Przygody w świecie literatury. Recenzja gry „Koszmar Alicji w Krainie Czarów"

Data: 2021-10-22 14:09:59 Autor: Barbara Garczyńska
udostępnij Tweet

Koszmar Alicji w Krainie Czarów to angażująca gra książkowa, która daje czytelnikowi możliwość przeżycia niezwykłych przygód wspólnie z bohaterką kultowej powieści Lewisa Carrolla.

Do rozpoczęcia gry – oprócz książki – będziemy potrzebować czegoś do pisania i dwóch sześciennych kostek do gry lub talii kart. Możemy też grać bez kostek czy talii i pomijać wszelkie zadania, które będą wymagały ich użycia, jednak nie gwarantuje to, że uda się ukończyć przygodę, poza tym gra przy ich użyciu jest bardziej angażująca.

Książka rozpoczyna się od instrukcji. Dowiadujemy się z niej, co potrzebne jest do rozgrywki, jakie cechy ma Alicja i co one oznaczają. Część cech zostaje narzucona, część punktów z puli gracz przydziela według własnego uznania, wzmacniając takie cechy jak Zwinność, Rozum, Walka, Wytrzymałość i Szaleństwo, które początkowo jest zerowe.

Po stworzeniu postaci gracze znajdują krótką informację o dodatkowych zdolnościach Alicji oraz o tym, jak przebiega walka, gdy już przyjdzie nam do niej stanąć. Kolejną stronę zajmuje „arkusz przygody Alicji”, na którym można zapisać wartości poszczególnych cech, a który będzie nam przydatny do wpisywania elementów wyposażenia, które zdobędziemy w trakcie gry. Mamy również arkusz „tabeli koszmarnych spotkań”, która potrzebna nam będzie do rozgrywania walki z przeciwnikami, spotkanymi podczas koszmaru.

Koszmar Alicji w Krainie Czarów – przebieg gry

Fabuła gry zaczyna się niewinnie. Alicji śni się, że właśnie się obudziła, lecz... zaspała. Lecz już od pierwszych stron widoczne są filozoficzne elementy, współgrające z książkową wersją Alicji.

Ale jak mogłabym być spóźniona – drąży Alicja – skoro nic mi nie wiadomo, żebym się dokądś wybierała?  

Szybko pojawia się również Biały Królik, który ze zdenerwowaniem i niedowierzaniem wyjaśnia Alicji że Kraina Czarów jej potrzebuje. Dziewczynka dalej niewiele rozumie, na co zniecierpliwiony Królik parska tylko: „Bo to Twój koszmar.”

W ten sposób zostajemy wciągnięci w opowieść i jeśli chcemy, żeby Alicja przetrwała, musimy czytać dalej i podejmować w jej imieniu kolejne decyzje. Cały tekst podzielony jest na paragrafy, my natomiast czytamy historię, przechodząc do kolejnych, mając w większości przypadków możliwość wyboru. Wygląda to na przykład następująco:

Paragraf 318
Przy stole nikogo nie ma, mimo że został on nakryty do podwieczorku. Jeśli chcesz, żeby Alicja sama przy nim usiadła, przejdź do $327, a jeśli wolisz, żeby zamiast tego rozejrzała się po domu, przejdź do $381.

Kolejne paragrafy pokazują dalsze części przygody Alicji. Jedne są krótkie, inne zajmują całą stronę. Znajdziemy w książce zarówno dialogi, jak i opisy. W niektórych akcja toczy się bardzo szybko, w niektórych Alicja ma czas na refleksję. Na kartach książki kilkukrotnie pojawia się słowo „Koniec”, oznaczające koniec fabuły. Co ważne, nie wszystkie warianty kończą się szczęśliwym zakończeniem. W grę można grać wielokrotnie, za każdym razem tworząc zupełnie inną historię.  

