Zabawa dla całej rodziny. Recenzja gry „Kaleidos"

Autor: Magdalena Galiczek-Krempa, Sławomir Krempa

Zaskakująco wciągająca, starannie zaprojektowana, efektowna – „Kaleidos” to znakomita propozycja na rodzinny wieczór. To też genialny prezent – na każdą okazję i dla całej rodziny. 

Kaleidos
Autor: Spartaco Albertarelli
Ilustracje: Elena Prette
Liczba graczy 2+
Wiek: 10+
Czas gry: 45 minut
Fabryka Kart Trefl-Kraków

Zestaw

W skład zestawu wchodzi 20 dużych, ilustrowanych, dwustronnych kart, 4 sztalugi do samodzielnego złożenia, 4 ołówki, notes, klepsydra, instrukcja i 26 kart z literami. Całość jest wykonana starannie, duże wrażenie robią efektowne, ilustrowane karty. Miłym dodatkiem są dołączone do zestawu notes oraz ołówki, co usprawnia rozgrywkę i pozwala rozpocząć grę od razu po otwarciu kartonu (w końcu nic bardziej nie irytuje niż rozpaczliwe poszukiwanie przyborów piśmienniczych w celu przystąpienia do zabawy).

Początkowo wydaje się, że sporych rozmiarów sztalugi są tylko robiącym wrażenie dodatkiem. Szybko jednak okazuje się, że bez nich przypatrywanie się ilustracjom byłoby znacznie utrudnione, zaś możliwość składania sztalug sprawia, że zestaw mieści się w przeciętnej wielkości kartonie.  

Nazwa gry przywołuje skojarzenia z kalejdoskopem. I słusznie. Ilustracje są tak kolorowe jak mozaiki, które obejrzeć można w kultowej zabawce, a z drugiej strony szybkość zmieniania się kolejnych ilustracji podczas rozgrywki również przypomina sytuację, gdy po potrząśnięciu kalejdoskopem obrazek się zmienia.

Proste zasady

Celem gry jest zdobycie jak największej liczby punktów poprzez odnajdywanie na rysunku przedmiotów, których nazwa rozpoczyna się na wylosowaną literę, w czasie odmierzonym przez klepsydrę. Po upłynięciu czasu uczestnicy odczytują na głos nazwy odnalezionych przedmiotów. Za każdy przedmiot, który odnalazł tylko 1 gracz otrzymuje on 3 punkty, jeśli dany przedmiot wskazało więcej osób, każda z nich otrzyma 1 punkt. Gra toczy się przez 10 rund, podczas których uczestnicy na kolejnych planszach wyszukują obiekty, których nazwy rozpoczynają się na wylosowaną w każdej rundzie literę.

Przed przystąpieniem do zabawy zadanie wydaje się banalnie proste, a poziom emocji wydaje się przypominać ten w szachach. Gdy jednak przystąpimy do rozgrywki, wrażenie to mija. Mnogość obiektów umieszczonych na obrazkach oraz ich szczegółowość sprawiają, że nawet jeśli oczekujemy, że na ilustracji pojawią się konkretne przedmioty, ich odnalezienie stanowić będzie nie lada wyzwanie. W dodatku na obrazkach pojawiają się rzeczy, których nazw nie używamy na co dzień i ich przypomnienie sobie może zająć nieco czasu.

Właśnie – czas. Presja czasu, odmierzanego przez klepsydrę sprawia, że emocje bardzo szybko sięgają zenitu. Wrażenie to potęguje sytuacja, gdy inny spośród graczy zaczyna zapisywać na swej kartce nazwę jakiegoś przedmiotu – wówczas pozostali gracze czują się jeszcze mocniej zobligowani, by prowadzić bardzo wnikliwe poszukiwania. Określony czas nie pozwala też dostrzec wszystkich pojawiających się na rysunkach przedmiotów zaczynających się na konkretną literę.

