcji Google Translate, który tłumaczy całe fragmenty tekstu) - wychodzą naprzeciw oczekiwaniom wszystkich miłośników książek, gwarantując im najwyższy poziom komfortu czytania.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.