„Cynizm i bezkarność”, czyli rosyjskie „nie, bo nie” o Katyniu

Autor: eleazar
Okładka publicystyki dla „Cynizm i bezkarność”, czyli rosyjskie „nie, bo nie” o Katyniu  z kategorii Brak kategorii

Gorycz, smutek, na pewno rozczarowanie, być może gniew. Oto powszechne uczucia, jakie wzbudziła decyzja rosyjskiej prokuratury – Zbrodnia Katyńska została uznana za szereg zwykłych morderstw. Nie nadano jej statusu zbrodni, ucięto arbitralnie oczekiwania na przeprosiny i gest dziejowej sprawiedliwości. Zastanawiające i niepokojące jest, z jak wielką butą i zaparciem rosyjska administracja wyparła się odpowiedzialności systemu stalinowskiego za Katyń. Czyżby ów system zasługiwał na obronę? Więcej – czy oni mają go bronić? Bo zachowali się jak bolszewicki odpowiednik Świętego Oficjium... niczym kontynuatorzy „Dzieła”.

"Rosja" - Hieronim Grala

W żywe oczy zaprzeczono tragedii, której nawet Niemcy hitlerowskie szybko się wyparły, wzywając na miejsce kaźni Międzynarodowy Czerwony Krzyż, na dowód, że to „dzieło” bolszewików i że kule w głowach polskich oficerów pochodzą z pepeszy, a nie schmeissera. Rosja miała niepowtarzalną okazję by zdystansować się do komunistycznych zbrodni, pokazać światu, że jest już innym, odpowiedzialnym krajem, świadomie patrzącym w przeszłość i przyszłość. Jednak tą arogancką próbą bagatelizacji zdarzeń katyńskich, upokorzono pamięć o męczennikach polskiego oręża (wybaczcie górnolotne słowa – innych nie znajduję).

"Rosja. XX wiek. Od utopii komunistycznej do rzeczywistości globalistycznej" - Julij Zołotowskij

Nie potrafię dostrzec sensu tego uporu. Czy to dlatego, że nasze stosunki dyplomatyczne są napięte? Czy może to część długofalowej polityki wybielenia czasów komunistycznego ekspansjonizmu i wzbudzenia w Rosjanach tęsknoty do Wielkiej Rosji? To może być strategia podobna do tej z poprawianiem archiwalnych gazet w „Roku 1984” Orvella, która miała na celu umocnienie w ludziach wiary w nieomylność władzy. Jeśli batiuszka Putin wyklaruje i nawiąże do tradycji siły i imperializmu rosyjskiego – ma tych rosyjskich biedaków w garści. Metropolita wrocławski, nawiązując do decyzji Rosjan, powiedział, że „prawdę choćby zamurować, to i tak wyjdzie na jaw”. Obawiam się, że mamy tu do czynienia nie z „murowaniem” prawdy, nawet nie z przeinaczaniem jej, lecz z kreowaniem obojętnego do niej stosunku. Po stronie rosyjskiej sprawa została uznana za rozwiązaną – „odtragizowaną”...a że Palaki eto glosnyje liudiej , to wiadomo że będą robić jeszcze trochę larma. Wielki Brat jest jednak przygotowany – będzie milczał, aż nie umrze ostatni któremu zależy...

"Rosja" - Edward Rutherfurd

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Pokaż wszystkie recenzje