Bardzo duże znaczenie w zabawie ma zasób słów – możemy bowiem nazwać jakiś przedmiot po prostu owocem, możemy używać synonimów lub konkretnych nazw własnych – na przykład gdy na jednym z obrazów pojawia się Einstein, Napoleon czy Marylin Monroe. Oczywiście, podobną rolę odgrywają refleks, spostrzegawczość i dedukcja, w tym przypadku nie wystarczy dany przedmiot dostrzec – trzeba go jeszcze odpowiednio nazwać.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że na obrazkach panuje chaos, jednak po wnikliwym ich zbadaniu okazuje się, że wiele przedmiotów łączy jakiś motyw przewodni lub tematyka. Niektóre z nazw przedmiotów – na przykład te związane z Orientem czy z muzeum dinozaurów – są na tyle specjalistyczne, że jeśli gracze nie interesują się daną tematyką, będzie im naprawdę trudno nazwać wiele przedmiotów. Na szczęście na ilustracjach pojawiają się też obiekty najzupełniej przypadkowe, które w wielu przypadkach łatwiej nazwać i które potrafią ułatwić zadanie uczestnikom rozgrywki i pomagają zdobyć chociaż kilka punktów.

Ilustracje są bardzo kolorowe. Po wyciągnięciu z kartonu wydaje się, że wszystkie są do siebie bardzo podobne. Dopiero rozgrywka pokazuje, jak bardzo różnorodnej tematyki dotyczą ilustracje i jak bardzo są one przemyślane. Sceny przedstawione na ilustracji są tak bogate w szczegóły, że można by było dany przedmiot lub jego element określić kilkoma słowami, w zależności od wylosowanej litery (przedstawionego na obrazku człowieka możemy określić mianem mężczyzny, badacza, postaci, możemy też zwrócić uwagę na konkretne elementy jego garderoby czy części ciała). Mnogość przedmiotów i liter, a także losowość występująca przy ich wyborze i przypisaniu do konkretnego obrazka gwarantuje też, że „Kaleidos" szybko się nie znudzi.

Choć zasady są proste, to dopiero grając w „Kaleidos", przypatrując się obiektom zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo wymagająca jest to gra. Niestety, uświadomienie sobie, jak ograniczony jest w niektórych przypadkach nasz zasób słów, może też okazać się dość bolesne.

Nie zmniejsza to jednak przyjemności płynącej z zabawy. Wymagająca skupienia, spostrzegawczości, ale też motywująca do poszerzania własnego słownictwa i wiedzy w różnych dziedzinach, a także wciągająca bez reszty – to właśnie „Kaleidos". Warto się o tym przekonać samemu.

Grę Kaleidos kupicie w dobrej cenie w księgarni TaniaKsiazka.pl!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - jahunter3012
jahunter3012
Dodany: 2019-01-05 16:05:25
0 +-

Mam u siebie w kolekcji. Gra jest bardzo przyjemna i prosta, a na imprezy jest wprost stworzona. :)

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Dodany: 2018-11-28 08:37:29
0 +-

nie znam. fajnie opisane, musze poszukać dla syna :)

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-11-27 12:05:00
0 +-

Brzmi ciekawie. A Mikołaj się zbliża... 

Avatar użytkownika - igielka
igielka
Dodany: 2018-11-26 18:43:42
0 +-

Super gra!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-11-26 15:38:00
0 +-

Dobra gra na spostrzegawczość.

Avatar użytkownika - bee85
bee85
Dodany: 2018-11-26 12:16:34
0 +-

Brzmi ciekawie, wygląda pięknie i na pewno ten upływający czas nieźle podnosi ciśnienie.

Avatar użytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2018-11-26 10:59:19
0 +-

Piękne ilustracje :)

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2018-11-26 08:11:00
0 +-

Karty są bardzo ładne, kolorowe az chce sie grać :) zasady proste, ale dosc wymagające, trzeba wytężyc wzrok i skupic sie na obrazku, dla mnie rewelacja

Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2018-11-26 08:05:17
0 +-

Świetne ilustracje!!

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2018-11-26 00:09:13
0 +-

Ciekawa, fajne ilustracje... może być niezłe główkowanie przy tej grze :)

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Zośka. Dopóki biło serce
Anna Stryjewska;
Zośka. Dopóki biło serce
Warstwy
Marta Szloser
Warstwy
Pokaż wszystkie recenzje