Świetna zabawa... na okrągło. Recenzja gry karcianej „Na okrągło"

Data: 2020-04-29 13:47:01 Autor: Sławomir Krempa, Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet

„Na okrągło" to dynamiczna gra karciana, ćwicząca spostrzegawczość i wymagająca refleksu.  

W skrócie:
Tytuł gry: „Na okrągło"
Wydawnictwo Muduko
Autor: Spartaco Albertarelli
Ilustracje: Elena Prette   
Liczba graczy: 2-6 
Wiek: 7+
Czas rozgrywki: 15-30 minut

„Na okrągło" – poręczny zestaw do gry

W niewielkim, poręcznym pudełku znajdziemy 77 dwustronnych, okrągłych kart i instrukcję. Cały zestaw jest starannie zaprojektowany, nieco przypomina szatą graficzną i zasadami inną popularną grę – „Kaleidos" – i jest jakby turystycznym jej odpowiednikiem.

Gra „Na okrągło" – proste zasady

Celem gry jest zdobycie pięciu kart. Aby tego dokonać, gracze ze stosu potasowanych kart, ułożonych stroną z literami do góry, odkładają jedną i odwracają ją. Ich oczom ukazuje się zestaw kilku przypadkowych obrazków, na których muszą znaleźć element, szczegół, kolor czy cechę, którego nazwa zaczyna się na literę widniejącą na wierzchu stosu. Ten, kto uczyni to najszybciej, zdobywa kartę czyli punkt. Jeśli gracze mają trudność ze znalezieniem słowa zaczynającego się na daną literę, jeden z nich może rzucić innym wyzwanie. Wówczas zaczyna odliczać czas. Jeśli żadnemu z pozostałych graczy nie uda się w ciągu 10 sekund znaleźć odpowiedniego słowa, karta przypada graczowi rzucającemu wyzwanie. Twórcy zaproponowali również kilka wariantów, z których skorzystać mogą bardziej wytrawni gracze. 

Świetna zabawa. „Na okrągło"

Strona zawierająca ilustracje każdej z kart jest bardzo szczegółowa, przedstawione rysunki są nie tylko kolorowe, ale też niektórym spośród przedmiotów na nich przedstawionych można przypisać pewne cechy, na samych zaś przedmiotach dostrzec można detale, mogące pomóc w znalezieniu odpowiedniego słowa. W większym gronie zabawa może momentami przypominać popularny niegdyś teleturniej „Śpiewające fortepiany", gdy uczestnicy starać się będą znaleźć uzasadnienie luźnych skojarzeń związanych z niektórymi ilustracjami. Rywalizacja toczy się dynamicznie i szybko, jest pełna śmiechu, ale „Na okrągło" może też okazać się znakomitą propozycją na wspólną zabawę z dziećmi. Propozycja Muduko świetnie sprawdzi się również podczas wyjazdu, a proste zasady pozwalają na tworzenie setek własnych wariacji tej gry (na przykład z dzieckiem uczącym się języka obcego można zagrać, poszukując wspólnie słów w wybranym języku, wykluczając tylko karty z polskimi znakami). Zasady te pozwalają też szybko wprowadzić w rozgrywkę nowych uczestników, nie znających wcześniej „Na okrągło". Duża losowość kombinacji i połączeń wylosowanych liter oraz kart z rysunkami sprawi, że zabawa z pewnością szybko nie znudzi się uczestnikom. 

Gra „Na okrągło" – czy warto?

Szybka rozgrywka, proste zasady, walory edukacyjne (wzbogacanie słownictwa) – „Na okrągło" to po prostu świetna zabawa – dla grona przyjaciół czy całej rodziny. 

Grę „Na okrągło" kupicie w dobrej cenie w Empiku!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2020-04-30 12:10:15
0 +-

Można się... zakręcić! :)

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Pokaż wszystkie recenzje