W zabawie ogromne znaczenie mają walki, czasem Alicja musi zmierzyć się z więcej niż jednym przeciwnikiem. To właśnie wtedy używamy kostek lub kart, a ten element losowości – jak w życiu – czasem może pomóc, czasem wszystko zaprzepaścić i sprawić, że historia zakończy się tragicznie. 

Oczywiście w grze nie mogło zabraknąć Czerwonej Królowej. W Koszmarze… jest ona naprawdę czarnym charakterem, siejąc postrach wśród wszystkich. W tej wersji książki jest najgroźniejszym przeciwnikiem Alicji. Dziewczynka nie potrafi oprzeć się hipnotyzującemu spojrzeniu Czerwonej Królowej, które przewierca duszę na wylot. Pozbawiona własnej woli, wspina się posłusznie na podest i zatrzymuje dopiero przed samym tronem…

W trakcie przygód ukrytych jest także kilka zagadek:

(…) Przygląda się tarczy zegara słonecznego. Hmm, gdyby udało mi się rozwikłać zagadkę, mogłabym poruszyć gnomem w taki sposób, żeby wskazać właściwe litery.
Czy pomożesz Alicji rozwiązać zagadkę zegara? Aby to zrobić…  

Alicja wędruje sama i większość napotkanych postaci to jej przeciwnicy, czasem jednak ktoś okazuje się jej sprzymierzeńcem i daje kolejne wskazówki. Dużym atutem gry jest to, że dla każdego zabawa będzie nieco inna, każdy stworzy własną, unikalną historię. Gra w Koszmar Alicji w Krainie Czarów jest trochę jak kupowanie kota w worku – tyle, że jest to kot z osobowością mnogą.

Koszmar Alicji w Krainie Czarów – wrażenia z gry 

Kiedy wzięłam tę książkę pierwszy raz do ręki i przeczytałam instrukcję, wydała mi się strasznie zagmatwana. Wszystko zmieniło się w momencie rozpoczęcia rozgrywki – już po przejściu kilku paragrafów mechanizm staje się zrozumiały, aż w końcu okazuje się naprawdę prosty. Książka jest fantastyczna – dosłownie i w przenośni. Stanowi świetny pomysł na prezent nie tylko dla fanów Alicji. Magia przeplata się tu z Logiką, Filozofia z Refleksją i Matematyką.

Wypróbowałam wszystkie sposoby gry, czytałam książkę z pomocą kości, talii kart, jak i bez użycia czegokolwiek – i najłatwiej szło mi z kośćmi. Ale każdy z tych sposobów był nieco innym, równie interesującym doświadczeniem.

Książka jest dosyć gruba – ma ponad 330 stron – jednak poprzez skakanie z miejsca na miejsce ma się wrażenie, że rozgrywka trwa naprawdę długo, nawet pomijając wypadek śmierci podczas walki lub z innych przyczyn. Zabawa może trwać nawet kilka bądź kilkanaście dni, trudno skończyć ją za jednym podejściem.

Uznawszy że nie chce czytać innych książek - bo kto jej da gwarancję, że nie utknie w jednej z nich na wieki? Alicja odkłada tom w skórzanej oprawie z powrotem na półkę.  

W tej grze książkowej naprawdę łatwo „utknąć". A więc – zapraszamy do zabawy!

Koszmar Alicji w Krainie Czarów – wskazówki do gry: 

Oprócz dwóch arkuszy do zapisywania punktów, elementów wyposażenia i rezultatu walki, warto mieć dodatkowo czystą kartkę, aby na niej móc rozwiązywać zagadki i zapisywać numery paragrafów, przez które przechodzimy, inaczej łatwo pogubić się w Krainie Czarów. Jeśli jesteśmy wrażliwymi osobami, lepiej nie czytać jej późnym wieczorem ani w nocy, choć to właśnie wtedy najlepiej poczujemy klimat Koszmaru Alicji w Krainie Czarów.

Grę książkową Koszmar Alicji w Krainie Czarów kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.