Quantcast

Recenzja gry „Polska”. Co Ty wiesz o własnym kraju?

Data: 2017-06-06 14:09:13 Autor: SiM
udostępnij Tweet

W skład zestawu do gry wchodzi 400 kart z pytaniami, plansza, 6 pionków, wskaźnik kategorii z plastikową podstawką oraz 24 żetony odpowiedzi - po 4 dla każdego z uczestników gry. Całość wykonana jest starannie, projekt jest bardzo prosty i raczej tradycyjny.    

 


1


 

 

Sprawdzony format

Tradycyjne są również zasady - tak proste, że właściwie można by było rozpocząć rozgrywkę bez czytania bardzo jasnej i zwięzłej instrukcji. „Polska” to bowiem typowa gra quizowa. Na zewnętrznym polu planszy ustawić należy wskaźnik kategorii. W każdej kolejce wskaźnik ten przesuwany jest o jedno pole w przód, a kolor pola, na którym stoi, wyznacza kategorię pytania. Na każde pytanie wszyscy uczestnicy odpowiadają jednocześnie, wybierając spośród swoich żetonów odpowiedzi A, B, C lub D. Ci, którzy udzielą poprawnej odpowiedzi, będą mogli przesunąć swoje pionki po wewnętrznym torze planszy. Osoba, której pionek dotrze najdalej, zostaje zwycięzcą. 

 


 

3


 

 

„Polska" to typowa gra quizowa. To świetnia propozycja dla miłośników gier typu „trivia". Nie ma tu wielkich „fajerwerków", „efektów specjalnych" czy modyfikacji. Nie ma obstawiania, czy przeciwnik udzieli poprawnej, czy niepoprawnej odpowiedzi, nie ma też licytowania się, kto udzieli odpowiedzi przy mniejszej liczbie wskazówek. Po prostu: słyszymy pytanie i 4 odpowiedzi do wyboru. Chwila czasu do namysłu - i odpowiedź. Liczy się tylko wiedza - lub tylko szczęście. 

 


4


 

 

Wiedza, wiedza, wiedza

Nazwy kategorii dość dobrze oddają ich charakter. Mamy więc historię, kulturę, przyrodę, geografię, sport i różności - wszystkie związane są w Polską. Warto zaznaczyć, że miłośnicy przedmiotów ścisłych nie będą mieli tu zbyt dużego pola do popisu - ale to przecież gra o Polsce, nie zaś o fizyce czy matematyce. Pytania - trzeba to zaznaczyć - nie są diabelnie trudne, nie są też jednak z pewnością oczywiste. Liczy się tutaj przede wszystkim wiedza i ogólne obycie. Na szczęście twórcy nie poszli w ślad ekspertów przygotowujących pytania do najnowszej odsłony programu „Milionerzy" i nie pytają o imię psa Dody czy tożsamość agenta w najnowszej serii programu telewizji TVN. Zdecydowanie - nie o taką wiedzę tu chodzi. Są pytania o sprawy, z którymi wiele osób miało szansę zetknąć się w szkole, ale są też pytania bardzo aktualne - wiele z nich dotyczy roku 2016. Czasami do udzielenia poprawnej odpowiedzi wystarczy dedukcja, czasami kluczem jest wiedza, bywa też, że potrzebne jest po prostu szczęście. 

 


5


 

 

Nieoczekiwane zwroty akcji

Jako że wszyscy gracze udzielają odpowiedzi jednocześnie, wszyscy też odpowiadają na te same pytania, szanse w grze są bardzo wyrównane. Doskonałym urozmaiceniem rozgrywki są puste pola - nie wskazujące żadnej konkretnej kategorii. Gdy trafi na nie wskaźnik, kategorię w danej rundzie wybiera ten z graczy, który zajmuje ostatnią pozycję. Gracz ten w przypadku udzielenia poprawnej odpowiedzi ma szansę również zdobyć dwa punkty zamiast jednego i tym samym poprawić swoją pozycję. Duże nagromadzenie pustych pól w końcowej części planszy gwarantuje naprawdę spore emocje na finiszu wyścigu - sytuacja może się wówczas naprawdę dynamicznie zmieniać.  

 


5


 


„Polska. Gra quizowa" to więc kolejna odsłona klasycznego formatu. Udana, przeznaczona przede wszystkim dla miłośników konwencji „trivia" i osób uwielbiających poszerzać swą wiedzę, niesie rozrywkę, ale nade wszystko wymaga uwagi i koncentracji. 

 


-> „Polskę. Grę quizową" kupicie najtaniej w księgarni Gandalf.com.pl


 

 

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Tiszka
Tiszka
Dodany: 2017-06-21 10:41:40
0 +-
To chyba kategoria "ciekawostki" dla pasjonatów sportu ;)
Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2017-06-06 22:56:24
0 +-
Czy informacja o podpisaniu aktu erekcyjnego nowej skoczni w Wiśle jest aż tak ważna? Wg mnie nie.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje